romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Olga Špátová představila dokument Největší přání

Praha, 20.9.2012 10:52, (ROMEA)
Osada Hermanovce. Olga Špátová uprostřed. Foto: Facebooková stránka Největší přání.
Osada Hermanovce. Olga Špátová uprostřed. Foto: Facebooková stránka Největší přání.

Hrdinové celovečerního dokumentu režisérky a kameramanky Olgy Špátové Největší přání jsou po čtyřiceti letech komunismu první dospělou generací vyrůstající ve svobodné společnosti. Mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou: "Jaké je tvoje největší přání?" filmařka zpovídala ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově.

Svá srdce jí otevřeli vyvrhelové společnosti, ambiciózní profesionálové, zamilovaní, věřící i občanští aktivisté. Byla přítomna zrození i umírání. Vyzpovídala téměř stovku lidí, zhruba pětině poskytla větší prostor. Využila jedinečnou možnost porovnat hodnoty svých vrstevníků se dvěma předchozími generacemi použitím archivních záběrů ze stejnojmenných filmů, které v letech 1964 a 1989 natočil její otec Jan Špáta.

Snímkem prochází například studenti z iniciativy Inventura demokracie, dvacetiletá vězenkyně Michaela odsouzená za vraždu, rodina Červeňákových z romské osady, těhotná kominice Martina, světově uznávaný dirigent Jakub Hrůša a zpěvačka Aneta Langerová.

"Film jsem začala natáčet přesně 20 let po tátovi - 17. listopadu 2009. Točili jsme dva a půl roku a ve střižně zjistili, jak je to těžký tvar, jak ho bude těžké sestavit do 80 minut. Střih trval tři měsíce. Táta by měl 25. října osmdesátiny, a tak jsem mu svůj film věnovala," řekla Špátová.

I když základní hodnoty mladých lidí zůstaly i po letech stejné, podstatně se podle ní změnily možnosti a kulisy, ve kterých její vrstevníci po listopadu 1989 žijí. "Často jsou zmateni a hledají cesty, které využít. Svoboda je jednou z nejnáročnějších disciplín. Dost se změnily role mužů a žen. Děvčata touží po kariéře, jejich protějšky po věrné lásce," dodala. Uvědomovala si, že nemůže jít do hloubky příběhů jednotlivých lidí, protože tak velký prostor nemá.

"Chtěla jsem složit jakousi esej, v níž by jednotlivé výpovědi na sebe reagovaly, potvrzovaly se či byly k sobě v kontrastu," dodala. Výsledek je sestřihem sedmi desítek hodin natočeného materiálu.

Film stál zhruba tři miliony korun, producent Adam Polák ho natočil v koprodukci s Českou televizí a slovenskou firmou DNA Production. Hudbu napsal Aleš Březina. Tvůrci ho chtějí uplatnit na festivalech v zahraničí. První bude ve Varšavě (12. až 21. října), kam byl vybrán do soutěže.

Přečteno: 876x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dokumenty, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo