romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pavel Šporcl: Na romské muzice se mi líbí volnost a emoce

Praha, 5.11.2014 15:06, (ROMEA)
Pavel Šporcl.  Foto: web PŠ
Pavel Šporcl. Foto: web PŠ

Pavel Šporcl (41) je jedním z nejvýraznějších českých houslistů, hrajících nejen klasickou hudbu. V hudebním vývoji mu hodně napomohlo studium v zahraničí. "Studoval jsem u nejlepších učitelů planety, na nejlepších školách. Bez této americké zkušenosti bych nehrál tak jak hraju," řekl Pavel Šporcl serveru Romea.cz.  Od roku 2007 s cimbálovou muzikou Romano Stilo nejen koncertoval, ale natočil s ní i desku Gipsy Way. S ní absolvovali 250 koncertů.

"Před měsícem vyšlo pokračování na desce Gipsy Fire, kde už se mnou účinkuje moje vlastní cikánská cimbálová kapela, kterou jsme nazvali Gipsy Way," dodává Šporcl. Na desce Gipsy Fire se Šporcl představil i jako skladatel a aranžér. Nyní jej čeká devět velkých koncertů. Romská muzika ho uchvátila. Hovořili jsme s ním o dětství i současných koncertech.

Kosmonaut a popelář 

Čím jste jako dítě chtěl být?

Chtěl jsem být kosmonaut a popelář. Asi jako každý kluk v té době. Ale i na housle jsem hrál rád, měl jsem skvělé rodinné zázemí i úžasné kamarády ve škole.

Když jste dospěl v dítě školou povinně, jak se vám ve škole líbilo a jaký předmět jste měl nejraději?

Moje maminka byla povoláním učitelka matematiky a hudební výchovy. Ale matematiku jsem rád opravdu neměl. Bavila mně chemie a fyzika – i když už si z toho teď nic nepamatuji. Jinak pro mne byla škola celkem v pohodě, vycházeli mi vstříc, když jsem potřeboval odjet a také na mně byli pyšní, když jsem vyhrál nějakou cenu. Byl jsem pohodlný dvojkař.

Co vaší rodiče, sourozenci, čemu se věnují ?

Tatínek byl dlouholetý herec v Jihočeském divadle, o mamince jsem již mluvil. Můj bratr Petr je vynikající violoncellista.

Vedli vás rodiče už od mala k hudbě?

Ano, především maminka. Ale u nás hudba stále hrála, prostředí bylo velice kulturní.

Studoval jste na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU u profesora Václava Snítila, jaké bylo studium? 

Krásné. Profesor Snítil je úžasný člověk, skvělý houslista. Dal mi velmi mnoho ze svých zkušeností, naučil mě, jak pohlížet na základní houslový repertoár, jak sledovat partituru. Byla to pro mne nezapomenutelná zkušenost.

V letech 1991-1996 jste pobýval v USA. Proč takový skok ve studiu, co vás k tomu vedlo?

Bylo těsně po revoluci a já jsem měl to velké štěstí dostat se na studia do USA. Každý kdo má podobnou šanci, by měl do zahraničí odjet – získat zkušenosti, jiný náhled na svět. Teď už je to celkem normální, ale tehdy jsem byl mezi prvními, kdo podobnou příležitost měl. Mám velkou radost, že jsem ji na sto procent zužitkoval. Studoval jsem u nejlepších učitelů planety, na nejlepších školách. Bez této americké zkušenosti bych nehrál tak jak hraju.

Ve vaší hudební historii je několik významných úspěchů, který je pro vás ten největší, na který jste hrdý a dělá vás tím, čím jste.

Největší úspěch je ten, že lidé chodí na mé koncerty. Že mně poznávají na ulici a skrze mne si uvědomí, že existuje něco jako klasická hudba.

Koncertujete po celém světě, je ještě nějaké významné místo, kde jste nebyl a nehrál?

Hrál jsem opravdu na mnoha místech světa, v překrásných sálech a zvláštním prostředí. Ještě jsem nebyl v Austrálii, tam bych se moc rád podíval.

Umíte si představit, že byste nehrál? Čemu byste se potom věnoval?

To opravdu ne a je to celkem zbytečná otázka. Nemám rád „kdyby“…Jsem prostě houslista a hotovo.

Romská cimbálovka

Dovolím si otázku, jakou cestou jste se dostal k romským muzikantům?

Odjakživa bylo  mým snem hrát cikánskou hudbu, vždyť cikánští virtuosové jsou tak skvělí. Nevěděl jsem však, jak se k nim dostat. V roce 2007 jsem byl pozván na benefiční koncert kapely Romano Stilo, a protože nám hraní spolu docela šlo, pozval jsem naopak já je na natočení desky Gipsy Way. Ten projekt je od té doby tak úspěšný, že jsem odehrál na 250 koncertů. Před měsícem vyšlo pokračování na desce Gipsy Fire, kde už se mnou účinkuje moje vlastní cikánská cimbálová kapela, kterou jsme nazvali Gipsy Way.  

Co v romské hudbě a celkově kultuře vidíte a cítíte víc než v jiné?

Nechci srovnávat, každá kultura má to svoje. Na cikánské hudbě se mi líbí volnost a emoce. Je pro mne velice příjemné vystoupit z trochu sevřených břehů klasické hudby a více se uvolnit. V cikánské hudbě je možnost improvizace, virtuosita a hloubka. Na koncertech si v žádném případě neodpočinu, repertoár, který hrajeme je velice náročný a rozhodně musím dokázat, že jsem dobrý houslista.

Znáte nějakou romské moudro, které vás třeba něčím i charakterizuje?

To opravdu neznám.

Řekněte nám prosím něco o CD Gipsy Fire.

Gipsy Way se prodalo na 30 tisíc kusů. A tak jsem se po 6 letech rozhodl natočit jakési pokračování. Gipsy Fire je ale daleko víc na mých bedrech, opravdu tam vystupuji nejen jako primáš, ale i jako aranžér a skladatel. Samozřejmě mi kluci z kapely pomáhali s výběrem repertoáru, neboť nemohu znát všechno. Tak jsem objevil například houslistu Bélu Babaie, kterému se přezdívalo „král cikánských houslí“. Dále jsou na desce maďarské čardáše, filmové melodie, ruské písně, nádherná skladba Ave Maria Astora Piazolli a moje titulní skladba Gipsy Fire. CD je možné koupit na všech mých koncertech, ve všech existujících obchodech nebo objednat na internetu.

Zeptám se. Když hrajete cikánské písně, které jsou charakterizované velkou vášní a energií, jak reagují diváci? Stalo se vám už někdy během hraní, že lidé tančili? Má divák stát, sedět nebo tančit?

Na koncertech návštěvníky vždycky vyzývám, aby si zatančili. Párkrát se to již stalo. Koncerty jsou přijímány naprosto skvěle, takřka na každém z nich máme potlesk ve stoje. To spojení bílého houslisty s cikánskou kapelou je samozřejmě velmi pikantní.

Jak, jako houslový virtuos, pečujete o housle a jak o své ruce?

Celkem nijak. Mám v podvědomí, že se mi nesmí nic stát, a zatím to tak funguje. Co mám ale napsáno ve svém osudu samozřejmě nevím a moc se tím netrápím. 

Je ještě někdo s kým byste chtěl spolupracovat?

Těžko takto někoho vybrat. Je tolik skvělých muzikantů…

Jaké je vaše životní motto?

Mám dvě. První: s úsměvem jde všechno líp, a druhé: pokud to jde, pomáhám, protože člověk nikdy neví, kdy naopak on bude pomoc potřebovat.

Co vás teď nejvíce zaměstnává?

Momentálně jsem v Bukurešti. Za 14 dní poletím do Thajska. A pak už hurá na turné Gipsy Fire. Odehrajeme 9 velkých koncertů, včetně pražské Lucerny. Všechny čtenáře srdečně zvu. Informace o turné jsou na mých webových stránkách a na facebooku.

Koncerty Gypsy Way

  • 30.11. Olomouc
  • 1.12. Hradec Králové
  • 2.12. Praha
  • 4.12. Ostrava
  • 7.12. České Budějovice
  • 8.12. Brno
  • 9.12. Zlín
  • 18.12. Plzeň
  • 19.12. Teplice
Přečteno: 964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pavel Šporcl, Hudba, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo