romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pět romských umělců v Brně pracuje na sochách věnovaných Cejlu

Brno, 10.9.2012 15:29, (ROMEA)

Pětice romských sochařů ode dneška pracuje na plastikách inspirovaných brněnskou ulici Cejl, kde žije vysoké procento sociálně vyloučených rodin. Přijeli na třetí ročník sympozia organizovaného Muzeem romské kultury. Muzeum tentokrát pozvalo umělce z Česka, Slovenska, Albánie, Maďarska a Polska, sdělila za pořadatele Martina Zuzaňáková.

Přestože sympozium nese název Socha pro Cejl, muzeum prozatím nepočítá s umístěním plastik v plenéru. Nejprve totiž všechna výsledná díla čeká putování po muzeích v Rimavské Sobotě na Slovensku, Pětikostelí v Maďarsku a Tarnově v Polsku. "Díla musíme odeslat nepoškozená. O jejich umístění můžeme uvažovat až poté, co se vrátí zpět z výstav," řekla ČTK Zuzaňáková.

První den sympozia využili romští sochaři k procházce po Cejlu a okolí. Pracovníci muzea je seznámili s historií ulice, která leží pět minut od centra Brna, ale patří k problémovým lokalitám.

Na Cejlu vzniklo v 19. století mnoho továren, zejména textilek. V okolí vyrostly nájemní domy pro česky i německy mluvící dělníky. Po druhé světové válce, která z Cejlu vyhnala nejprve Židy a poté i Němce, osídlili čtvrť noví obyvatelé, mezi nimi také mnoho Romů.

"Snažili jsme se sochařům ukázat místa spojená se všemi etapami v dějinách Cejlu, aby mohli nasát atmosféru a inspirovat se," uvedla Zuzaňáková. Umělci budou až do pátku pracovat v prostorách Muzea romské kultury. Jejich dílny jsou otevřené veřejnosti. V pátek je na programu vernisáž. V brněnském muzeu zůstanou vzniklá díla ještě následující týden.

Přečteno: 627x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo