romea - logo
12. prosince 2018 (středa)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pippi Dlouhá punčocha zažije nová dobrodružství coby romská holčička na předměstí Stockholmu

8.10.2018 21:15
Spisovatelka Gunilla Lundgren při literárním workshopu s dětmi (FOTO: archiv Gunilly Lundgren)
Spisovatelka Gunilla Lundgren při literárním workshopu s dětmi (FOTO: archiv Gunilly Lundgren)

Všichni známe příběhy Pippi Dlouhé punčochy švédské autorky Astrid Lindgrenové. Malá copatá a pihatá dívka, která má na svůj věk mimořádné schopnosti a její tatínek námořník je stále na cestách, se přistěhuje do malého poklidného švédského městečka, kde žije ve vlastním domě s opicí a s koněm. Dobrodružné příběhy Lindgrenová vydala v roce 1945 a v roce 1969 se dočkaly i prvního televizního zpracování. Nyní o 50 let později bude prožívat Pippi nová dobrodružství, ale ve zcela jiném prostředí. Pippi bude romská holčička, která se přistěhuje do stockholmské čtvrti Rinkeby, která je v poslední době známá zejména kvůli vysokému počtu nově příchozích imigrantů.

Nápad vznikl během literárního workshopu pro romské děti právě ze čtvrti Rinkeby. Přišla s ním jedna z účastnic, dvanáctiletá Felicia Di Fransesco. Spolu s dětma píše příběh Pippi z Rinkeby i známá švédská spisovatelka a organizátorka workshopu, Gunilla Lundgren. Nová dobrodružství budou vysílána v 5 dílech od 29. října do 2. listopadu švédským veřejnoprávním rozhlasem Sveriges Radio a vyjdou také knižně. Přičemž nová verze knihy bude dostupná nejen ve švédštině, ale jak pro Romea.cz uvedla Lundgrenová, také v romštině, finštině, tornedalské finštině, sámština a v jidiš.

Na pokračování oblíbeného příběhu se švédské rádio domluvilo s dědici spisovatelky. Příbuzní Astrid Lindgrenové sice s vydáním nové knihy původně nesouhlasili, ale přesvědčil je charitativní ráz celého projektu, kdy zisk z prodeje knih tvůrci plánují věnovat na založení knihovny pro děti v Bukurešti.

Gunilla Lundgren je švédská spisovatelka a lidskoprávní aktivista. Je autorkou více než 30 knih pro děti, z nichž část vyšla ve dvojjazyčném vydání pro děti z druhé generace přistěhovaleckých rodin. Svou první knihu Maritza a Gypsy Girl (Marizta, cikánské děvče) napsala v roce 1972 spolu se třemi dospívajícími romskými dívkami. Koncept spoluautorství si oblíbila a napsala ve spolupráci s romskými přáteli celou řadu dalších knih. Mimo jiné např. životopisnou knihu From Coppersmith to Nurse: Aljosha the Son of a Gypsy Chief (Z měditepce zdravotníkem: Aljoša, syn cikánského krále), nebo knihu Sofia Z-4515, ve které zpracovala se Sofií Taikon její životní příběh přeživší koncentračního tábora v Osvětimi.

Přečteno: 2699x

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Kultura, Hrdinka, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo