romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pippi Dlouhá punčocha zažije nová dobrodružství coby romská holčička na předměstí Stockholmu

8.10.2018 21:15
Spisovatelka Gunilla Lundgren při literárním workshopu s dětmi (FOTO: archiv Gunilly Lundgren)
Spisovatelka Gunilla Lundgren při literárním workshopu s dětmi (FOTO: archiv Gunilly Lundgren)

Všichni známe příběhy Pippi Dlouhé punčochy švédské autorky Astrid Lindgrenové. Malá copatá a pihatá dívka, která má na svůj věk mimořádné schopnosti a její tatínek námořník je stále na cestách, se přistěhuje do malého poklidného švédského městečka, kde žije ve vlastním domě s opicí a s koněm. Dobrodružné příběhy Lindgrenová vydala v roce 1945 a v roce 1969 se dočkaly i prvního televizního zpracování. Nyní o 50 let později bude prožívat Pippi nová dobrodružství, ale ve zcela jiném prostředí. Pippi bude romská holčička, která se přistěhuje do stockholmské čtvrti Rinkeby, která je v poslední době známá zejména kvůli vysokému počtu nově příchozích imigrantů.

Nápad vznikl během literárního workshopu pro romské děti právě ze čtvrti Rinkeby. Přišla s ním jedna z účastnic, dvanáctiletá Felicia Di Fransesco. Spolu s dětma píše příběh Pippi z Rinkeby i známá švédská spisovatelka a organizátorka workshopu, Gunilla Lundgren. Nová dobrodružství budou vysílána v 5 dílech od 29. října do 2. listopadu švédským veřejnoprávním rozhlasem Sveriges Radio a vyjdou také knižně. Přičemž nová verze knihy bude dostupná nejen ve švédštině, ale jak pro Romea.cz uvedla Lundgrenová, také v romštině, finštině, tornedalské finštině, sámština a v jidiš.

Na pokračování oblíbeného příběhu se švédské rádio domluvilo s dědici spisovatelky. Příbuzní Astrid Lindgrenové sice s vydáním nové knihy původně nesouhlasili, ale přesvědčil je charitativní ráz celého projektu, kdy zisk z prodeje knih tvůrci plánují věnovat na založení knihovny pro děti v Bukurešti.

Gunilla Lundgren je švédská spisovatelka a lidskoprávní aktivista. Je autorkou více než 30 knih pro děti, z nichž část vyšla ve dvojjazyčném vydání pro děti z druhé generace přistěhovaleckých rodin. Svou první knihu Maritza a Gypsy Girl (Marizta, cikánské děvče) napsala v roce 1972 spolu se třemi dospívajícími romskými dívkami. Koncept spoluautorství si oblíbila a napsala ve spolupráci s romskými přáteli celou řadu dalších knih. Mimo jiné např. životopisnou knihu From Coppersmith to Nurse: Aljosha the Son of a Gypsy Chief (Z měditepce zdravotníkem: Aljoša, syn cikánského krále), nebo knihu Sofia Z-4515, ve které zpracovala se Sofií Taikon její životní příběh přeživší koncentračního tábora v Osvětimi.

Přečteno: 2759x
 

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Kultura, Hrdinka, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo