romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli předvedou romští umělci v Rudolfinu koncert Requiem za Osvětim

Praha, 17.10.2012 10:08, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Nizozemský romský umělec Roger Moreno Rathgreb složil hudební dílo s názvem Requiem za Osvětim, které bylo napsáno s cílem uctít všechny oběti nacistického režimu. Mezinárodní romský festival v Tilburgu se rozhodl společně s pěti mezinárodními partnery umožnit nastudování tohoto díla profesionálním orchestrem a sborem a představit ho ve vybraných evropských zemích. Informuje o tom sdružení Slovo 21.

Requiem nastudoval filharmonický orchestr z Frankfurtu nad Mohanem pod taktovkou významného romského dirigenta Riccarda M. Sahitiho, současného uměleckého ředitele a dirigenta Roma und Sinti Philharmoniker, který vedl například Bělehradský filharmonický orchestr nebo Slezský sbor v Katovicích. Vystupuje v něm 75 profesionálních romských umělců z Německa, Čech, Maďarska a Rumunska. V rámci mezinárodního projektu se představil už v Amsterodamu a Tilburgu. Requiem. Po představení díla v Praze bude orchestr vystupovat také v Budapešti, následovat by mělo i Polsko. 

Cílem je především představit koncert a doprovodné aktivity široké veřejnosti v několika evropských metropolích, a touto cestou tak uctít všechny oběti holocaustu. Iniciativu ještě stihl podpořit exprezident Václav Havel.

Pražský koncert Requiem za Osvětim proběhne v Rudolfinu 4. listopadu 2012.

Vedle orchestru zde vystoupí Pavlína Matiová (sólistka – soprán), Jana Wallingerová (sólistka - alt), Martin Šrejma (sólista – tenor), Martin Bárta (sólista – baryton), Kühnův smíšený sbor.

Rekviem za Osvětim bude momentem setkání židovských, romských a dalších skupin obětí holocaustu v kontextu současného evropského vývoje. Rekviem je živoucím důkazem síly kultury jako valu proti diskriminaci a vyloučení. Pilířem celého projektu bude koncert klasické hudby.

Oratorium Rekviem za Osvětim bylo složeno amatérským romským hudebníkem nizozemského původu Rogerem 'Moreno' Rathgebem a předvede ho frankfurtský romský orchestr pod vedením romského dirigenta Riccarda M Sahitiho. Představení doplní v dalších dnech výstavy, konference, hrané filmy, dokumenty.

Podle Jitky Jurkové z organizačního týmu Requiem za Osvětim je většinovou asociací se slovem holocaust šoa, tedy holocaustu Židů. Podstatně méně se podle ní vzpomíná na tvrdou nacistickou perzekuci Romů, označovanou dnes jako „zapomenutý holocaust“. Jedním z cílů projektu je proto zvýšit povědomí o tragédii Židů, Romů a dalších obětí druhé světové války, což je nezbytné pro boj se současnými protiromskými projevy. „Zásadní je pro nás zasazení připomínky holocaustu do kontextu současné rasové nesnášenlivosti. Pochopení problémů minulosti je klíčem k vyrovnání se s přítomností a budoucností. I proto doprovází koncert v Rudolfinu celá řada akcí, které se zabývají dnešním rasismem a příbuznými tématy,“ vysvětluje Jurková.  

Do projektu je zapojeno Polsko, Maďarsko, Česká republika, Nizozemí a Německo.

ARCHIVNÍ VIDEO

Program doprovodných akcí

Konference:
Roma positive – Romské vzory a obrazy Romů v médiích - 5. 11, 9:00, Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1.
Diskutovat bude řada romských a dalších profesionálů a novinářů ze střední Evropy a Velké Británie. Na panelu vystoupí například Jake Bowers (nezávislý novinář, UK), Janja Rošer (předsedkyně slovinské Rady pro romské komunity, SLO), Irena Biháriová (právnička, SK), Ciprian Necula (novinář, RO) a další. Moderovat jej bude Jarmila Balážová, novinářka a předsedkyně sdružení ROMEA.

Výstava:
Genocida Romů v době druhé světové války - 30. 10. – 30. 11., Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1, Po-Čt 10:00 – 15:00, Pá 10:00 – 12:00

Film:
Je to jen vítr - 7. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.

Film:
…to jsou těžké vzpomínky - 13. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.
Dokumentární snímek, vzniklý ze spolupráce Muzea romské kultury a asociace Film a sociologie, je kombinací výpovědí pamětníků, které jsou proloženy čteným komentářem s fotografiemi a archivními dokumenty.

Film:
Žít! Ceija Stojka - 27. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.
Ceija Stojka (1933) je uznávanou romskou výtvarnicí a spisovatelkou z Rakouska. Dětství byla nucena strávit hned v několika koncentračních táborech, kde zahynula téměř celá její rodina.

Tento projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie. Záštitu nad projektem převzali generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland, předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Přečteno: 1576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo