romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Romano suno 2020

7.12.2020 9:18

Slavnostní vyhlášení vítězů letošní soutěže Romano suno proběhlo v pondělí 7. 12. 2020 on-line od 13 hodin na první romské internetové televizi ROMEA TV. Součástí bylo i vyhlášení vítězů již pátého ročníku literární soutěže pro romské studenty středních a vysokých škol, kterou organizuje ROMEA.

Smyslem soutěže Romano suno, kterou každoročně pořádá obecně prospěšná organizace Nová škola, je umožnit romským dětem i dospělým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak přibližuje svět Romů a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

"Kvůli protiepidemickým opatřením je letos v soutěži Romano suno mnoho věcí jinak. Nejen hůř. Akce se bude letos kvůli protiepidemickým opatřením konat bez účasti vítězů soutěže, díky streamu se ale akce může zúčastnit i široká veřejnost," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Marie Podlahová Bořkovcová z organizace Nová škola.

Kvůli posunu uzávěrky soutěže způsobené jarním uzavřením škol vyjdou letošní vítězné práce až v příštím roce.

"Avšak díky speciální výzvě pro dospělé účastníky soutěže na tvorbu pro mládež, doposud téměř holé místo na poli romské literatury, vydáváme a na vyhlášení pokřtíme soubor próz Amare ternenge. Romští autoři píší pro mladé. Šest romských autorek a autorů zde v autobiografických či smyšlených příbězích ztvárňují svět mladých lidí v jazyce svých prarodičů, v jazyce, který se dnes mezi mladými používá stále méně," dodala Podlahová Bořkovcová.        

Kvůli uzavření veřejných prostor a rušení veřejných událostí začali organizátoři soutěže ale publikovat Te merav, podcast o romské literatuře. Koncepci podcastu a jeho první díl byl také představen na vyhlášení.

Vyhlášením provedla romská autorka Iveta Kokyová a manažerka Romano suno Marie Podlahová Bořkovcová. Amare ternenge pokřtila spisovatelka Eva Danišová. Ve video vstupech představili svou tvorbu autoři Amare ternenge a zazpívala Pavlína Matiová.

Právě Iveta Kokyová a Eva Danišová, které jsou zároveň letitými porotkyněmi Romano suno, představilií práce vítězů letošního Romano suno v romštině. Rozhodnutí výtvarné poroty viděli diváci ve video vstupu.

Výsledky pátého ročníku literární soutěže pro romské studenty středních a vysokých škol divákům oznámila Jitka Votavová, manažerka Romského stipendijního programu organizace ROMEA. Pátý ročník této soutěže se konal za podpory dánské nadace VELUX, díky které organizace ROMEA realizuje stipendijní program a může podpořit romské studenty v kritickém myšlení, kreativním psaní a tvorbě jak v českém tak romském jazyce.

Příspěvky byly rozdělené do dvou kategorií – první je určená pro studenty na SŠ a VOŠ, druhá kategorie je otevřená studentům vysokých škol.

Romano suno 2020 je realizováno díky podpoře Úřadu vlády ČR v rámci dotačního programu „Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků pro rok 2020“. Soutěž podporuje také Velvyslanectví USA v Praze, České kamenolomy, s. r. o., Společnost Mattel Czech Republic s. r. o.  a Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Přečteno: 421x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soutěž, Romano suno, ROMEA, Literatura, literární čtení, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo