romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Oslavy Mezinárodního dne romského jazyka

5.11.2020 13:06

Na čtvrtek 5. listopadu připadá Mezinárodní den romského jazyka. Sdružení Ara Art letošní oslavy i tentokrát připravilo ve spolupráci s organizací Slovo 21. V Praze tak proběhnou s ohledem na současnou pandemickou situaci on-line. Během oslav zazní literární díla současných romských autorů, ale i těch, kteří nás navždy opustili. Přímý přenos autorských čtení začíná ve 14:00 hodin.

"Naší snahou je připomenout především samotným Romům, jak bohatý a krásný je romský jazyk. Motivovat je, aby ho aktivně používali a předávali dalším generacím. Nejde totiž jen o romštinu jako takovou, ale obecně o význam mateřského jazyka jak pro každého z nás, tak i pro celý romský národ,“ řekl pro zpravodajský server Romea.cz ředitel spolku Ara Art David Tišer.

"V letošním roce jsme se rozhodli i přes nepříznivé podmínky oslavy opět zrealizovat a vzdát poctu romskému jazyku, který neodmyslitelně patří k našemu kulturnímu dědictví,” dodal Tišer.

Diváci budou moci sledovat online stream autorských čtení od 14:00 do 17:00. Ze svých děl budou číst tři členové klubu Paramisara a další. Dana Hrušková přečte svou novou povídku. Mladý básník Martin Oláh bude číst básně z jeho nové básnické sbírky E Phuv, kterou bude na jaře příštího roku vydávat organizace Slovo 21 ve třech jazycích.

Michal Miko vzdá poctu spisovatelce Teře Fabiánové, která by letos oslavila devadesáté narozeniny. Jan Dužda svým čtením vzpomene na letos zesnulého Janka Horvátha, který měl být letos laureátem ceny Mileny Hübshmannové za romský jazyk.

Celým streamem vás bude provázet moderátorka a produkční ROMEA TV Veronika Hlaváčová.

Romština je starobylý indický jazyk. Počet mluvčích v Evropě lze jen odhadovat na základě statistických dat z různých zemí mezi 4,6 až 12 miliony s realistickým středem okolo 6,6 milionů mluvčích, což se bohužel neshoduje s počtem lidí romské národnosti. Důvodem byly asimilační politiky různých států a represivní opatření namířená proti používání romštiny.

V České republice se o rozvoj romštiny velmi zasloužila česká lingvistka Milena Hübschmannová, která výzkumu, kodifikaci a propagaci romského jazyka věnovala většinu svého profesního života. Také díky ní existuje už tři desetiletí seminář Romistiky při Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Přečteno: 901x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Mezinárodní den romštiny, oslava, Přímý přenosHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo