romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Regina Poláková, recenze: Ukrajinský film KMEN podává o neslyšících velmi zkreslený obraz

Praha, 17.10.2014 10:29, (ROMEA)
Z ukrajinského filmu Kmen o neslyšících.  Foto: Print Screen z videa-
Z ukrajinského filmu Kmen o neslyšících. Foto: Print Screen z videa-

Jsem neslyšící od narození, používám ke komunikaci český znakový jazyk a znám mentalitu neslyšících osob. Komunita neslyšících je sice malá, ale má svou vlastní kulturu a svůj jazyk. Český znakový jazyk je plnohodnotný způsob komunikace, stejně jako je mluvená čeština. Je to jazyk bohatý a krásný, kterým se dá vyjádřit opravdu vše. Má odlišnou gramatiku i slovosled od češtiny, ale podobně je tomu i v jiných jazycích.

Neslyšící po celém světě potěšila zpráva, že vznikl na Ukrajině 130 minutový film režiséra Miroslava Slaboshpitskyho, ve kterém hrají jen neslyšící herci a film je beze slov a titulků, jen v ukrajinském znakovém jazyce. Film získal Velkou cenu týdne kritiky na festivalu v Cannes.

Neslyšící se těšili, až film shlédnou – konečně máme celovečerní film, kde se většinový svět slyšících také seznámí s naší problematikou.

Skupina 30 neslyšících osob se společně se slyšícími diváky v kině Lucerna dočkala zklamání. Film Kmen sledovali a prožívali jinak, se zvláštními pocity. Někteří odcházeli v půlce filmu…

U neslyšících diváků došlo k rozčarování, co má film ukazovat? Podává režisér skutečné informace o světě neslyšících?

Film je velmi naturalistický – popisuje život na internátní škole pro neslyšící, aniž by předal více informací. Scény jsou přehnané,  plné brutality. Zločinná skupina, šikana, pasáctví, prostituce, přepadení až vražda, dlouhé sexuální scény nebo scéna s potratem (od začátku až do konce).

Takto vypadá svět neslyšících?

Proč režisér vybral právě tyto scény, které mají být spojovány s neslyšícími osobami? Co si asi odnáší za myšlenky slyšící divák, který do té doby o komunitě neslyšících nic nevěděl?

Jako neslyšící divák jsem se cítila poníženě.

Každodenní život slyšících a neslyšících osob vypadá stejně. Jediné, co nás odlišuje, je to, že my neslyšíme zvuk kolem nás. Proč jsme v tomto filmu zobrazeni takto? Režisér si tento dopad filmu zřejmě neuvědomil. Leckdo si může po shlédnutí Kmene myslet, že zrcadlí náš skutečný život - plný násilí. To ale není pravda.

Tento snímek nezachycuje kulturní odlišnosti, které jako neslyšící máme. Slyšící majorita má stále málo informací - i proto nás může poškodit, jakým způsobem předává informace režisér Miroslav Slaboshpitsky.

V České republice by snad nikdo film s podobným scénářem s neslyšícími herci nenatočil.

Film Kmen je oceňován za nápad. Byl by také tak uznáván, kdyby diváci a kritici rozuměli obsahu promluv, které ve filmu jsou?

Natočit film s neslyšícími herci, ve kterém se bude používat jen znakový jazyk, by byl unikátem, který by byl uznáván i samotnými neslyšícími diváky. To vše za předpokladu, že by to byl film s jiným příběhem, který by se třeba zaměřil na kulturní specifika života bez zvuku, založenost na vizuálních podnětech apod.

Regina Poláková, sociální pracovnice
Přečteno: 1084x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Neslyšící, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo