romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Regina Poláková, recenze: Ukrajinský film KMEN podává o neslyšících velmi zkreslený obraz

Praha, 17.10.2014 10:29, (ROMEA)
Z ukrajinského filmu Kmen o neslyšících.  Foto: Print Screen z videa-
Z ukrajinského filmu Kmen o neslyšících. Foto: Print Screen z videa-

Jsem neslyšící od narození, používám ke komunikaci český znakový jazyk a znám mentalitu neslyšících osob. Komunita neslyšících je sice malá, ale má svou vlastní kulturu a svůj jazyk. Český znakový jazyk je plnohodnotný způsob komunikace, stejně jako je mluvená čeština. Je to jazyk bohatý a krásný, kterým se dá vyjádřit opravdu vše. Má odlišnou gramatiku i slovosled od češtiny, ale podobně je tomu i v jiných jazycích.

Neslyšící po celém světě potěšila zpráva, že vznikl na Ukrajině 130 minutový film režiséra Miroslava Slaboshpitskyho, ve kterém hrají jen neslyšící herci a film je beze slov a titulků, jen v ukrajinském znakovém jazyce. Film získal Velkou cenu týdne kritiky na festivalu v Cannes.

Neslyšící se těšili, až film shlédnou – konečně máme celovečerní film, kde se většinový svět slyšících také seznámí s naší problematikou.

Skupina 30 neslyšících osob se společně se slyšícími diváky v kině Lucerna dočkala zklamání. Film Kmen sledovali a prožívali jinak, se zvláštními pocity. Někteří odcházeli v půlce filmu…

U neslyšících diváků došlo k rozčarování, co má film ukazovat? Podává režisér skutečné informace o světě neslyšících?

Film je velmi naturalistický – popisuje život na internátní škole pro neslyšící, aniž by předal více informací. Scény jsou přehnané,  plné brutality. Zločinná skupina, šikana, pasáctví, prostituce, přepadení až vražda, dlouhé sexuální scény nebo scéna s potratem (od začátku až do konce).

Takto vypadá svět neslyšících?

Proč režisér vybral právě tyto scény, které mají být spojovány s neslyšícími osobami? Co si asi odnáší za myšlenky slyšící divák, který do té doby o komunitě neslyšících nic nevěděl?

Jako neslyšící divák jsem se cítila poníženě.

Každodenní život slyšících a neslyšících osob vypadá stejně. Jediné, co nás odlišuje, je to, že my neslyšíme zvuk kolem nás. Proč jsme v tomto filmu zobrazeni takto? Režisér si tento dopad filmu zřejmě neuvědomil. Leckdo si může po shlédnutí Kmene myslet, že zrcadlí náš skutečný život - plný násilí. To ale není pravda.

Tento snímek nezachycuje kulturní odlišnosti, které jako neslyšící máme. Slyšící majorita má stále málo informací - i proto nás může poškodit, jakým způsobem předává informace režisér Miroslav Slaboshpitsky.

V České republice by snad nikdo film s podobným scénářem s neslyšícími herci nenatočil.

Film Kmen je oceňován za nápad. Byl by také tak uznáván, kdyby diváci a kritici rozuměli obsahu promluv, které ve filmu jsou?

Natočit film s neslyšícími herci, ve kterém se bude používat jen znakový jazyk, by byl unikátem, který by byl uznáván i samotnými neslyšícími diváky. To vše za předpokladu, že by to byl film s jiným příběhem, který by se třeba zaměřil na kulturní specifika života bez zvuku, založenost na vizuálních podnětech apod.

Regina Poláková, sociální pracovnice
Přečteno: 1143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Neslyšící, Menšiny



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo