romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano suno, nahlédněte do života nejmladší romské generace. David si přeje: Kéž nejsou rozdíly mezi gádži a Romy

24.11.2017 11:27
Zdroj: ROMEA - Setkání studentů v Brně, březen 2017.
Zdroj: ROMEA - Setkání studentů v Brně, březen 2017.

Romano suno je literární soutěž v romštině, kterou pořádá Nová škola o.p.s. už dvacet let. Za tu dobu se v soutěži sešlo tisíce textů od dětí z různých koutů České republiky. Skrze texty můžeme nahlédnout do života nejmladší romské generace. V jakém světě žijí a jaký svět si přejí dnešní romské děti? Server Romea.cz zveřejňuje postupně texty z různých ročníků soutěže.

Romano suno 1998, David Bihari, 12 let, Opava 

So me kamlemas
Me kamous te avel pe kadi luma mišto sagodenge Romenge, te na al márimo, te vicházalin le Rom taj le gáže, taj t‘avel than le Romen ande kadi republika. Te na žan tar le Rom andi aver luma. Mejg vi kamous t‘avel pe kadi luma rovnoprávnost taj spravedlnost. Te na avel čisosko rasismus.

Anglo šon murdarde mura terna lala trin skinura, taj sas la trin šavoura. Me naďon paťav le svuntone Dejvleske. Či žanav mir kado dopustindas o Dejl, te merel kecavo terno manuš. Me nášťik kerav khanči ká sim Rom. Amen kamas te trajinas. Či kamous te máren le Romen taj le gážen. Te den le Romen buti. Te avou baro, kamlemas te viučij ma, taj muro učení či kamous te avel ovlivňime, ká sim Rom, kaj te na avel rozdíl le gáženca taj le Romenca ande kadi republika, te má na avel čisosko rasismus. T’avla man šavoura, či kamlemas te žanen, so‘j koda rasismus. T‘avel sagoden Romen uspořádalime trajo.


Co bych si přál
Přál bych si, aby na tomhle světě bylo všem Romům dobře, aby nebyly války, aby Romové s gádži vycházeli a aby Romové měli v této republice své místo. Aby neodcházeli do jiných zemí. Také bych si přál, aby na této zemi vládla rovnoprávnost a spravedlnost. Aby nebyl žádný rasismus.

Před měsícem zabili tři skini moji mladou tetu, měla tři děti. Moc věřím ve svatého Boha. Nevím, proč Bůh nechal zemřít tak mladou ženu. Já s tím nic nezmůžu, že jsem Rom. My chceme žít. Nechci, aby mlátili Romy ani gádže. Ať dají Romům práci. Až budu velký, chtěl bych se vyučit, nechtěl bych, aby moje učení bylo ovlivněné tím, že jsem Rom. Kéž nejsou rozdíly mezi gádži a Romy a kéž není v téhle zemi žádný rasismus! Jestli budu mít děti, přeji si moc, aby nikdy rasismus nepoznaly. Ať mají všichni Romové uspořádaný život.

Romano suno 1998, David Bihari, 12 let, Opava 
Přečteno: 1606x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Literatura, děti a mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo