romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano suno, nahlédněte do života nejmladší romské generace. David si přeje: Kéž nejsou rozdíly mezi gádži a Romy

24.11.2017 11:27
Zdroj: ROMEA - Setkání studentů v Brně, březen 2017.
Zdroj: ROMEA - Setkání studentů v Brně, březen 2017.

Romano suno je literární soutěž v romštině, kterou pořádá Nová škola o.p.s. už dvacet let. Za tu dobu se v soutěži sešlo tisíce textů od dětí z různých koutů České republiky. Skrze texty můžeme nahlédnout do života nejmladší romské generace. V jakém světě žijí a jaký svět si přejí dnešní romské děti? Server Romea.cz zveřejňuje postupně texty z různých ročníků soutěže.

Romano suno 1998, David Bihari, 12 let, Opava 

So me kamlemas
Me kamous te avel pe kadi luma mišto sagodenge Romenge, te na al márimo, te vicházalin le Rom taj le gáže, taj t‘avel than le Romen ande kadi republika. Te na žan tar le Rom andi aver luma. Mejg vi kamous t‘avel pe kadi luma rovnoprávnost taj spravedlnost. Te na avel čisosko rasismus.

Anglo šon murdarde mura terna lala trin skinura, taj sas la trin šavoura. Me naďon paťav le svuntone Dejvleske. Či žanav mir kado dopustindas o Dejl, te merel kecavo terno manuš. Me nášťik kerav khanči ká sim Rom. Amen kamas te trajinas. Či kamous te máren le Romen taj le gážen. Te den le Romen buti. Te avou baro, kamlemas te viučij ma, taj muro učení či kamous te avel ovlivňime, ká sim Rom, kaj te na avel rozdíl le gáženca taj le Romenca ande kadi republika, te má na avel čisosko rasismus. T’avla man šavoura, či kamlemas te žanen, so‘j koda rasismus. T‘avel sagoden Romen uspořádalime trajo.


Co bych si přál
Přál bych si, aby na tomhle světě bylo všem Romům dobře, aby nebyly války, aby Romové s gádži vycházeli a aby Romové měli v této republice své místo. Aby neodcházeli do jiných zemí. Také bych si přál, aby na této zemi vládla rovnoprávnost a spravedlnost. Aby nebyl žádný rasismus.

Před měsícem zabili tři skini moji mladou tetu, měla tři děti. Moc věřím ve svatého Boha. Nevím, proč Bůh nechal zemřít tak mladou ženu. Já s tím nic nezmůžu, že jsem Rom. My chceme žít. Nechci, aby mlátili Romy ani gádže. Ať dají Romům práci. Až budu velký, chtěl bych se vyučit, nechtěl bych, aby moje učení bylo ovlivněné tím, že jsem Rom. Kéž nejsou rozdíly mezi gádži a Romy a kéž není v téhle zemi žádný rasismus! Jestli budu mít děti, přeji si moc, aby nikdy rasismus nepoznaly. Ať mají všichni Romové uspořádaný život.

Romano suno 1998, David Bihari, 12 let, Opava 
Přečteno: 1660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Literatura, děti a mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo