romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romano suno, nahlédněte do života nejmladší romské generace: Nina píše o životě v Anglii

23.11.2017 10:05
Vyhlášení výsledků literární soutěže pro děti Romano suno (Nová škola, o. p. s.) a Literární soutěže pro romské studenty (Romea, o. p. s.). Foto: Nová škola, o. p. s.
Vyhlášení výsledků literární soutěže pro děti Romano suno (Nová škola, o. p. s.) a Literární soutěže pro romské studenty (Romea, o. p. s.). Foto: Nová škola, o. p. s.

Romano suno je literární soutěž v romštině, kterou pořádá Nová škola o. p. s. už dvacet let. Za tu dobu se v soutěži sešlo tisíce textů od dětí z různých koutů České republiky. Skrze texty můžeme nahlédnout do života nejmladší romské generace. V jakém světě žijí a jaký svět si přejí dnešní romské děti? Server Romea.cz zveřejňuje postupně texty z různých ročníků soutěže.

Romano suno 2001, Nina Kandrová, 14 let, Rožnov pod Radhoštěm

Emigrovali jsme

Vičinav pes e Nina, hin mange dešutrin berš. Pro jevend geľam caľi famefija andre Anglija pal e bibi. Ňikana na geľom ajci dur. But pes daravas te bešel andro eroplanos. Ča bešavas a na dikhavas avri. Bešahas ke bibi a o dad rakhľa buči. Vaš o čhon cinďam kher. E bibi amenge pomožinlas te del duma. Sar predžanas o ďivesa, tak chudahas te del duma lengeri čhib. Phiravas andre škola. Mire phrala pheňa phirenas andre khangeri, kaj pes bavinenas the sikhľonas lengeri duma. Phirahas pes odoj te lanďarel ko moros. Has man odoj but kamaratki. But lenge na achaľuvavas. O nejterneder phral majinlas te džal andre škola, andre peršo, ta e daj phenďa, kaj džaha khere. Pre rozlučka e daj o dad kerde hosťina a vičinde savore gadžen. O Angličani has bare lačhe. Rovahas pal lende, has lačhe gadže... Aľe furt peske lenca vičinas a jekh gadžo pal amende pro Čechi avela. But pes khere ťešinavas pal mire kamaratki, pal e škola... Khere hin khere.

Jmenuji se Nina, je mi třináct let. Na zimu jsme celá rodina odjeli za tetou do Anglie. Ještě nikdy jsem nejela tak daleko. Měla jsem hrozný strach z letadla. Jen jsem tam tak seděla a vůbec se nedívala ven. Bydleli jsme u tety a táta si našel práci. Za měsíc jsme si koupili byt. Teta nám pomáhala dorozumět se. Po nějaké době jsme i my začali mluvit jejich jazykem. Chodila jsem do školy. Moji sourozenci chodili do kostela, kde si hráli a učili se jejich řeč. Jezdili jsme se koupat k moři. Měla jsem tam hodně kamarádek. Všechno jsem jim ještě nerozuměla. Nejmladší bratr měl jít do školy, do první třídy, tak maminka rozhodla, že se pojede domů. Na rozloučenou maminka s tatínkem připravili hostinu a pozvali všechny naše známé Angličany. Bylo to moc krásné. Plakali jsme. Byli to moc hodní gadžové. Ale pořád si s nimi telefonujeme a jeden ten gadžo za námi přijede do Čech. Hodně jsem se těšila na své kamarádky, na školu... Doma je doma.

Nová škola, o.p.s.
Přečteno: 858x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Literatura, děti a mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo