romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští černí panteři: Guerillová akce v pražském supermarketu

31.3.2015 11:09
Členové umělecké skupiny Romane Kale Panthera vylepovali 20. 3. 2015 v holešovickém supermarketu na vepřové maso nálepky, na nichž stálo: „Vyrobeno z vepřů chovaných na hrobech romských obětí holokaustu. Tepelně neopracováno“. (FOTO: Romane Kale Panthera)
Členové umělecké skupiny Romane Kale Panthera vylepovali 20. 3. 2015 v holešovickém supermarketu na vepřové maso nálepky, na nichž stálo: „Vyrobeno z vepřů chovaných na hrobech romských obětí holokaustu. Tepelně neopracováno“. (FOTO: Romane Kale Panthera)

V úterý 24. března představila umělecká skupina Romane Kale Panthera (Romští černí panteři) na výstavě v galerii Hraničář v Ústí nad Labem svou guerilla akci s názvem Veselý vepřík z Letů. Skupina se prostřednictvím této akce snaží upozornit veřejnost na skutečnost, že dodnes nebyl státem odkoupen vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě památníku romského holokaustu a který vláda již v devadesátých letech slíbila zlikvidovat.

Samotná akce se uskutečnila 20. března, kdy členové skupiny vylepovali v holešovickém supermarketu na vepřové maso nálepky, na nichž stálo: „Vyrobeno z vepřů chovaných na hrobech romských obětí holokaustu. Tepelně neopracováno“.

"Byla to tajná operace, Tamara Moyzes lepila samolepky, Věra Duždová hlídala a já jsem průběh natáčel. V obchodě jsme se z důvodu utajení na odezvy zákazníků nesoustředili, ale žádné negativní reakce jsme zatím nezaznamenali,“ uvedl pro server Romea.cz David Tišer, člen skupiny Romane Kale Panthera.

Příznivci si mohou na facebookových stránkách skupiny samolepku stáhnout a pomocí jejího výlepu šířit povědomí o kauze.

Výstava s názvem Zakázané umění a Přirozený vývoj neexistence, se věnuje projektům, upozorňujícím na neuspokojivou dotační politiku, korupci, politické zájmy či ignoraci ze strany státních institucí. Kromě zmíněné akce představila Tamara Moyze na výstavě v Ústí nad Labem svůj projekt, v němž prostřednictvím vystavených objektů nalezených v popelnicích reaguje na maďarský zákon, který vybírání odpadků z popelnic pod pokutou zakazuje a je tak mířený proti sociálně slabým občanům.

VIDEO

ROMANE KALE PANTHERA Jolly Pig from Lety / Veselý vepřík z LetůVideozáznam z guerrilla akce / Video from a guerrilla actions2015Made from pigs reared on the tombs of the Roma Holocaust victims. Uncooked.Skupina Romane Kale Panthera prezentuje videozáznam z guerrilla akce nazvané “Veselý Vepřík z Letů”. Projekt reaguje na dodnes neuskutečněný odkup vepřína umístěného na místě památníku holokaustu v Letech u Písku, a to přesto, že vláda ČR přislíbila zbourání velkovýkrmny v polovině devadesátých let. Skupina Romane Kale Panthera chce poukázat na to, že přeživší vězni a jejich potomci již 70 let marně čekají na úctyhodný památník romského holokaustu. Její členové vyrobili fiktivní nálepky, které v rámci tajné akce lepili na produkty vepřového masa v různých supermarketech a vytvořili tak informační virus. Na etiketě vepřového masa nic netušící kupující mohli číst nápis: „Vyrobeno z vepřů chovaných na hrobech romských obětí holokaustu. Tepelně neopracováno“.

Posted by Romane KALE Panthera / Roma Black Panthers on 30. březen 2015

Přečteno: 4836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Výstava, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo