romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Srbský romský výtvarník ztvárnil smrt teplického Roma Stanislava Tomáše. Obraz je součástí vernisáže

24.11.2021 15:20

Letošní ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholil vernisáží velkoformátových obrazů významného romského umělce Zorana Tairoviće, která je nyní k vidění v Galerii Novoměstské radnice.

Výstava pod titulem TAROT/VELIKA ARKANA obsahuje soubor 20 originálních děl včetně multimediálního a multidisciplinárního představení a prezentuje více jak třicet let umělcovy tvorby.

Součástí výstavy je též obraz „Soumrak nebo úsvit Evropy“, který umělecky ztvárňuje smrt teplického Roma Stanislava Tomáše, jenž zemřel po kontroverzním policejním zákroku.

Zoran Tairović je akademický malíř a doktor v oblasti interdisciplinárního studia managementu v uměleckoprůmyslovém odvětví. Tento Rom ze Srbska je typickým příkladem všestranně talentovaného umělce. Nejenže za svá multimediální výtvarná díla získal několik prestižních světových ocenění, ale je také autorem první romské opery, muzikálu a několika filmových dokumentů.

Se svými vystoupeními v oblasti performance art se zúčastnil mnoha festivalů a kulturních událostí, jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Je zakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu dokumentárních filmů s romskou tématikou FROM, který se každý rok koná v srbském městečku Mali Iđoš. Pracoval též jako poradce náměstkyně pro sociální inkluzi romské populace.

Výstavu mohou návštěvníci shlédnout až do 9. prosince letošního roku.

Letošní ročník Světového festivalu Khamoro je v pořadí již třiadvacátý. Stejně jako ten loňský jeho podobu ovlivnila covidová situace, a tak některé koncerty proběhly již na jaře. Hudební část Khamora pak vrcholila zářijovými koncerty tradiční romské hudby a galakoncertem v pražském klubu Roxy. Organizátory festivalu jsou Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga, s.r.o.

Přečteno: 2221x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Výstava, Výtvarné umění, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo