romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Světový romský festival Khamoro poprvé v Plzni!

Plzeň, 18.6.2014 16:19, (ROMEA)
Khamoro 2014.  Foto: Slovo 21
Khamoro 2014. Foto: Slovo 21

Letos prosluní největší romský festival kromě Prahy další město. Khamoro hostí Plzeň v termínu 26. – 28. 6. 2014. Ta se totiž stane Evropským hlavním městem kultury 2015.

Khamoro v Plzni chce dát prostor regionálním romským umělcům z Česka. Nebudou chybět koncerty, divadelní představení nebo taneční soutěž Street Battle Jam. Festival v Plzni organizuje Občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga ve spolupráci s ARA ART, o. s. a Ponton, o. s. z Plzně. Záštitu nad Khamorem v Plzni převzal Mgr. Martin Baxa, primátor města Plzeň.

Po velkém úspěchu šestnáctého ročníku světového romského festivalu Khamoro v Praze míříme do budoucího evropského hlavního města kultury 2015. Každý rok je Evropskou unií tento titul propůjčován jednomu nebo více evropským městům. Následně tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj.

„Festival Khamoro je energickou, veselou, živou a barevnou oslavou tolerance a svobody a zároveň hudby, která maže všechny hranice a předsudky. Navíc má za sebou obdivuhodnou tradici a řadu úspěšných ročníků. Jsem rád, že se do příprav rozšíření Khamora do Plzně zapojili přímo místní organizace, jako je Ara Art nebo Ponton, to zaručuje, že zaséváme tradici do úrodné půdy a že se bude o spolupráci mít kdo postarat i po roce 2015,“ říká programový ředitel projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, Jiří Sulženko.

Třídenní festival startuje ve čtvrtek 26. 6. 2014 divadelním představením pro školy s názvem Guľi daj (Sladká matka). Tato hra je obdobou Polednice ze sbírky Kytice Karla Jaromíra Erbena a je inspirovaná především samotným životem a také i protiromskými pohromami v Čechách. „Legendu jsme přenesli do současnosti. Snažili jsme se tak reagovat na to, jaké jsou společenské nálady a události jak v Čechách, tak na Slovensku,“ zve na představení režisér divadelního souboru ARA ART, David Tišer.

Čtvrteční program bude pokračovat open air koncertem KlaJazzRom, který má již v názvu spojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby. Vystoupí mladí Romové převážně z Plzeňska, kteří vystudovali nebo studují na konzervatořích a hudebních akademiích. KlaJazzRom bourá zažitý stereotyp. Ukáže se, že v řadách Romů jsou vzdělaní špičkoví umělci, kteří se vidí a cítí nejen v romské muzice, ale i ve stylech jako je jazz nebo klasická hudba.

Pátek bude ve znamení tance. Projekt Street Battle Jam je akce zaměřená na milovníky moderního stylu street dance. Soutěž pořádá plzeňský Ponton a je určená amatérům, dětem a mládeži ze sociálně vyloučených lokalit a z většinové společnosti. Taneční umění a bojovnost předvedou dvojice soutěžících formou souboje na parketu.

Poslední den festivalu nabídne celou plejádu akcí. Návštěvníky čekají open-air koncerty tradiční romské hudby, které všem určitě rozproudí krev v žilách. „Všechno bude probíhat na plzeňské pěší zóně, kterou místní znají jako prostor „U Branky“. Smyslem tedy je propojit lidi žijící vedle sebe a zpříjemnit jejich soužití a v neposlední řadě ukázat bohatství romské kultury a umění,“ doplňuje producentka festivalu Khamoro a výkonná ředitelka Slova 21 Jelena Silajdžić.

Diváky rozhýbají kapely Devles z Prahy, Le Čhavendar z Rokycan a hlavním tahákem budou Terne Čhave z Hradce Králové. To ale není vše, těšit se můžete také na vystoupení plzeňských tanečních souborů Lord Angeles a Khamoro Plzňatar. Festival Khamoro každoročně v Praze představuje ty nejlepší romské skupiny z celého světa. A právě Khamoro v Plzni 2014 se naopak orientuje na romské umělce z České republiky. Khamoro v Plzni bude sice v menším měřítku než to v pražské metropoli, ale i tak bude určitě stát za to!  

brf, Slovo 21
Přečteno: 1274x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Plzeň, Festival, romská kultura, divadlo, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo