romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisková zpráva: Nová výstava Muzea romské kultury nazvaná Obřady a rituály Indie

Brno, 6.6.2012 10:27, (ROMEA)
Autor: Kamila Berndorffová


Na sklonku roku 2011 byla v Muzeu romské kultury otevřena nová část stálé expozice nazvaná Příběh Romů. Na historické ose je zde v šesti sálech představena historie a kultura Romů od počátků až dodnes. V prvním sále expozice vstupují diváci do pravlasti Romů – Indie. Nová výstava Muzea romské kultury nazvaná Obřady a rituály Indie „indický“ příběh Romů doplňuje.

Fotografie Kamily Berndorffové zavádějí diváka do současné Indie. Ačkoliv je dnes Indie moderním sekulárním státem, hraje zde mytologie promítnutá do každodenně se opakujících rituálů, stále podstatnou roli. Kamila Berndorffová tuto realitu zachycuje ve svých fotografiích. V centru její pozornosti stojí především různé polohy hinduismu a jeho praktická forma v každodenním životě. Jeho barevnost, expresivita a exotičnost vzdálená tradicím západní kultury zaujme návštěvníky výstavy na první pohled.

Kamila Berndorffová (1957, Blatná) je reportážní a dokumentární fotografka. Stěžejní náměty její tvorby jsou Indie a žena v islámské společnosti. V létě žije v jihočeské Blatné, zimu tráví již od roku 1998 v Indii, kde soustavně tvoří rozsáhlý dokument o životě a proměnách tamní společnosti. Svá díla tvoří na místech, která nejsou zatížena turismem. V posledních letech kromě Indie dokumentuje také život žen v Sýrii nebo vytváří snímky blížící se módní a inscenované fotografii. Role modelek se zde ujímají její dcera a neteře.
Kamila Berndorffová se každoročně účastní Czech Press Photo (oceněna v letech 2007 a 2009). Od roku 2006 organizuje Blatenský fotofestival, který se koná každoročně na přelomu září a října.

Vernisáž výstavy: 14. 6. 2012 v 16 h, za účasti autorky

Výstava potrvá:    15. 6. – 9. 9. 2012

brf, Muzeum romské kultury
Přečteno: 519x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Indie, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo