romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Kačo vydává pět singlů místo neodehraných koncertů

7.12.2020 20:21
Tomáš Kačo (FOTO: archiv Tomáš Kača)
Tomáš Kačo (FOTO: archiv Tomáš Kača)

Klavírista a skladatel Tomáš Kačo místo plánovaných a vzhledem k pandemické situaci zrušených koncertů v Praze, Zlíně a Novém Jičíně vydává pět singlů. Český hudebník žijící v USA, který měl vystoupit 5. prosince poprvé v Rudolfinu, v nich specifickým způsobem uchopil různá témata, mimo jiné ukolébavku pro novorozeného syna nebo Vánoce. ČTK o tom za umělce informovala Silvie Marková.

VIDEO

Třiatřicetiletý absolvent prestižní Berklee College of Music, který v New Yorku hrál i ve slavné Carnegie Hall, se v nahrávce Chtíc, aby spal Adama Michny z Otradovic vrátil k české barokní tradici. Skladba For Ludwig, Yours Elise je inspirována jednou z nejznámějších klavírních skladeb Pro Elišku od Ludwiga van Beethovena. Ta vychází dvou variantách. Vedle sólové klavírní verze se ve druhém provedení přidává Karlovarský symfonický orchestr v čele se svým šéfdirigentem Janem Kučerou. Jednotlivé singly jsou postupně zveřejňovány na Spotify, Apple Music a dalších platformách.

Kačovu hudbu označují kritici za originální způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské muziky. Kačo pochází z 12 dětí. K hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na "rozladěné, staré, polorozbité pianino", které měli doma.

"Můj cíl je, aby za nějakou dobu označení romský nebo český klavírista zmizelo, aby zůstal jen klavírista," řekl Kačo.

V roce 2018 Kačo vydal první CD s názvem My Home. Na nahrávce hostuje několikanásobný držitel ceny Grammy americký jazzový kontrabasista, baskytarista a hudební skladatel John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor i Kačova mladší sestra Veronika. Kačo se v současnosti usadil v Los Angeles a mimo koncertní činnost se snaží prosadit jako aranžér a skladatel filmové hudby.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 537x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo