romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Pardubicích proběhne Multikulturní týden, součástí bude i romský večer

1.5.2022 21:53
Vera Lacková (FOTO: Česká televize)
Vera Lacková (FOTO: Česká televize)

Setkání nejen s cizinci, kteří žijí v Česku, zprostředkuje v Pardubicích akce s názvem Multikulturní týden. Program zahájí 6. května hudební vystoupení i ochutnávky cizokrajných jídel, uvedli pořadatelé v tiskové zprávě. Součástí akce bude i Romský večer.

"Cílem je přiblížit nejrůznější kultury a vytvořit prostor pro netradiční setkání. Festivalové účastníky čekají hudební i taneční vystoupení, sportovní aktivity, ochutnávky, výstavy, filmové projekce, debaty, autorské čtení či výtvarné dílny," uvedla Andrea Pavlíková ze společnosti Europe Direct Pardubice, která akci spolupořádá.

Letos je 11. ročník, akce měla kvůli koronaviru dvouletou přestávku. Zahájení se koná Na Příhrádku, kde budou stánky s jídlem, pódium pro hudební a taneční vystoupení. Na louce před knihovním centrem budou piknikové deky. Návštěvníci si mohou dát kolumbijskou kávu, francouzské delikatesy, mongolský chušúr, tedy placku plněnou masem, a také ukrajinské a bavorské speciality.

Součástí akce bude v neděli 8. května i Romský večer s názvem Pal soste pes (na)vakerel? (O čem se (ne)hovoří?). V Divadle EXIL od 16 hodin nejdříve proběhne autorské čtení romských spisovatelek Evy Danišové, Magdy Gáborové a Ivety Kokyové.

"Pozvané autorky pojí jejich specifická zkušenost s romštinou, věk i vztah k východním Čechám. Jejich díla seznamují čtenáře s romskými rodinami v České Třebové, Hořicích, Hradci Králové a Pardubicích," uvádějí pořadatelé.

Pro tuto speciální příležitost byly vybrány příspěvky, které tematicky souvisejí s dokumentárním filmem Jak jsem se stala partyzánkou, který bude promítán od 17:30. Proto se v nich objeví téma válečné zkušenosti i silných rodinných vazeb.

Po projekci celovečerního dokumentárního filmu, který přibližuje příběhy Romů v odboji, z nichž mnozí položili v boji za svobodu své životy, bude od 19 hodin následovat on-line debata s režisérkou filmu Verou Lackovou. Večerem budou provázet Lucie Fuková a Lada Viková.

Další dny budou workshopy tradičního mongolského tance, swingu a afropopu, volejbalový turnaj nebo debata s cizinci, kteří začali v Česku podnikat. Závěrečný festivalový den pak například nabídne několikahodinový maraton hudby českých kapel, soutěží, besed a informací o předsednictví Česka v Radě Evropské unie v druhé polovině roku.

Přečteno: 655x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Multikulturalismus, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo