romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze odstartoval festival o lidských právech Jeden svět. Nabízí i projekce bez bariér

7.3.2017 16:05
Jeden svět 2017.
Jeden svět 2017.

Umění spolupráce chce letos divákům přiblížit festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, který v pondělí večer začal v Praze. Nabízí nejen filmový pohled do sedmi desítek zemí světa, ale také virtuální realitu.

Právě ta ještě před večerním slavnostním promítáním odstartovala devatenáctý ročník přehlídky, který v metropoli potrvá do 15. března.

Součástí slavnostního zahájení bylo i udělení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Ocenění připadlo ruské nevládní organizaci Výbor na obranu proti mučení.

"Lidé z výboru dokumentují případy mučení a obětem aktivně pomáhají, i když při tom riskují vlastní bezpečí," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

"V době, kdy se neustále zužuje prostor pro práci občanské společnosti a nevládních organizací v postsovětském regionu a hlavně Rusku, nám přišlo logické ocenit kolektivní úsilí a cenu tentokrát udělit organizaci," dodal.

Společnost ocenění uděluje od roku 1994. Dosud ho získal třeba ázerbájdžánský právník Intigam Alijev nebo čínský disident Liou Siao-po, který později dostal Nobelovu cenu za mír.

"Udělení Homo Homini nám dává naději, že otázka lidských práv v Rusku mezinárodní společnost zajímá. Představuje také velkou podporu pro lidi, kteří se stali oběťmi mučení," uvedl zakladatel a současný ředitel výboru Oleg Kaljapin.

Jeho organizace dosáhla zrušení 793 nezákonných rozhodnutí a odsouzení 127 pachatelů, vysoudila 51 milionů rublů na kompenzace obětem.

Hlavním tématem letošní přehlídky se stalo Umění spolupráce. Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové tak chce Jeden svět reagovat na rozdělování společnosti, populismus a přiživovaný strach z neznámého.

"Filmy ukazují způsoby, jakými se lidé dali dohromady a dělají věci, které zlepšují náš život. Snažíme se klást velký důraz na komunikaci, aby spolu lidé začali mluvit o svých názorech, i když jsou velmi různorodé," řekla Kulhánková.

Letošních 121 snímků pořadatelé rozdělili do 15 kategorií. Pro slavnostní start festivalu zvolili film Dobrý pošťák. Vypráví o vymírající vesnici na bulharsko-tureckém pomezí, kudy procházejí uprchlíci.

Dokument se spolu s dalšími 11 snímky uchází o cenu v hlavní soutěži.

Vedle ní se poprvé koná také česká soutěž, v níž se představí 12 filmů. "V Česku neexistuje soutěž, kterou by posuzovali zahraniční porotci. V porotě budou čtyři zástupci zahraničních festivalů. Snažíme se o to, aby české filmy na zahraničních přehlídkách víc prorazily," uvedl dramaturg programu Ondřej Moravec.

Další z kategorií místo filmů nabízí právě virtuální realitu. "Je to nové médium, které se na zahraničních festivalech stále víc prezentuje jako médium budoucnosti. Projekty jsou na hraně mezi filmem a počítačovou hrou," popsal Moravec.

Jeden ze snímků se týká třeba detence, další je o rozhodování chytrých automobilů v kolizích. Zájemci si brýle s virtuální realitou mohou nasadit každý den od 17 hodin, o víkendu pak od 14 hodin.

Více filmů než v minulých letech má letos také titulky pro neslyšící či komentář pro mentálně postižené.

"Festival více než dosud otevíráme publiku s různými znevýhodněními. Stáváme se první kulturní akcí svého druhu, která systematicky zve do kina toto publikum," řekla dramaturgyně festivalu Bohdana Rambousková.

Pořadatelé se snaží klást důraz také na ochranu životního prostředí. Hosté budou na projekce jezdit hromadnou dopravou nebo elektromobily.

Festival vydal méně papírových katalogů, organizátoři sázejí na mobilní aplikaci.

Přečteno: 842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jeden svět 2017, Festival, Film, Kultura, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo