romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze vystoupí tanečně hudební soubor Kesaj Tchave. Promítat se bude i film Jenica a Perla

24.4.2019 10:36
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)

V sobotu 4. 5. 2019 vystoupí v Praze od 20 hodin v Kasárnách Karlín romský tanečně hudební soubor z východního Slovenska, vedený muzikantem Ivanem Akimovem, Kesaj Tchave. Ještě před tím, od 17 hodin, bude promítnut film Jenica a Perla.

Kesaj Tchave, Jenica a Perla

  • Sobota, 4. května 2019, 17:00 - 22:00
  • Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, 18000 Karlín, Praha
  • Vstupenky - goout.net

Kesaj Tchave do Prahy přivezly dvě pořadatelky - Bára a Dorotka, které se v listopadu 2018 vydaly na dlouhou cestu vlakem z Prahy do Kežmaroku na východě Slovenska, aby se osobně setkaly s romským uměleckým souborem Kesaj Tchave, který do té doby znaly jen z dokumentu Jenica a Perla a youtube videí.

"Naším průvodcem na pár dní v Kežmaroku a okolí se stal Ivan Akimov, umělecký šéf souboru. Kromě možnosti být na zkouškách nás vzal na okružní cestu po romských osadách v okolí Kežmaroku a Popradu, protože hudebníci a tanečníci souboru jsou právě z těchto míst. Možnost vidět maličké děti i mládežníky v módně roztrhaných džínech při zkoušce s jejich naprosto odzbrojující energií, byla pro nás do té doby nevídanou a nepřenositelnou zkušeností," popsali své zážitky pořadatelky pražské akce.

"Pláč, smích a trochu mrazu po zádech. Celých těch pár dní na Slovensku jsme se musely ptát, co jsou vlastně Kesaj Tchave zač. S Ivanem jsme se shodly na tom, že jsou čistým nadšením, láskou a energií. Ivan jen dodal, že jim nejde o uměleckou stránku, to ovšem jen ze zbytečné skromnosti. Cestou vlakem zpátky do Prahy nám teprv došlo, že opouštíme jiný svět, který je přitom tak blízko,“ dodávají Bára a Dorotka.

Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži: "Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné."

V superlativech se však o souboru Kesaj tchave nevyjadřují jen ony, ale i v umění respektované osobnosti.

"Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné. Mají šílený rytmus, ptáme se jak dlouho to vydrží ... Ale oni vydrží! Show které nám nabízejí, je dlouhá, ale přitom se ani vteřinu nenudíme. Jsou perfektním lékem proti šedivosti a smutku tohoto světa. Po jejich shlédnutí se cítíme zamilovaně, už nikdy bychom je nechtěli opustit. Všichni by je měly viděla, všem by bylo lépe!" řekl na adresu romského souboru Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži.

Před samotným koncertem bude od 17 hodin promítán film Jenica a Perla, což je příběh dvou kamarádek, které včak bydlí od sebe 1 500 km daleko. Jenica strávila dětství na ulici v Paříži, Perla vyrostla ve slumu na východním Slovensku. Jenica a Perla jsou Romky. Dívky jsou právě ve věku, kdy začínají řešit otázky týkající se dospívání. Perla na východě v romské osadě, Jenica na chudém předměstí Paříže, vstupují do světa dospělých, který v jejich případě odráží problémy romské komunity v dnešní Evropě. Nacházejí se v životním období, kdy se utváří jejich budoucnost. Do jaké míry bude ovlivněna ztíženými životními podmínkami, ve kterých obě dívky vyrostly?

Členové souboru Kesaj Tchavé nejsou jen tanečníci, ale také zpěváci a hudebníci; svá vystoupení si sami doprovází.

"Leč nástroje jsou drahé a s takovou vervou, jakou Kesaj do nácviků a vystoupení dávají, nástroje nekonečně nevydrží. A tak jsme se rozhodli uspořádat sbírku nástrojů, které by uvítaly nový domov. Pokud máte jakékoliv snadněji převozitelné a ne příliš využívané hudební nástroje (kytary, bicí nástroje, klávesy atd.), kterým byste chtěli dát nový domov, ozvěte se, prosím, na email: dorota.sedlacek@seznam.cz. Dohodneme se na předání a pošleme nástroje dál. Děkujeme!" vyzývají pořadatelky v tiskové zprávě k pražskému vystoupení souboru Kesaj Tchave.

Přečteno: 1562x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Koncert, Slovensko, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo