romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze vystoupí tanečně hudební soubor Kesaj Tchave. Promítat se bude i film Jenica a Perla

24.4.2019 10:36
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)

V sobotu 4. 5. 2019 vystoupí v Praze od 20 hodin v Kasárnách Karlín romský tanečně hudební soubor z východního Slovenska, vedený muzikantem Ivanem Akimovem, Kesaj Tchave. Ještě před tím, od 17 hodin, bude promítnut film Jenica a Perla.

Kesaj Tchave, Jenica a Perla

  • Sobota, 4. května 2019, 17:00 - 22:00
  • Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, 18000 Karlín, Praha
  • Vstupenky - goout.net

Kesaj Tchave do Prahy přivezly dvě pořadatelky - Bára a Dorotka, které se v listopadu 2018 vydaly na dlouhou cestu vlakem z Prahy do Kežmaroku na východě Slovenska, aby se osobně setkaly s romským uměleckým souborem Kesaj Tchave, který do té doby znaly jen z dokumentu Jenica a Perla a youtube videí.

"Naším průvodcem na pár dní v Kežmaroku a okolí se stal Ivan Akimov, umělecký šéf souboru. Kromě možnosti být na zkouškách nás vzal na okružní cestu po romských osadách v okolí Kežmaroku a Popradu, protože hudebníci a tanečníci souboru jsou právě z těchto míst. Možnost vidět maličké děti i mládežníky v módně roztrhaných džínech při zkoušce s jejich naprosto odzbrojující energií, byla pro nás do té doby nevídanou a nepřenositelnou zkušeností," popsali své zážitky pořadatelky pražské akce.

"Pláč, smích a trochu mrazu po zádech. Celých těch pár dní na Slovensku jsme se musely ptát, co jsou vlastně Kesaj Tchave zač. S Ivanem jsme se shodly na tom, že jsou čistým nadšením, láskou a energií. Ivan jen dodal, že jim nejde o uměleckou stránku, to ovšem jen ze zbytečné skromnosti. Cestou vlakem zpátky do Prahy nám teprv došlo, že opouštíme jiný svět, který je přitom tak blízko,“ dodávají Bára a Dorotka.

Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži: "Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné."

V superlativech se však o souboru Kesaj tchave nevyjadřují jen ony, ale i v umění respektované osobnosti.

"Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné. Mají šílený rytmus, ptáme se jak dlouho to vydrží ... Ale oni vydrží! Show které nám nabízejí, je dlouhá, ale přitom se ani vteřinu nenudíme. Jsou perfektním lékem proti šedivosti a smutku tohoto světa. Po jejich shlédnutí se cítíme zamilovaně, už nikdy bychom je nechtěli opustit. Všichni by je měly viděla, všem by bylo lépe!" řekl na adresu romského souboru Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži.

Před samotným koncertem bude od 17 hodin promítán film Jenica a Perla, což je příběh dvou kamarádek, které včak bydlí od sebe 1 500 km daleko. Jenica strávila dětství na ulici v Paříži, Perla vyrostla ve slumu na východním Slovensku. Jenica a Perla jsou Romky. Dívky jsou právě ve věku, kdy začínají řešit otázky týkající se dospívání. Perla na východě v romské osadě, Jenica na chudém předměstí Paříže, vstupují do světa dospělých, který v jejich případě odráží problémy romské komunity v dnešní Evropě. Nacházejí se v životním období, kdy se utváří jejich budoucnost. Do jaké míry bude ovlivněna ztíženými životními podmínkami, ve kterých obě dívky vyrostly?

Členové souboru Kesaj Tchavé nejsou jen tanečníci, ale také zpěváci a hudebníci; svá vystoupení si sami doprovází.

"Leč nástroje jsou drahé a s takovou vervou, jakou Kesaj do nácviků a vystoupení dávají, nástroje nekonečně nevydrží. A tak jsme se rozhodli uspořádat sbírku nástrojů, které by uvítaly nový domov. Pokud máte jakékoliv snadněji převozitelné a ne příliš využívané hudební nástroje (kytary, bicí nástroje, klávesy atd.), kterým byste chtěli dát nový domov, ozvěte se, prosím, na email: dorota.sedlacek@seznam.cz. Dohodneme se na předání a pošleme nástroje dál. Děkujeme!" vyzývají pořadatelky v tiskové zprávě k pražskému vystoupení souboru Kesaj Tchave.

Přečteno: 1212x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Koncert, Slovensko, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo