romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze vystoupí tanečně hudební soubor Kesaj Tchave. Promítat se bude i film Jenica a Perla

24.4.2019 10:36
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)
Kesaj Tchave (FOTO: Archiv Kesaj Tchave)

V sobotu 4. 5. 2019 vystoupí v Praze od 20 hodin v Kasárnách Karlín romský tanečně hudební soubor z východního Slovenska, vedený muzikantem Ivanem Akimovem, Kesaj Tchave. Ještě před tím, od 17 hodin, bude promítnut film Jenica a Perla.

Kesaj Tchave, Jenica a Perla

  • Sobota, 4. května 2019, 17:00 - 22:00
  • Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, 18000 Karlín, Praha
  • Vstupenky - goout.net

Kesaj Tchave do Prahy přivezly dvě pořadatelky - Bára a Dorotka, které se v listopadu 2018 vydaly na dlouhou cestu vlakem z Prahy do Kežmaroku na východě Slovenska, aby se osobně setkaly s romským uměleckým souborem Kesaj Tchave, který do té doby znaly jen z dokumentu Jenica a Perla a youtube videí.

"Naším průvodcem na pár dní v Kežmaroku a okolí se stal Ivan Akimov, umělecký šéf souboru. Kromě možnosti být na zkouškách nás vzal na okružní cestu po romských osadách v okolí Kežmaroku a Popradu, protože hudebníci a tanečníci souboru jsou právě z těchto míst. Možnost vidět maličké děti i mládežníky v módně roztrhaných džínech při zkoušce s jejich naprosto odzbrojující energií, byla pro nás do té doby nevídanou a nepřenositelnou zkušeností," popsali své zážitky pořadatelky pražské akce.

"Pláč, smích a trochu mrazu po zádech. Celých těch pár dní na Slovensku jsme se musely ptát, co jsou vlastně Kesaj Tchave zač. S Ivanem jsme se shodly na tom, že jsou čistým nadšením, láskou a energií. Ivan jen dodal, že jim nejde o uměleckou stránku, to ovšem jen ze zbytečné skromnosti. Cestou vlakem zpátky do Prahy nám teprv došlo, že opouštíme jiný svět, který je přitom tak blízko,“ dodávají Bára a Dorotka.

Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži: "Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné."

V superlativech se však o souboru Kesaj tchave nevyjadřují jen ony, ale i v umění respektované osobnosti.

"Kesaj Tchave, to není jen štěstí moci je vidět, to je jednoduše a prostě šok, protože vše co dělají je krásné. Mají šílený rytmus, ptáme se jak dlouho to vydrží ... Ale oni vydrží! Show které nám nabízejí, je dlouhá, ale přitom se ani vteřinu nenudíme. Jsou perfektním lékem proti šedivosti a smutku tohoto světa. Po jejich shlédnutí se cítíme zamilovaně, už nikdy bychom je nechtěli opustit. Všichni by je měly viděla, všem by bylo lépe!" řekl na adresu romského souboru Alexander Romanes, ředitel Cirque Romanes v Paříži.

Před samotným koncertem bude od 17 hodin promítán film Jenica a Perla, což je příběh dvou kamarádek, které včak bydlí od sebe 1 500 km daleko. Jenica strávila dětství na ulici v Paříži, Perla vyrostla ve slumu na východním Slovensku. Jenica a Perla jsou Romky. Dívky jsou právě ve věku, kdy začínají řešit otázky týkající se dospívání. Perla na východě v romské osadě, Jenica na chudém předměstí Paříže, vstupují do světa dospělých, který v jejich případě odráží problémy romské komunity v dnešní Evropě. Nacházejí se v životním období, kdy se utváří jejich budoucnost. Do jaké míry bude ovlivněna ztíženými životními podmínkami, ve kterých obě dívky vyrostly?

Členové souboru Kesaj Tchavé nejsou jen tanečníci, ale také zpěváci a hudebníci; svá vystoupení si sami doprovází.

"Leč nástroje jsou drahé a s takovou vervou, jakou Kesaj do nácviků a vystoupení dávají, nástroje nekonečně nevydrží. A tak jsme se rozhodli uspořádat sbírku nástrojů, které by uvítaly nový domov. Pokud máte jakékoliv snadněji převozitelné a ne příliš využívané hudební nástroje (kytary, bicí nástroje, klávesy atd.), kterým byste chtěli dát nový domov, ozvěte se, prosím, na email: dorota.sedlacek@seznam.cz. Dohodneme se na předání a pošleme nástroje dál. Děkujeme!" vyzývají pořadatelky v tiskové zprávě k pražskému vystoupení souboru Kesaj Tchave.

Přečteno: 785x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Koncert, Slovensko, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo