romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V pražském Karolinu začala výtvarná výstava na téma války a holokaustu. Sympozium Nezapomeneme se věnovalo vzpomínce na židovské oběti

17.9.2020 12:52
Na půdě Univerzity Karlovy se ve středu 16. září 2020 uskutečnilo sympozium Nezapomeneme, věnované vzpomínce na židovské oběti a zorganizované u příležitosti 75 let od konce druhé světové války. (FOTO: https://cuni.cz/, Luboš Wišniewski)
Na půdě Univerzity Karlovy se ve středu 16. září 2020 uskutečnilo sympozium Nezapomeneme, věnované vzpomínce na židovské oběti a zorganizované u příležitosti 75 let od konce druhé světové války. (FOTO: https://cuni.cz/, Luboš Wišniewski)

V sídle Univerzity Karlovy v pražském Karolinu mohou zájemci od středy vidět zhruba 50 výtvarných prací, které u příležitosti 75 let od konce druhé světové války vytvořili žáci základních a středních škol. Výstava na téma války a holokaustu potrvá do 23. září, otevřena bude denně od 9:00 do 17:00. Vstup je zdarma. ČTK o tom dnes informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Výstava začala u příležitosti sympozia "Nezapomeneme...", které se na Univerzitě Karlově konalo v souvislosti s oslavami letošního výročí od konce druhé světové války. Po 23. září se výtvarná díla pak přesunou do zahraničí a také do online prostředí, uvedl Hájek.

Mottem přehlídky je podle něj zamyšlení nad obdobím osvobozování Česka a vzpomínky na holokaust. Cílem je varovat zejména mladé lidi před nebezpečím válečných konfliktů a opakováním těchto událostí.

"Umělecká porota vybrala z registrovaných 200 prací více než 50, které se na výstavě v Karolinu představí," řekl. Dvanáct dětí dnes v Karolinu dostalo za svá díla ocenění, dodal. Byli mezi nimi například žáci Základní umělecké školy J. Suka v Benešově, kteří zpracovali obrázky do video příběhu, nebo Matyáš Rychter ze Základní školy v Zahradní ulici v Chomutově s obrazem Sevření, který se stal tváří akce.

VIDEO

Sympozium Nezapomeneme se stejnojmennou výtvarnou soutěží proběhlo na půdě Univerzity Karlovy na základě v květnu letošního roku podepsaného memoranda o vzájemné spolupráci mezi Univerzitou Karlovou, Slovenským inštitútem v Praze, Slovenským národním muzeem - Muzeem židovské kultury, společností W&ART a židovskou náboženskou komunitou Ec Chajim.

„Velmi si vážím aktivit, které již u příležitosti 75. výročí osvobození Československa v letošním roce na naší univerzitě v rámci memoranda proběhly. Dnes se k nim připojuje sympozium Nezapomeneme, jehož cílem je nedat zapomenout na útrapy lidí během válečného období a holokaustu. Velice mě těší zájem mladých lidí o akci, která připomíná příčiny a důsledky největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Jejím prostřednictvím chceme vyjádřit úctu obětem a hrdinům. Zároveň je varováním pro budoucnost. Varováním před násilím a hrůzou válečných konfliktů a podobných brutálních událostí,“ řekl ve svém vystoupení Tomáš Zima, rektor UK.

Za nedostatečné označila povědomí o holokaustu mezi veřejností Marie Fulková z Pedagogické fakulty UK, katedry výtvarné výchovy. „Stále je mnoho času a prostoru ke zlepšení. Jsou školy, kde se tomuto tématu věnují na víc než sto procent, ale jiné se bojí své žáky s hrůzami holokaustu seznámit, chtějí je svým způsobem chránit,“ uvedla pedagožka Fulková, která mimo jiné zasedla v porotě výtvarné soutěže.

„Považujeme za důležité připomínat utrpení Židů a dalších pronásledovaných během holokaustu, zároveň chceme ukázat, že Židé v České republice mají přítomnost a budoucnost. V tomto ohledu je vskutku symbolické, že den před konáním sympozia jsme otevřeli svou novou synagogu. Velmi děkujeme Univerzitě Karlově a všem dalším spoluorganizátorům a mladým účastnicím a účastníkům výtvarné přehlídky, stejně jako jejich učitelkám a učitelům. Díky vaší práci nezapomínáme a nezapomeneme,“ dodal rabín David Maxa z Federace židovských obcí v České republice.

 

Přečteno: 581x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Praha, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo