romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V pražském Karolinu začala výtvarná výstava na téma války a holokaustu. Sympozium Nezapomeneme se věnovalo vzpomínce na židovské oběti

17.9.2020 12:52
Na půdě Univerzity Karlovy se ve středu 16. září 2020 uskutečnilo sympozium Nezapomeneme, věnované vzpomínce na židovské oběti a zorganizované u příležitosti 75 let od konce druhé světové války. (FOTO: https://cuni.cz/, Luboš Wišniewski)
Na půdě Univerzity Karlovy se ve středu 16. září 2020 uskutečnilo sympozium Nezapomeneme, věnované vzpomínce na židovské oběti a zorganizované u příležitosti 75 let od konce druhé světové války. (FOTO: https://cuni.cz/, Luboš Wišniewski)

V sídle Univerzity Karlovy v pražském Karolinu mohou zájemci od středy vidět zhruba 50 výtvarných prací, které u příležitosti 75 let od konce druhé světové války vytvořili žáci základních a středních škol. Výstava na téma války a holokaustu potrvá do 23. září, otevřena bude denně od 9:00 do 17:00. Vstup je zdarma. ČTK o tom dnes informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Výstava začala u příležitosti sympozia "Nezapomeneme...", které se na Univerzitě Karlově konalo v souvislosti s oslavami letošního výročí od konce druhé světové války. Po 23. září se výtvarná díla pak přesunou do zahraničí a také do online prostředí, uvedl Hájek.

Mottem přehlídky je podle něj zamyšlení nad obdobím osvobozování Česka a vzpomínky na holokaust. Cílem je varovat zejména mladé lidi před nebezpečím válečných konfliktů a opakováním těchto událostí.

"Umělecká porota vybrala z registrovaných 200 prací více než 50, které se na výstavě v Karolinu představí," řekl. Dvanáct dětí dnes v Karolinu dostalo za svá díla ocenění, dodal. Byli mezi nimi například žáci Základní umělecké školy J. Suka v Benešově, kteří zpracovali obrázky do video příběhu, nebo Matyáš Rychter ze Základní školy v Zahradní ulici v Chomutově s obrazem Sevření, který se stal tváří akce.

VIDEO

Sympozium Nezapomeneme se stejnojmennou výtvarnou soutěží proběhlo na půdě Univerzity Karlovy na základě v květnu letošního roku podepsaného memoranda o vzájemné spolupráci mezi Univerzitou Karlovou, Slovenským inštitútem v Praze, Slovenským národním muzeem - Muzeem židovské kultury, společností W&ART a židovskou náboženskou komunitou Ec Chajim.

„Velmi si vážím aktivit, které již u příležitosti 75. výročí osvobození Československa v letošním roce na naší univerzitě v rámci memoranda proběhly. Dnes se k nim připojuje sympozium Nezapomeneme, jehož cílem je nedat zapomenout na útrapy lidí během válečného období a holokaustu. Velice mě těší zájem mladých lidí o akci, která připomíná příčiny a důsledky největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Jejím prostřednictvím chceme vyjádřit úctu obětem a hrdinům. Zároveň je varováním pro budoucnost. Varováním před násilím a hrůzou válečných konfliktů a podobných brutálních událostí,“ řekl ve svém vystoupení Tomáš Zima, rektor UK.

Za nedostatečné označila povědomí o holokaustu mezi veřejností Marie Fulková z Pedagogické fakulty UK, katedry výtvarné výchovy. „Stále je mnoho času a prostoru ke zlepšení. Jsou školy, kde se tomuto tématu věnují na víc než sto procent, ale jiné se bojí své žáky s hrůzami holokaustu seznámit, chtějí je svým způsobem chránit,“ uvedla pedagožka Fulková, která mimo jiné zasedla v porotě výtvarné soutěže.

„Považujeme za důležité připomínat utrpení Židů a dalších pronásledovaných během holokaustu, zároveň chceme ukázat, že Židé v České republice mají přítomnost a budoucnost. V tomto ohledu je vskutku symbolické, že den před konáním sympozia jsme otevřeli svou novou synagogu. Velmi děkujeme Univerzitě Karlově a všem dalším spoluorganizátorům a mladým účastnicím a účastníkům výtvarné přehlídky, stejně jako jejich učitelkám a učitelům. Díky vaší práci nezapomínáme a nezapomeneme,“ dodal rabín David Maxa z Federace židovských obcí v České republice.

 

Přečteno: 685x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Praha, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo