romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Přerově probíhá výstava s portréty úspěšných českých Romů

Přerov, 6.2.2014 11:47, (ROMEA)
Plakát výstavy Roma Rising (Zdroj: prerovmuzeum.cz)
Plakát výstavy Roma Rising (Zdroj: prerovmuzeum.cz)

Výstava předkládá portréty českých Romů, jimž se podařilo prosadit v majoritní společnosti. Je poctou jejich odvaze a odhodlání. Otevírá cestu k porozumění a k úspěšnému začlenění dalších. Výstavu tvoří výběr z projektu amerického fotografa Chada Evance Wyatta čítajícího přes 100 portrétovaných.

Fotograf tvořil proti stereotypnímu mediálnímu a společenskému nazírání na Romy jako na problémové členy společnosti. Místo zobrazení asociálnosti či jinakosti a exotična představuje civilní černobílý portrét naplněný klidem a respektem. Zaměřil se především na mediálně neznámé tváře Romů.

Roma Rising potvrzuje, že lidská bytost může navzdory předsudkům a vyčlenění uskutečnit své sny. Představuje výběr Romů z České republiky, kteří patří k úspěšné rostoucí střední třídě a dosáhli vzdělání a profesních úspěchů.

Chad Evans Wyatt je portrétní fotograf, který se narodil v rodině hudebníků a vyrůstal v New Yorku a Paříži. Od roku 1976 působí v oblasti Washingtonu. Jeho profesní dráha zahrnuje portréty osobností ze světa umění, pěti prezidentů USA a nespočtu osobností ve veřejných funkcích.

Jeho práce jsou součástí sbírek hudebních oddělení Smithsonian Institution, Kongresové knihovny a National Gallery of Art ve Washingtonu. Mezi lety 1993 – 2000 uskutečnil projekt „101 umělců České republiky“ – stejnojmenná fotografická kniha zvítězila na Pražském knižním veletrhu. Podobná publikace byla v roce 2005 vydána také k projektu Roma Rising. 
brf, prerovmuzeum.cz
Přečteno: 1396x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Romové, Příběhy, Přerov, MuzeumHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo