romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Sokolově se Romové představili festivalem ve své ulici

Sokolov, 6.10.2013 13:05, (ROMEA)
V sokolovské ulici U divadla se usklutečnil 4. a 5. října 2013 dvoudenní festival romské kultury, historie i kuchyně
V sokolovské ulici U divadla se usklutečnil 4. a 5. října 2013 dvoudenní festival romské kultury, historie i kuchyně "Otevřená ulice - žijeme tu společně". (FOTO: Ján Čonka)

V sokolovské ulici U divadla na dvoudenním festivalu představili Romové svou kulturu, historii i kuchyni. Akce Otevřená ulice - žijeme tu společně má za cíl odstranit bariéry a nedůvěru mezi romským etnikem a většinovou společností, řekla ČTK Petra Procházková z Městské policie Sokolov, která projekt připravila. V ulici U divadla žijí z velké části právě romští obyvatelé.

"Předloni nám lidé v dotazníku odpověděli, že největší obavy mají z okolí této ulice. Jenže z pohledu kriminality je tu klid. Nemusíme zde řešit žádné rvačky nebo napadání. Je to prostě jen emoční strach," řekla Procházková. "Anketu chceme příští rok zopakovat a uvidíme, jestli se nám podařilo lidi přesvědčit, že strach mít nemusejí."

Samotný festival, který začal už v pátek, je ale jen vyvrcholením dvoutýdenní akce, která v sobě zahrnovala například besedy Romů s dětmi na školách, výtvarnou soutěž a podobně.

Akci přijel podpořit i Vojtěch Lavička, bývalý člen skupiny Gipsy.cz, nyní moderátor v televizi Metropol. "Mám pocit, že to zde není tak strašné, jako mnohde jinde. A nepůsobí to na mě jako ghetto," řekl ČTK. Ocenil zároveň, že je město ochotno se problémů věnovat v takovém rozsahu.

V ulici se po dva dny odehrávaly koncerty romských hudebníků, taneční vystoupení, ale také si tu lidé mohli ochutnat romské pokrmy, například směs zelí s kroupami a masem šach nebo guláš. "U nás se šach jí tradičně na první svátek vánoční," řekla ČTK Dagmar Červeňáková, která šach pro návštěvníky festivalu uvařila.

Podle místostarosty Sokolova Ladislava Sedláčka (ODS) je projekt podanou rukou ze strany města. "Asi se nám nepodaří přesvědčit, ty, kteří chtějí problémy řešit jen bičem, že se dá spolu žít. Ale možná alespoň část těch ostatních," řekl ČTK.

FOTOGALERIE

Přečteno: 2497x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Kultura, Akce, SokolovHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo