romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Sokolově se Romové představili festivalem ve své ulici

Sokolov, 6.10.2013 13:05, (ROMEA)
V sokolovské ulici U divadla se usklutečnil 4. a 5. října 2013 dvoudenní festival romské kultury, historie i kuchyně
V sokolovské ulici U divadla se usklutečnil 4. a 5. října 2013 dvoudenní festival romské kultury, historie i kuchyně "Otevřená ulice - žijeme tu společně". (FOTO: Ján Čonka)

V sokolovské ulici U divadla na dvoudenním festivalu představili Romové svou kulturu, historii i kuchyni. Akce Otevřená ulice - žijeme tu společně má za cíl odstranit bariéry a nedůvěru mezi romským etnikem a většinovou společností, řekla ČTK Petra Procházková z Městské policie Sokolov, která projekt připravila. V ulici U divadla žijí z velké části právě romští obyvatelé.

"Předloni nám lidé v dotazníku odpověděli, že největší obavy mají z okolí této ulice. Jenže z pohledu kriminality je tu klid. Nemusíme zde řešit žádné rvačky nebo napadání. Je to prostě jen emoční strach," řekla Procházková. "Anketu chceme příští rok zopakovat a uvidíme, jestli se nám podařilo lidi přesvědčit, že strach mít nemusejí."

Samotný festival, který začal už v pátek, je ale jen vyvrcholením dvoutýdenní akce, která v sobě zahrnovala například besedy Romů s dětmi na školách, výtvarnou soutěž a podobně.

Akci přijel podpořit i Vojtěch Lavička, bývalý člen skupiny Gipsy.cz, nyní moderátor v televizi Metropol. "Mám pocit, že to zde není tak strašné, jako mnohde jinde. A nepůsobí to na mě jako ghetto," řekl ČTK. Ocenil zároveň, že je město ochotno se problémů věnovat v takovém rozsahu.

V ulici se po dva dny odehrávaly koncerty romských hudebníků, taneční vystoupení, ale také si tu lidé mohli ochutnat romské pokrmy, například směs zelí s kroupami a masem šach nebo guláš. "U nás se šach jí tradičně na první svátek vánoční," řekla ČTK Dagmar Červeňáková, která šach pro návštěvníky festivalu uvařila.

Podle místostarosty Sokolova Ladislava Sedláčka (ODS) je projekt podanou rukou ze strany města. "Asi se nám nepodaří přesvědčit, ty, kteří chtějí problémy řešit jen bičem, že se dá spolu žít. Ale možná alespoň část těch ostatních," řekl ČTK.

FOTOGALERIE

Přečteno: 2555x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Kultura, Akce, SokolovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo