romea - logo
16. července 2018 (pondělí)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vánoční povídka Evy Danišové: Zájezd za sto tisíc. O zajezdos vaš o šel ezera

25.12.2017 13:09
Ilustrační FOTO: Pixabay
Ilustrační FOTO: Pixabay

Stalo se to už v září a já to chtěla před celou svou rodinou tajit. Chtěla jsem si pořádně rozmyslet, co udělám. Vyhrála jsem ve sportce opravdu hodně peněz. Mockrát jsem o tom snila a teď se to fakt stalo. Nedávala jsem sportku často, tak jednou za měsíc. Nemohla jsem tomu uvěřit. Peníze už jsem měla, poslali mi je na účet, a co teď? Můj muž neví, kolik peněz na účtě máme, nikdy nebyl vybrat peníze z bankomatu, neumí se podívat na internetové bankovnictví, tyhle věci jdou mimo něj.

Začala jsem přemýšlet, co všechno si můžu koupit. Chtěla jsem nové šaty, boty. Prohlížela jsem si časopisy, vybírala si oblečení, nekoukala poprvé v životě na ceny. Jen jsem nevěděla, co řeknu doma, kde jsem na takové oblečení vzala peníze. Tak jsem si řekla, že ještě počkám.

A najednou se mi nechtělo do práce. Chybí mi ještě rok do důchodu. Věděla jsem, že nemusím, ale zase jsem nevěděla, co mám říct manželovi.

O výhře jsem chtěla všem říct až o Vánocích. Do té doby jsem chtěla pro všechny zařídit nějaké překvapení. Jako první mě napadl zájezd k moři pro mé dcery a jejich děti. Do Vánoc zbývalo ještě šest týdnů a já začala plánovat, jak to zařídit, aby nic netušili. Jasně, řeknu, že jsem zájezd vyhrála v soutěži o tajenky, vědí, že tajenky posílám. Zájezd pro čtyři osoby za sto tisíc. Teď už jen předvést dobrý herecký výkon.

Nejvíc mi záleželo na tom, abych zbavila svou dceru dluhů z hypotéky. Má takový starý domeček, se špatnou střechou, prostě takový zchátralý. Splácí každý měsíc asi sedm tisíc. Dumala jsem, jak to udělat, aby nic nevěděla, a já tu hypotéku zaplatila. Šla jsem se do banky zeptat, jak velký dluh ještě na hypotéce je a jestli to můžu doplatit. Paní koukala do papírů, nic neříkala a nakonec zavolala vedoucího. Hypotéku jsem celou doplatila tak, aby od nového roku dcera už nic neplatila. Zaplatila jsem o sto třicet tisíc víc, než byl dluh na hypotéce.

A začala jsem přemýšlet, co manželovi. Samozřejmě mě napadlo nové auto. Jenže to byl další problém. Jaké auto? Velké, bílé, černé... byla jsem z toho už nervózní. Říkala jsem si, nespěchej, je čas, ale každý den to bylo horší. Když mě nikdo neviděl, radovala jsem se a smála se pod vousy.

Byl to báječný pocit mít tu možnost nekoukat na peníze a udělat radost sobě i svým blízkým.

Když jsem o všem znovu usilovně uvažovala, vzbudila jsem se. Všechno se mi jen zdálo.

Udělala jsem si kávu a seděla jak zvadlá rostlina.

Potom jsem si uvědomila, že jsme všichni zdraví, nemáme hlad a vlastně se máme dobře.

Je hodně dětí i dospělých, kteří o Vánocích nemají ani základní potřeby. Chybí jim rodina, jsou odkázáni na pomoc druhých. Tak jsem se zvedla a šla poslat aspoň dárcovskou esemesku. Přeji všem lidem na světě krásné a spokojené Vánoce.

O zajezdos vaš o šel ezera

Kada pes ačhiľa imar septembriste u me na kamavas ňikaske andre fameľija te phenel. Kamavas mange mišto te duminel, so kerava. Khelďom avri pre športka but love. Calo dživipen mange kada mangavas. Na davas e športka but, ča kavka jekhvar andro čhon. Na kamľom te paťal. O love imar has mande, bičhade mange pro učtos andre banka, u akana so? Miro rom na džanel keci love amen pro učtos hin, šoha na has te lel o love andro bankomatos, na džanel te dikhel pro internetbanking the kajse veci.

Chudľom te špekulinel, so savoro mange cinava. Kamavas neve, vigana, topanki. Dikhavas andro žurnala, kidavas mange savoro avri, na dikhavas keci oda mol, bo jekhvar andro dživipen man love has. Ča na džanavas, so phenava khere, te man avela ajci uraviben, kaj upre iľom o love. Ta, phenďom mange, hoj mek užarava. Akana pes mange na kamelas andre buťi, na. Kampel mange te phirel mek jekh berš andro duchodos. Džanavas, hoj na musaj te phirav, no na džanavas, so phenava le romeske.

Pal o love kamavas savorenge te phenel pre Karačoňa. Kamavas sakoneske te kerel vareso ajso, so ňiko na užarďahas.

Peršo mange avľa pre goďi o zajezdos paš o baro paňi vaš o čhaja the lengere čhavore. Dži Karačoňa mek kampelas šov kurke u me chudľom te gondoľinel, sar oda kereva, te ňič na džanen. Čačes! Phenava, hoj khelďom o zajezdos avri, bo kerav andro žurnala o „tajenky“ rodav garude lava, džanen, hoj o tajenky bičhavav. Zajezdos vaš o štar manuša vaš šel ezera koruni. Akana ča te som lačhi herečka.

Nekhbuter mange pro jilo has miri čhaj, savi poťinel but love pre hipoteka. Hin la ajso purano kheroro, na lačhe dachoha, no, sar phenav ajso čorikano. Sako čhon del vaj efta ezera pre hipoteka. Duminavas, sar oda te kerel, te joj ňič na džanel u me lake poťinava avri oja hipoteka.

Gejľom andre banka te phučel, keci love lake mek kampel te poťinel the či šaj poťinav savoro avri. E gadži dikhelas andro papira, ňič na phenelas the paľis vičinďa le šerales. Poťinďom lake savoro avri, avka, te andro nevo berš imar te na poťinel ňič. Mangle mandar mek šelthetranda ezera koruni buter, sar has o adošagos.

U akana, so le romeske? Ta nevo motoris. Oda tiš has igen pharo, bo savo motoris. Či baro, kalo, parno… o šero mange has chalo sar gondoľinavas. Phenavas mange, ma siďar, hin časos, no sako ďives oda has phareder. Sar man ňiko na dikhelas, ta lošaľuvavas the tel o nakh asavas. Šunavas man but mišto, kaj na musaj te dikhav pro love u šaj savorenge kas kamav, kerav vareso lačho.

Sar nekbuter pal savoro duminavas, ta ušťiľom upre. Savoro mange ča džalas suno.

Kerďom mange kaveja u bešavas sar šuko khas.

Paľis mange avľa pre goďi, hoj sam savore khere saste, nane amen bokh, dživas mišto. Hin but čhavore the phureder manuša, so len pre karačoňa nane ňič. Nane len fameľija, užaren, ko len so dela.

Ta uštiľom upre the gejľom te bičhavel e esemeska pre charita.

Mangav sa manušenge pre luma šukar Karačoňa.

Eva Danišová
Přečteno: 1388x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Povídky, VánoceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo