romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Čardáše a splněné sny, to je kapela Gipsy Kubo

Praha, 18.2.2015 13:20, (ROMEA)

V době sociálních sítí a internetového rádia jsou v České republice romské kapely jako Gipsy Kubo spojeni se svým publikem jako nikdy dříve. Kapela hraje takzvaný „rom-pop“, velice populární a rozšířený styl mezi Romy, jež kombinuje moderní rytmy s tradičním romským folklórem. I přes rozšiřující se počet kapel, které rom-pop hrají, se kapela Gipsy Kubo dokázala prosadit a získat velký počet fanoušků. Členové skupiny, žijící v různých českých městech, se dali dohromady přes sérii hovorů na Skypu. Klávesista a zpěvák Milan Dančo pomáhá s psaním velké části muziky, kterou Gipsy Kubo hrají v několika různých jazycích a dialektech, včetně romštiny.

Díky rádiu iRoma se dnes může kapela pochlubit desítkami tisíc posluchačů, jejichž počet spolu s častou účastí v hitparádě iRoma neustále roste. Anna Kokyová je nejnovějším členem Gipsy Kubo – bez ní by kapela byla ryze mužskou záležitostí. Zpěvačka, která sama pochází z muzikantské rodiny, je vdaná a má dva syny. Pro vdanou romskou ženu není běžné, aby vystupovala v kapele, pokud její členové nejsou rodinní příbuzní. Jelikož však hudba byla vždy velkou součástí jejího života, její manžel nechtěl, aby se Anna musela vzdát svého snu a rodina příjmu, který ze svých vystoupení domů přináší.

  • Hlavní Producent: Kelly Whalen
  • Producent: František Bikár
  • Spolupracovníci Producenta: Adéla Zicháčková, Chantale Glover, Petr Zápotocký, Renata Berkyová

Film vznikl v rámci projektu „Evropa: Domov pro Romy“, jehož cílem je poukázat na problémy, kterým Romové ve střední a východní Evropě čelí, a také dostat do povědomí příběhy Romů, kteří jsou úspěšní, ale málokdo o nich ví. To vše prostřednictvím tvorby krátkých dokumentárních filmů, kterých témata si volí a dále vytváří do filmové podoby začínající romští novináři ve spolupráci se zkušenými dokumentaristy.

Do projektu se zapojilo celkem pět zemí: Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Konkrétně Centrum nezávislé žurnalistiky (Budapešt), Centrum nezávislé žurnalistiky (Bukurešt), ROMEA (Praha), Centrum pro vývoj médií (Sofia), MEMO 98 (Bratislava) a Univerzita Miami (USA), jejíž profesor Rich Beckman působil jako ředitel a odborný garant projektu.

Přečteno: 1813x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, Film, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo