Arne B. Mann: Romští kováři na Slovensku

Ústředí Slovenské lidové umělecké výroby (ÚĽUV) vydalo v edici Tradice publikaci Rómski kováči na Slovensku - Roma Blacksmiths in Slovakia, která přináší celistvý, dosud nepublikovaný pohled na kovářství Romů na Slovensku, v kontextu jejich kulturního vývoje. Napsal ji Arne B. Mann.
Popisuje zde pracovní postupy i výrobky, postavení kovářů ve společenstvích Romů i z pohledu neromských obyvatel. Romské kovářství (stejně jako hudebnictví) se setkávalo se zájmem majoritního obyvatelstva, což těmto řemeslníkům umožnilo v průběhu 16.-18. století přejít na usedlý způsob života. V tom spočívá výjimečný význam tohoto řemesla jak pro Romy, tak i pro majoritní obyvatelstvo.
Technologii zpracování kovů si přinesli Romové z indické pravlasti. Svědčí o tom prvky v technologii práce (například kování na zemi) i používané nástroje (např. dvojice kožených měchů), které dodnes v Indii používají předpokládaní příbuzní evropských Romů. Romští kováři se zaměřovali na produkci výrobků, které nevyráběli místní neromští kováři a proto nedocházelo k přímé konkurenci.
Do poloviny 20. století to byly především šindelové, krokevní, podkovovité, železniční hřebíky, nástroje pro rolníky (okované pluhy, řetězy, sekery aj.), pro bednáře, vařečkáře, truhláře, koláře, šindeláře. A také předměty do domácnosti (nože, sekáče, trojnožky, ocílky na rozdělání ohně, pasti na chytání zvířat apod.).
Na příkladu folklóru (písně, přísloví) autor ukazuje, že romští kováři byli vážení jak příslušníky své komunity, tak majoritního obyvatelstva. Publikace sleduje i vývoj kovářství Romů od poloviny 20. století, kdy levné tovární výrobky utlumily zájem o řemeslné výrobky a romští kováři proto udržovali své řemeslo zakládáním kovářských dílen, později zaměřených na umělecké kovářství.
Kam dál:
- VIDEO: Úřad honorárního konzula Petra Toráka ve Velké Británii oficiálně zahájil svou činnost
- Lidé si více osvojují děti včetně těch romských
- Zahajuje další fáze sčítání, lidé se mohou sečíst i přes papírový formulář, stále je možné sečíst se přes internet
- Sociálně vyloučená Bedřiška se promění v moderní čtvrť. Ostrava chce pozvednout i další vyloučené lokality
- Rom, nebo Cikán? Tuto otázku řešila slovenská TA 3. Diskuse se účastnil i fašista Mazurek. Mluví se s nácky?
- Film romské filmařky Very Lackové o odboji Romů proti nacistům bude mít premiéru v Německu
- Prokurátor Lipšic zastavil trestní stíhání proti předsedovi Směru Robertovi Ficovi. Toho policie obvinila za schvalování rasismu
- Šéf Krušnohoru František Ryba se musí omluvit a bude platit! Mostecký soud dal za pravdu Theuserové v kauze hanlivých výroků
- Slovensko: Zástupci občanské společnosti zpochybňují údaje v Atlase romských komunit!
- Televizní studio RTVS v Košicích připravuje pro děti nový pořad "Tumenca khere - S vámi doma"
- Jarmila Balážová: Co odhaluje bouřlivá debata kolem seriálu Ďábelské Cikánky?
- Alica Sigmund Heráková pro Seznamzprávy.cz: Rasistů ubývá, ale situace Romů stále ještě není veselá
Štítky:
Slovensko, Romové, řemesla, KovářstvíHLAVNÍ ZPRÁVY
