romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začala plzeňská část festivalu Khamoro, vystoupí i Věra Bílá

27.5.2015 11:00
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)

Komunitním programem pro dospělé i děti, hudbou, tancem a tvůrčími dílnami začala v úterý plzeňská část světového romského festivalu Khamoro. Festival se podruhé koná kromě Prahy také v Plzni, letos jako jedna z akcí zařazených do programu Evropské hlavní město kultury. Do 28. května nabídne v Plzni koncerty, interaktivní přednášky o romských dějinách a jazyku ve školách či ve čtvrtek ochutnávku půltunového dortu na centrálním náměstí, řekla dnes ČTK Soňa Kalejová z pořádající organizace PR Slovo 21.

Komunitní program, který odpoledne začal v plzeňském sadovém okruhu v centru města, přilákal i přes chladné počasí velké množství lidí. Mohli si vybrat a zúčastnit se workshopů zaměřených na výtvarnou činnost, na tradiční romské tance nebo na street dance, poslechnout si DJ, vyzkoušet výrobu šperků a poslechnout vyprávění romských pamětníků.

Ve středu program nabídne v Buena Vista clubu koncert jednoho z nejlepších romských jazzových kytaristů Angela Debarre, který vystoupí se svým kvartetem. Vyvrcholením plzeňské části festivalu bude čtvrteční program na hlavním náměstí. Romský multimediální umělec Zoran Tairović ze Srbska tam bude instalovat obří, víc než půltunový dort, na kterém si bude moci pochutnat tisícovka lidí. Výroba dortu si podle organizátorů vyžádá mimo jiné přes sto kilogramů mouky, 70 kilogramů cukru a stejné množství tuku a pudingu, 70 litrů mléka, 90 kilogramů marmelády a kolem 3000 vajec. Dort Mandala představuje sladký a úspěšný život. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chtějí umělci ukázat, jak složitým životním labyrintem člověk - Rom musí projít, aby ochutnal kousek důstojného života. Program pak od 19:00 završí koncert tradiční hudby. V Plzni se poprvé po delší odmlce opět představí uznávaná romská zpěvačka z Rokycan Věra Bílá se skupinou Kale, vystoupí také ruská skupina Ilo či Mahala Rai Banda z Rumunska.

PROGRAM FESTIVALU V PLZNI

STŘEDA 27. 5. 2015

  • 20:00 Buena Vista Club – koncert gypsy jazzu: Angelo Debarre & Marius Apostol - Gipsy Unity /FR/

ČTVRTEK 28. 5. 2015

  • 17:00 náměstí Republiky – živá instalace: Dort Mandala
  • 19:30 náměstí Republiky – galakoncert: Věra Bílá & Kale /CZ/, Ilo /RU/, Mahala Rai Banda /RO/
Přečteno: 471x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, Hudba, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo