romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začala plzeňská část festivalu Khamoro, vystoupí i Věra Bílá

27.5.2015 11:00
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)

Komunitním programem pro dospělé i děti, hudbou, tancem a tvůrčími dílnami začala v úterý plzeňská část světového romského festivalu Khamoro. Festival se podruhé koná kromě Prahy také v Plzni, letos jako jedna z akcí zařazených do programu Evropské hlavní město kultury. Do 28. května nabídne v Plzni koncerty, interaktivní přednášky o romských dějinách a jazyku ve školách či ve čtvrtek ochutnávku půltunového dortu na centrálním náměstí, řekla dnes ČTK Soňa Kalejová z pořádající organizace PR Slovo 21.

Komunitní program, který odpoledne začal v plzeňském sadovém okruhu v centru města, přilákal i přes chladné počasí velké množství lidí. Mohli si vybrat a zúčastnit se workshopů zaměřených na výtvarnou činnost, na tradiční romské tance nebo na street dance, poslechnout si DJ, vyzkoušet výrobu šperků a poslechnout vyprávění romských pamětníků.

Ve středu program nabídne v Buena Vista clubu koncert jednoho z nejlepších romských jazzových kytaristů Angela Debarre, který vystoupí se svým kvartetem. Vyvrcholením plzeňské části festivalu bude čtvrteční program na hlavním náměstí. Romský multimediální umělec Zoran Tairović ze Srbska tam bude instalovat obří, víc než půltunový dort, na kterém si bude moci pochutnat tisícovka lidí. Výroba dortu si podle organizátorů vyžádá mimo jiné přes sto kilogramů mouky, 70 kilogramů cukru a stejné množství tuku a pudingu, 70 litrů mléka, 90 kilogramů marmelády a kolem 3000 vajec. Dort Mandala představuje sladký a úspěšný život. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chtějí umělci ukázat, jak složitým životním labyrintem člověk - Rom musí projít, aby ochutnal kousek důstojného života. Program pak od 19:00 završí koncert tradiční hudby. V Plzni se poprvé po delší odmlce opět představí uznávaná romská zpěvačka z Rokycan Věra Bílá se skupinou Kale, vystoupí také ruská skupina Ilo či Mahala Rai Banda z Rumunska.

PROGRAM FESTIVALU V PLZNI

STŘEDA 27. 5. 2015

  • 20:00 Buena Vista Club – koncert gypsy jazzu: Angelo Debarre & Marius Apostol - Gipsy Unity /FR/

ČTVRTEK 28. 5. 2015

  • 17:00 náměstí Republiky – živá instalace: Dort Mandala
  • 19:30 náměstí Republiky – galakoncert: Věra Bílá & Kale /CZ/, Ilo /RU/, Mahala Rai Banda /RO/
Přečteno: 463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, Hudba, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo