romea - logo
15. října 2019 (úterý)
svátek má Tereza
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začala plzeňská část festivalu Khamoro, vystoupí i Věra Bílá

27.5.2015 11:00
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)
Khamoro 2015 (FOTO: Slovo 21)

Komunitním programem pro dospělé i děti, hudbou, tancem a tvůrčími dílnami začala v úterý plzeňská část světového romského festivalu Khamoro. Festival se podruhé koná kromě Prahy také v Plzni, letos jako jedna z akcí zařazených do programu Evropské hlavní město kultury. Do 28. května nabídne v Plzni koncerty, interaktivní přednášky o romských dějinách a jazyku ve školách či ve čtvrtek ochutnávku půltunového dortu na centrálním náměstí, řekla dnes ČTK Soňa Kalejová z pořádající organizace PR Slovo 21.

Komunitní program, který odpoledne začal v plzeňském sadovém okruhu v centru města, přilákal i přes chladné počasí velké množství lidí. Mohli si vybrat a zúčastnit se workshopů zaměřených na výtvarnou činnost, na tradiční romské tance nebo na street dance, poslechnout si DJ, vyzkoušet výrobu šperků a poslechnout vyprávění romských pamětníků.

Ve středu program nabídne v Buena Vista clubu koncert jednoho z nejlepších romských jazzových kytaristů Angela Debarre, který vystoupí se svým kvartetem. Vyvrcholením plzeňské části festivalu bude čtvrteční program na hlavním náměstí. Romský multimediální umělec Zoran Tairović ze Srbska tam bude instalovat obří, víc než půltunový dort, na kterém si bude moci pochutnat tisícovka lidí. Výroba dortu si podle organizátorů vyžádá mimo jiné přes sto kilogramů mouky, 70 kilogramů cukru a stejné množství tuku a pudingu, 70 litrů mléka, 90 kilogramů marmelády a kolem 3000 vajec. Dort Mandala představuje sladký a úspěšný život. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chtějí umělci ukázat, jak složitým životním labyrintem člověk - Rom musí projít, aby ochutnal kousek důstojného života. Program pak od 19:00 završí koncert tradiční hudby. V Plzni se poprvé po delší odmlce opět představí uznávaná romská zpěvačka z Rokycan Věra Bílá se skupinou Kale, vystoupí také ruská skupina Ilo či Mahala Rai Banda z Rumunska.

PROGRAM FESTIVALU V PLZNI

STŘEDA 27. 5. 2015

  • 20:00 Buena Vista Club – koncert gypsy jazzu: Angelo Debarre & Marius Apostol - Gipsy Unity /FR/

ČTVRTEK 28. 5. 2015

  • 17:00 náměstí Republiky – živá instalace: Dort Mandala
  • 19:30 náměstí Republiky – galakoncert: Věra Bílá & Kale /CZ/, Ilo /RU/, Mahala Rai Banda /RO/
Přečteno: 463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, Hudba, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo