romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Světový romský festival Khamoro odstartovaly kapely Imperio a Connection

30.5.2022 15:22
Koncerty kapel Imperio a Connection v neděli 29. 5. 2022 na pražském Výstavišti odstartovaly mezinárodní festival romské kultury Khamoro. (FOTO: Slovo 21)
Koncerty kapel Imperio a Connection v neděli 29. 5. 2022 na pražském Výstavišti odstartovaly mezinárodní festival romské kultury Khamoro. (FOTO: Slovo 21)

Koncerty kapel Imperio a Connection v neděli na pražském Výstavišti odstartovaly mezinárodní festival romské kultury Khamoro. Jádrem akce, která potrvá do 4. června, bude právě romská hudba. Návštěvníci mohou zhlédnout i divadelní představení a v plánu je také průvod umělců centrem Prahy. Pořadateli festivalu jsou organizace Slovo 21 a Studio Production Saga. Khamoro v romštině znamená sluníčko.

Tuzemská skupina Imperio od 19:30 uvedla festival rytmy čardáše, funku, popu a latinoskoamerické hudby. Kromě vlastních skladeb zahrála romské lidové písně. Z Česka je také kapela Connection, jejíž členové představili mix jazzu, funku, soulu a R&B.

ZÁZNAM

Dnes večer zazní romská hudba kombinovaná jidiš muzikou v podání izraelského kvartetu Mediterranean Gypsy Swing Experience a žánr gypsy jazzu bude zastupovat také německé uskupení Vano Bamberger & Band, která vystoupí v úterý.. Oba koncerty budou ve smíchovském Jazz Docku a živě je bude vysílat ROMEA TV.

V holešovické La Fabrice pa zahrají například cimbálová kapela Manuša v čele se zpěvačkou Júliou Kozákovou a dechové uskupení The Elvis Ajdinovic Orkestar, se kterým zazpívá srbská zpěvačka Jelena Markovičová. Hudebník Bako Jovanovič v Praze představí své umění hry na čtyřstrunnou tamburu.

Hudební program festivalu vyvrcholí 4. června galakoncertem v Divadle Archa, kde vystoupí romská skupina Le Čhavendar z Rokycan či španělští tanečníci z Ballet Lucia Guarnido Studia. Bude i představení části Teatr Romans, jediného profesionálního romského divadelního souboru na Ukrajině, jehož někteří členové uprchli před válkou do Polska. V Praze vystoupí šest členů souboru, který se zde poprvé představil v roce 2005.

Součástí festivalu budou i dvě divadelní premiéry. Inscenaci Djelem, djelem, v podání rokycanského amatérského souboru a v režii Kateřiny Volánkové, lidé uvidí v pondělí ve vinohradském Divadle D21. Představení shrnuje zážitky několika rokycanských žen z migrace do Velké Británie. Poprvé bude uvedeno také monodrama Dajori od romské herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové. Mapuje příběhy romských žen na pozadí historických milníků 20. století.

Hudební průvod v podání dvou stovek romských umělců a umělkyň se pak uskuteční 3. června. Začne v pravé poledne na Václavském náměstí a opět ho bude v přímém přenosu vysílt ROMEA TV.

Khamoro je podle pořadatelů největším festivalem profesionálních romských hudebníků na světě. Praha ho hostí od roku 1999. V posledních letech akci ročně navštíví zhruba 10.000 lidí.

Přečteno: 719x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Hudba, Koncert, Video, Přímý přenos, Kultura, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo