romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Život a smrt v Tanvaldu získal cenu filmového festivalu Finále

Plzeň, 29.4.2013 14:32, (ROMEA)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Padesátiminutový dokument Život a smrt v Tanvaldu z dílny režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy vysílaný Českou televizí v rámci cyklu Český žurnál získal na 26. ročníku plzeňského filmového festivalu Finále první cenu.

Oba dlouhá léta spolupracující autoři začali snímek točit krátce po tragické události z předloňské silvestrovské půlnoci, kdy zastřelil důchodce jednoho Roma a druhého postřelil. Tvrdí, že jej napadli nožem a on se bránil legálně drženou pistolí. V Tanvadlu vzniklo po činu velké napětí, částečně proto, že se na případu chtěli zviditelnit také extrémisté, kteří hrozily útoky a město tak muselo posilňovat policejní hlídky.

Případ a jeho vyšetřování dodnes vzbuzují otazníky. Státní zastupitelství sice celou věc odložilo jako nutnou sebeobranu a nevyloučilo ani trestní stíhání přeživšího mladíka, pozůstalí však chtějí znovu obnovit vyšetřování případu.

Dokument, přestože cílem autorů nebylo najít za každou cenu pravdu,ale spíše ukázat vztahy, které v tomto městě zmítaném chudobou panují, ukazuje například podle advokáta Roberta Pelikána nové skutečnosti. 

"Nejdůležitější je záměna stopy, tedy nože, kterým měli mladíci na muže zaútočit. Rozhodnutí státního zastupitelství se opírá především o nůž. Ten byl zaměněn. Nůž, který byl odeslán na analýzu DNA je úplně jiný, než byl nalezen na místě činu," vysvětlil před časem advokát pro deník MF DNES.

Bezesporu talentovaní a dosud i veřejností respektovaní režiséři si na rozdíl od své předchozí tvorby nebo jiných dílů Českého žurnálu teď často v rámci internetových diskusí nebo chatů čtou o své zaujatosti, nadržování Romům,negativních místech dokumentu. Porotci zmiňovaného festivalu si však myslí něco jiného.

Režiséři dostali mimo Ceny Václava Táborského pro autory do 35 let věku také odměnu 60 tisíc korun s tímto oceňěním spojenou.

"Hodláme z těch peněz zaplatit výrobu náhrobního kamene, který zastřelený Ladislav Tatár ml. dodnes nemá, protože si to jeho rodina nemůže dovolit. Ať už se incident, o kterém film pojednává, odehrál jakkoliv, důstojné místo posledního odpočinku si zaslouží každý," uvedl na svém facebookovém profilu Vít Klusák, jeden z dokumentaristické dvojice.

Filmový festival Finále Plzeň je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých celovečerních a dokumentárních filmů. Doprovodné programové sekce nabízejí exkurze do historie, současnosti i budoucnosti české kinematografie. 

Hraným vítězem se stal letos film Můj pes Killer v režii Miry Fornay, který se prosadil mezi desítkou snímků, Adam Mihál, neherec obsazený do hlavní role, získal cenu za nejlepší výkon. Mezi dokumenty získala hlavní cenu Věra 68, v níž režisérka Olgy Sommerová sleduje osudy gymnastky Věry Čáslavské.

Další trofeje festivalu si odnesly dokumenty Největší přání či Otázky pana Lásky, studentská porota vyznamenala i hraný film Dont Stop.

Filmové kluby zopakovaly výsledky cen kritiky i Českých lvů, za vítěze vybraly thriller Davida Ondříčka Ve stínu a dokument Davida Vondráčka Láska v hrobě. Ondříčkův snímek získal také cenu diváků.

Festival Finále Plzeň nabídl během týdne na sto sedmdesát děl, navštívilo jej jedenáct tisíc diváků.


jab, iDNES.cz
Přečteno: 1204x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Tanvald, Festival, Plzeň, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo