romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Molekulární genetik József Horváth: Biochemie je mimořádně zajímavý obor

3.7.2015 14:59
Horváth József (FOTO: http://www.168ora.hu)
Horváth József (FOTO: http://www.168ora.hu)

József Horváth je sedmadvacetiletý výzkumný pracovník, jeho specializací je rakovina dutiny ústní. Vyrůstal v romské osadě v Karcagu, kde studoval také střední školu, univerzitní studia pak dokončil ve druhém největším maďarském městě Debrecín. V současné chvíli je zaměstnán v debrecínském Institutu pro biochemii a molekulární biologii. Nedávno obdržel maďarskou cenu Zlatá stuha, která se každoročně uděluje romským "hrdinům všedního dne" - mladým lidem nad dvacet pět let věku, kteří se podílejí na významné činnosti v libovolné profesní oblasti. József se umístil na prvním místě z celkem deseti nominovaných.

Původně chtěl být právníkem, jeho učitel biologie na střední škole však rozpoznal chlapcův mimořádný talent a nasměroval ho ke studiu genetiky. Magisterský titul získal v oboru molekulární genetiky; do dvou let by rád navázal titulem doktorským. V rámci svého výzkumu se zaměřuje na včasnou diagnostiku rakoviny dutiny ústní, která představuje jeden z obtížně rozpoznatelných typů této choroby. Jeho snem a profesním cílem je vést vlastní výzkumný tým ve Spojených státech. 

"Ve druhém roce karcagské Střední školy technické jsem se na popud svého učitele zúčastnil biologické soutěže, jejímž tématem byl vliv drog na lidský mozek. Tehdy jsem si uvědomil, jak obrovsky zajímavé je téma biochemie – skutečnost, že jediná molekula může ovlivnit nejen mozek, ale celý náš organismus. Vždycky jsem tíhnul k zájmu o věci, které jsou nepostihnutelné základními smysly - přitahuje mě vše, co je oku neviditelné a přesto to ovlivňuje celý chod lidského těla," vypráví József Horváth o tom, jak se ke svému oboru vlastně dostal. 

"Vždycky jsem se rád učil, naštěstí mi to také snadno šlo. Číst jsem se naučil sám od sebe ještě před nástupem do školky – půjčoval jsem si knížky sourozenců a zkoušel slabikovat. Také můj otec byl vášnivý čtenář, doma jsme měli přes 500 knih. Nikdy jsem neměl pochyby o tom, že půjdu studovat. Jako dítě jsem vyrůstal jsem v devadesátých letech a viděl, jak se společnost postupně ekonomicky propadá - nedaleko osady navíc zavřeli velký zemědělský podnik a práce dále ubývalo. Tatínek pracoval na dráze, ale nakonec ztratil zaměstnání také on, v osadě byla velká chudoba. Bylo mi jasné, že učení je pro mě jediná cesta," pokračuje Horváth.

"Pokud by se mi podařilo splnit si sen a vypravit se do Ameriky, rád bych tam alespoň 5-10 let zůstal. Nejsem si jistý, jestli bych se chtěl vracet do Maďarska. Co se pracovních podmínek týče, nemůžu si stěžovat, naše pracoviště má jednu z nejlépe vybavených laboratoří v zemi. Ale pokud bych chtěl založit rodinu, nejsem si jist, zda by to v současném Maďarsku nebyl příliš riskantní "podnik". Kdyby zdejší platové podmínky odpovídaly těm západním, vnímal bych založení rodiny jako zodpovědnější rozhodnutí. Kvůli kariéře se ovšem rodiny vzdát nehodlám."

Přečteno: 5837x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Zahraniční, Výzkum, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo