romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Molekulární genetik József Horváth: Biochemie je mimořádně zajímavý obor

3.7.2015 14:59
Horváth József (FOTO: http://www.168ora.hu)
Horváth József (FOTO: http://www.168ora.hu)

József Horváth je sedmadvacetiletý výzkumný pracovník, jeho specializací je rakovina dutiny ústní. Vyrůstal v romské osadě v Karcagu, kde studoval také střední školu, univerzitní studia pak dokončil ve druhém největším maďarském městě Debrecín. V současné chvíli je zaměstnán v debrecínském Institutu pro biochemii a molekulární biologii. Nedávno obdržel maďarskou cenu Zlatá stuha, která se každoročně uděluje romským "hrdinům všedního dne" - mladým lidem nad dvacet pět let věku, kteří se podílejí na významné činnosti v libovolné profesní oblasti. József se umístil na prvním místě z celkem deseti nominovaných.

Původně chtěl být právníkem, jeho učitel biologie na střední škole však rozpoznal chlapcův mimořádný talent a nasměroval ho ke studiu genetiky. Magisterský titul získal v oboru molekulární genetiky; do dvou let by rád navázal titulem doktorským. V rámci svého výzkumu se zaměřuje na včasnou diagnostiku rakoviny dutiny ústní, která představuje jeden z obtížně rozpoznatelných typů této choroby. Jeho snem a profesním cílem je vést vlastní výzkumný tým ve Spojených státech. 

"Ve druhém roce karcagské Střední školy technické jsem se na popud svého učitele zúčastnil biologické soutěže, jejímž tématem byl vliv drog na lidský mozek. Tehdy jsem si uvědomil, jak obrovsky zajímavé je téma biochemie – skutečnost, že jediná molekula může ovlivnit nejen mozek, ale celý náš organismus. Vždycky jsem tíhnul k zájmu o věci, které jsou nepostihnutelné základními smysly - přitahuje mě vše, co je oku neviditelné a přesto to ovlivňuje celý chod lidského těla," vypráví József Horváth o tom, jak se ke svému oboru vlastně dostal. 

"Vždycky jsem se rád učil, naštěstí mi to také snadno šlo. Číst jsem se naučil sám od sebe ještě před nástupem do školky – půjčoval jsem si knížky sourozenců a zkoušel slabikovat. Také můj otec byl vášnivý čtenář, doma jsme měli přes 500 knih. Nikdy jsem neměl pochyby o tom, že půjdu studovat. Jako dítě jsem vyrůstal jsem v devadesátých letech a viděl, jak se společnost postupně ekonomicky propadá - nedaleko osady navíc zavřeli velký zemědělský podnik a práce dále ubývalo. Tatínek pracoval na dráze, ale nakonec ztratil zaměstnání také on, v osadě byla velká chudoba. Bylo mi jasné, že učení je pro mě jediná cesta," pokračuje Horváth.

"Pokud by se mi podařilo splnit si sen a vypravit se do Ameriky, rád bych tam alespoň 5-10 let zůstal. Nejsem si jistý, jestli bych se chtěl vracet do Maďarska. Co se pracovních podmínek týče, nemůžu si stěžovat, naše pracoviště má jednu z nejlépe vybavených laboratoří v zemi. Ale pokud bych chtěl založit rodinu, nejsem si jist, zda by to v současném Maďarsku nebyl příliš riskantní "podnik". Kdyby zdejší platové podmínky odpovídaly těm západním, vnímal bych založení rodiny jako zodpovědnější rozhodnutí. Kvůli kariéře se ovšem rodiny vzdát nehodlám."

Přečteno: 5491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Zahraniční, Výzkum, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo