romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMA BOY má nácky na vodítku. Rozhovor nejen o novém videoklipu Jana Bendiga

3.5.2016 18:19
Jan Bendig má nový singl Roma Boy. Foto: Facebook Jana Bendiga
Jan Bendig má nový singl Roma Boy. Foto: Facebook Jana Bendiga

Je mu teprve dvaadvacet, ale už má na svém kontě několik úspěchů. Jan Bendig je bezesporu známý romský zpěvák, který v minulosti nazpíval duet s Ewou Farnou nebo slovenskou zpěvačkou Gitanou. V současnosti pracuje na svém sólovém albu, které ponese rovnou devatenáct skladeb. Mezi nimi bude i kontroverzní ROMA BOY poukazující na předsudky, se kterými společnost dlouhodobě nahlíží Romy.

 

Honzo, nedávno si vypustil ze svého připravovaného alba taneční pecku ROMA BOY, jak to všechno vzniklo?
Trvalo nám čtyři měsíce, než jsme ROMA BOY dali dohromady, jsem vážně rád, že už je venku. Pracovali jsme na tom společně s celým týmem. Text ke skladbě napsala rapperka Sharkass, která naprosto vyhověla mému přání být slušný a zároveň mít možnost trošku si rýpnout. Nakonec se sešlo několik verzí textu, ale vybral se ten nejlepší. Postaráno je i o taneční choreografii. Té se ujala taneční skupina Filipa Jankoviče FJUnit. Celý klip si vzal na svědomí můj přítel a manažer Lukáš Rejmon. Bez něj by nevznikl. ROMA BOY je tím nejlepším, co jsme spolu zatím udělali. Jsem rád, že se videoklip líbí a jsou na něj současně i negativní ohlasy, zpěvák by se neměl bát kritiky.

Ve videoklipu se objevují holohlaví muži na vodítku, Romové, ale i parodie na fotografii Kim Kardashian, která před časem obletěla svět.
Majorita má vůči Romům zažité předsudky, že žijí výhradně ze sociálních dávek, nechce se jim pracovat a kradou, kde se dá. I kdyby nějaký Rom vymyslel lék na rakovinu, pro lidi bude zase jen ten cikán, co jen vyžírá sociální systém. To byl důvod, proč jsem se rozhodl natočit právě takový klip, který by poukázal na předsudky vůči Romům. Proto je na začátku scénka, kdy mladý Rom, kterému nikdo nevěří, sní svůj sen něco dokázat. Z ničeho chce udělat něco. A nakonec i udělá. Celé to je postavené na humoru a nadsázce, nechtěl jsem, aby to bylo vyloženě ufňukané. ROMA BOY je mimo jiné i jakási reakce na napadení, jehož jsem se stal obětí před více jak půl rokem, proto se objevují ve videu i náckové na vodítku.

S vydáním tohoto singlu se nabízí otázka, kdy konečně vydáš své první album?
Právě na tom pracuju, vyjde v polovině června. Je pravda, že od mého skončení v Super Star, což už je dobrých šest let, jsem žádnou nevydal. Jelikož fanoušci čekají na moji debutovou desku opravdu dlouho, tak tam najdou i songy, které jsem v minulosti vydal. Dohromady jich bude hned devatenáct. Stylem to bude spíš takový pop R&B a fanoušci tam najdou jak romské, tak české i anglické písničky. Mezi nimi nebude chybět i poslední novinka ROMA BOY nebo třeba romská skladba Me našundžom.

K hudbě tě přivedl strýc a kapelník Gejza Bendig z Terne čhave, jak na to vzpomínáš?
Strejda Gejza je tátův brácha, všichni od nich na něco hrají. Měl jsem jedinečnou možnost vyrůstat mezi opravdovými muzikanty. Panečku, to byla škola k nezaplacení! Dodnes vzpomínám, jak jsem s nimi coby kluk jezdíval hrát. Strejda mě vedl k hudbě tak nějak přirozeně a krásně. Díky němu dnes umím spoustu nádherných romských písniček. A co víc, naučil mě muzice porozumět.

Když jsme u těch romských písniček. Vakeres romanes?
Ta sar hoj na? Jasně, jsem Rom a romština je nádherná, tvoří se mi v ní nejlépe. Sice se mi občas přihodí, že mě někdo starší v něčem opraví, ale mě to od zpívání neodrazuje. Plánuju vydat celou romskou desku s živou kapelou. Už se na tom v podstatě pracuje, hotových je zatím 7 písniček. Na desce spolupracuje například vynikající hudebník Pepa Fečo nebo zpěvačka Erika Fečova, se kterou jsem nazpíval krásnou písničku.

Co je tvým hnacím motorem?
Především být svůj a zůstat pořád tím skromným klukem. Pokora je v životě důležitá, člověk by se neměl nad nikým povyšovat.

Když se zpětně podíváš na své působení v talentové soutěži, jak moc tě posunula Česko Slovenská Super Star?
Dá se říct, že celkem dost. Mohu dělat vše, o čem jsem snil. Vydávat skladby, točit videoklipy, spolupracovat se spoustou dobrých muzikantů, natáčet ve studiu, zpívat na podiu a tak bych mohl pokračovat a pokračovat. V době, kdy jsem soutěžil v Super Star, mi bylo sice teprve šestnáct, ale už jsem věděl, že se chci živit zpěvem. A to mi zatím vychází. Během těch šesti let jsem povyrostl, cítím se být o trošku chytřejší. Vím, co se kolem mě děje, jak se v téhle branži pohybovat. Bez účinkování v soutěži bych tu možnost prosadit se třeba ani neměl nebo by to bylo daleko složitější.

Někteří finalisté po čase říkají, že jim vlastně vadí nálepka být ze stáje Super Star. Jak je to u tebe, svazovalo tě to v nějakém ohledu?
Nemám důvod takhle přemýšlet. Svého rozhodnutí přihlásit se do soutěže jsem nikdy nelitoval, umožnilo mi to vyzkoušet si spoustu příležitostí a potkat se s řadou dobrých zpěváků a muzikantů. Je na každém z nás, jak své příležitosti využije. Já ji, jak se říká, čapl za pačesy.

Čapnout šanci za pačesy je skvělé, ale ne vždy to stačí.
Je za tím i šílená dřina. Kdo si myslí, že je všechno zadarmo, tak se šeredně plete. Jako zpěvák jsem pochopil, že talent je třeba 30 procent úspěchu… A to zbývající, to vám žádná soutěž nedá, to už si musíte vydřít sami. Pamatuju si, že když jsem skončil v soutěži, tak jsem po čtyřech pěti minutách zpívání neměl prakticky hlas. Druhý den jsem ze sebe nevydal hlásku, a to jsem měl večer zase vystoupit před publikem. Věděl jsem, že to takhle nemůže jít dál. Musel jsem na sobě začít víc pracovat. Vyplatilo se. Vždycky si říkám, že když člověk něco chce, musí to aspoň zkusit.

Ty svou sexuální orientaci nijak netajíš, bylo pro tebe, gaye, těžší se na hudební scéně prosadit?
Nepřijde mi, že by se něco závratného po mém coming-outu kolem mě dělo. Spíš mi přišlo, že mé okolí bylo rádo, že jsem se konečně ke své homosexualitě veřejně vyjádřil. Určitě se našli tací, kteří mě odsuzovali a budou i nadále, ale s tím se musí zkrátka počítat.

Co by podle tebe měl mít dobrý zpěvák?
Když opomenu talent, tak je to především dobrý výběr písně. Nemá cenu, aby se zpěvák pouštěl do písní, které jsou pro jeho hlasovou vybavenost těžké nebo mu nesedí. Můžete mít jednu skvělou píseň a prosadí vás, než jich mít třicet, které vám absolutně hlasově nesedí.

Známe tě jako zpěváka, který zpívá romsky, česky, angličtina ti taktéž nedělá potíže. Člověk má až pocit, že zazpíváš absolutně všechno.
Je pravda, že mám rád různé styly hudby, ale třeba dechovku? Tak tu bych opravdu nedal.

VIDEO

Přečteno: 3104x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo