romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trojnásobný mistr Itálie, romský krasobruslař Righini, bojuje na evropském šampionátu o medaili

27.1.2016 16:15
Krasobruslař Ivan Righini (zdroj: www.ivanrighini.it)
Krasobruslař Ivan Righini (zdroj: www.ivanrighini.it)

V Bratislavě ode dneška probíhá Mistrovství Evropy v krasobruslení 2016. Se startovacím číslem 28 bude dnes od 17.30 v krátkém programu za Itálii soutěžit také krasobruslař s italsko-rusko-romskými kořeny Ivan Righini. Mladý krasobruslař je v necelých 25 letech trojnásobným mistrem Itálie. Romea.cz s ním přináší exkluzivní rozhovor.

Ivan Righini (1991) pochází z Moskvy, kde se narodil jako Ivan Vadimovič Bariev (příjmení matky za svobodna přijal, když začal v roce 2013 reprezentovat Itálii). Rané dětství strávil v Itálii, od šesti let žil v Moskvě, kde se na popud matky začal věnovat krasobruslení. V juniorských soutěžích úspěšně reprezentoval Rusko. V roce 2007 Righini podstoupil operaci menisku v pravém koleni a prodělal zranění zad. V roce 2011 přišla první mezinárodní medaile (bronz na Golden Spin v Záhřebu).

Od roku 2013 je reprezentantem Itálie, poprvé za ni soutěžil na Merano Cup 2013, kde skončil pátý, v témže roce získal bronzovou medaili na Golden Spin v Záhřebu. V sezónách 2014−2016 se stal mistrem Itálie. Reprezentoval ji na mistrovství světa 2014 v Japonské Saitamě, kde skončil 13. Na soutěži v Haagu na začátku roku 2015 získal zlato a nový osobní rekord se skóre 226.95. V listopadu 2015 v Pekingu začal sezónu 2015−2016 desátým místem na mistrovství Číny, kde za celkové skóre dosáhl 200 bodů.

Jeho krasobruslařskými vzory jsou Alexei Yagudin, Stéphane Lambiel a Patrick Chan. V minulosti byli jeho trenéry Nikolai Morozov a Oleg Vassiliev, v současnosti jej trénuje Michael Huth v německém Oberstdorfu. Italská média Righiniho považují za jednu z největších nadějí pro příští olympiádu. Vystudoval fakultu tělesné výchovy a také dramatický obor, v budoucnu by se chtěl stát profesionálním choreografem. Jeho o deset let mladší bratr Filip se v Německu věnuje basketbalu. Rodina Barievů se na mezinárodní úrovni angažuje v otázce práv ruských Romů.

Co pro vás znamená krasobruslení?

Pro mě je to způsob, jak přinášet radost lidem ve svém okolí; rodině, přátelům a fanouškům. Každý den na sobě můžu pracovat, vymýšlím stále něco nového, zkouším, co moje tělo dokáže. Rok od roku se chci zlepšovat, dosahovat lepších výsledků a zaujmout všechny, kteří mě při závodech sledují. Hlavně rozhodčí:). Zkrátka dělám bláznivé věci, jsem rád, když můžu lidi rozesmát. Krasobruslení je můj život.

Bruslíte od šesti let, trénujete každý den, vystudoval jste vysokou školu. Potýkal jste se zdravotními problémy. Co vás motivuje v závodění pokračovat?

Jak už jsem řekl, miluju krasobruslení. Vím, že jsem kvůli zraněním ztratil hodně času, kdy jsem nemohl bruslit. Ale na druhou stranu se kvůli tomu cítím na jednadvacet, i když je mi 24 let. Jsem si jistý, že se můj potenciál ještě plně nerozvinul. Motivaci hledám v sobě, motivují mě cíle, které jsem si dal. A povzbuzuje mě moje rodina, přátelé.

Jste šťastnější, když se vám podaří dokonale skočit čtverný skok, nebo když předvedete originální prvek, který jako první převedete z tanečního parketu na led?

Chtěl bych skákat čtveráky a mít co nejvyšší známky, ale stejně tak je pro mě důležité jezdit zajímavé programy. To je na tom speciální, že je každý rok možné si pro led vymyslet něco nového, převážně tedy co se týče kroků.

Jak vybíráte hudbu, která doprovází váš soutěžní program?

Většinou se samozřejmě rozhoduji společně s trenérem, na názor se zeptám i rodiny a přátel. Ale hlavně musím cítit, že je to „ono“. Tu „svoji“ hudbu poznám podle toho, že ve mně vyvolá takový zvláštní vnitřní pocit.

Jak vznikla vaše přezdívka "Gypsyking"?

Já jsem skutečně Rom, tu přezdívku nemám pro nic za nic! Začal mi tak říkat můj nejlepší přítel Nikita Katsalapov (pozn. red.: ruský reprezentant v tancích na ledě, bronzový ze Sochi) a už mi to zůstalo. Lidé kolem mě, přátelé a fanoušci mi tak začali říkat, a dokonce se to ujalo i v krasobruslařské federaci. Je super být Gypsyking. V krasobruslení jsem jediný na světě:).

Jaký je váš vztah k romské identitě?

Moje rodina dodržuje některé tradiční romské zvyky, romsky mě naučil můj otec. Romské kořeny v sobě můžu vnímat skrze svůj současný způsob života, třeba přes pocity, které ve mně vzbuzuje hudba. A taky v tom, že když se pro něco nadchnu, jdu do toho po hlavě. Když si něco usmyslím, tak mě nic nezastaví.

Výběr z výsledků na soutěžích v posledních letech

  • Mistr Itálie v letech 2016, 2015 a 2014
  • 1. místo na Challenge Cup v roce 2015 a 4. v roce 2014
  • 1. místo na Bavarian Open v roce 2014
  • 3. místo na Golden Spin v roce 2013

Jak veřejnost a média přijímají vaše romské kořeny? Vyvolává vaše přezdívka údiv a otázky?

Podle toho, jak mi každý měsíc přibývají noví a noví fanoušci z celého světa, si myslím, že mě mají lidi rádi a přezdívka Gypsyking se jim líbí. Asi jsem pro ně něco jako Michael Jackson krasobruslařského světa:). Jsem velmi hrdý na to, že jsem takový cool mix italsko-rusko-romské národnosti.

Znáte někoho, kdo pochází z České republiky?

Dlouho se znám s Karlem Zelenkou (pozn. red.: mistr Itálie v sezónách 2002/03 až 2006/07), mezi mé dobré přátelé patří Michal Březina, Tomáš Verner a další. Díky krasobruslení mám spoustu přátel z celého světa, zakládám si na dobrých vztazích s lidmi, které potkávám.

Jaké jsou vaše ambice do budoucna?

Získat olympijskou medaili z her, které se uskuteční za dva roky v Jižní Koreji. To je můj cíl.

VIDEO

Přečteno: 7367x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Osobnosti, Romové, Rozhovory, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo