romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Analýza: Další smyšlený případ přepadení, tentokrát v Jihlavě. Policie opět informovala veřejnost zpočátku lživě

Praha, Jihlava, 5.6.2014 15:23, (ROMEA)
Břeclavský lhář P. Z.
Břeclavský lhář P. Z.

Policie České republiky si evidentně neví rady s tím, jakým způsobem má zveřejňovat informace z vyšetřování. Příkladů pro toto tvrzení existuje mnoho, ten poslední je ovšem typický: zapadá do řady smyšlených "přepadení", které policie (a následně i některá média) špatnou formulací tiskových zpráv z počátku vydává za skutečná.

Chyby policejní mluvčí

Policejní mluvčí Jana Kroutilová zveřejnila během tří dnů dvě tiskové zprávy k jednomu případu, které si navzájem odporovaly. V první zprávě  (vydané 2. června) tvrdí, že snědí mladíci přepadli v Jihlavě studenta a jeden z nich ho pořezal nožem, ve druhé tiskové zprávě (vydané 4. června) naopak tvrdí, že student si přepadení vymyslel.

Chyba policejní mluvčí je zjevná ve formulacích v celém článku, začíná však již titulkem (Při loupežném přepadení utrpěl student řezné poranění) a perexem (úvodem zprávy):

"Jihlavští kriminalisté pátrají po pachateli, který se v neděli v Jihlavě dopustil loupežného přepadení. Obětí loupeže se stal sedmnáctiletý student, kterého pachatel napadl nožem. Při útoku utrpěl napadený řezné poranění a musel být ošetřen v nemocnici."

Policejní mluvčí tu tvrdí, že sedmnáctiletý student se stal obětí přepadení, přitom má v tu chvíli k dispozici pouze jeho výpověď. Kroutilová tedy vydává tvrzení jedné ze stran údajného konfliktu za pravdu. A to přesto, že smyšlených přepadení či dalších podobných výmyslů vyšlo v posledních pár letech najevo poměrně dost. (Informace o tom najdete například ZDE anebo ZDE.)

Média opět převzala policejní lež bez úprav

První zprávu převzala některá média, konkrétně servery iDnes.cz, Deník.cz a Jihlavské listy. Kompletní tiskovou zprávu Jany Kroutilové zveřejnil i Policejní deník.

Všechna zmíněná média po policejní mluvčí poslušně papouškují, i ona vydávala tvrzení studenta za skutečnost, která se odehrála přesně podle jeho výpovědi na policii. A to přesto, že sama mají neblahé zkušenosti s "násilnostmi ze strany Romů", které si vymysleli Češi.

Viz například asi nejznámější takový případ, známý pod názvem Břeclavská lež. Právě kvůli špatně formulovaným policejním tiskovým zprávám (v popsaném duchu) a následně zkresleným informacím médií, se v tomto městě zdvihla silná protiromská vlna, vyjádřená i silným rasismem a demonstracemi.

Jak na to?

Jak by to měla policie a následně média pojmout? Tak složité to zase není. Například takto:

Sedmnáctiletý student tvrdí, že byl přepaden a utrpěl při tom řezné poranění. Policie, která začíná případ vyšetřovat, zatím nemůže jeho tvrzení potvrdit ani vyvrátit.

Situace v médiích je přeci jen trochu lepší než dříve. Například server iDnes.cz zveřejnil promptně i druhou zprávu, že si student přepadení vymyslel. A navíc v prvním článku citoval z tiskové zprávy policejní mluvčí, nevydával to za svá zjištění.

Teď ještě musíme počkat, jestli se dokáže svého neprofesionálního a neetického přístupu zbavit i Policie České republiky.

Přečteno: 1902x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Média, Romové, Vymyšlené přepadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo