romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Analýza: Další smyšlený případ přepadení, tentokrát v Jihlavě. Policie opět informovala veřejnost zpočátku lživě

Praha, Jihlava, 5.6.2014 15:23, (ROMEA)
Břeclavský lhář P. Z.
Břeclavský lhář P. Z.

Policie České republiky si evidentně neví rady s tím, jakým způsobem má zveřejňovat informace z vyšetřování. Příkladů pro toto tvrzení existuje mnoho, ten poslední je ovšem typický: zapadá do řady smyšlených "přepadení", které policie (a následně i některá média) špatnou formulací tiskových zpráv z počátku vydává za skutečná.

Chyby policejní mluvčí

Policejní mluvčí Jana Kroutilová zveřejnila během tří dnů dvě tiskové zprávy k jednomu případu, které si navzájem odporovaly. V první zprávě  (vydané 2. června) tvrdí, že snědí mladíci přepadli v Jihlavě studenta a jeden z nich ho pořezal nožem, ve druhé tiskové zprávě (vydané 4. června) naopak tvrdí, že student si přepadení vymyslel.

Chyba policejní mluvčí je zjevná ve formulacích v celém článku, začíná však již titulkem (Při loupežném přepadení utrpěl student řezné poranění) a perexem (úvodem zprávy):

"Jihlavští kriminalisté pátrají po pachateli, který se v neděli v Jihlavě dopustil loupežného přepadení. Obětí loupeže se stal sedmnáctiletý student, kterého pachatel napadl nožem. Při útoku utrpěl napadený řezné poranění a musel být ošetřen v nemocnici."

Policejní mluvčí tu tvrdí, že sedmnáctiletý student se stal obětí přepadení, přitom má v tu chvíli k dispozici pouze jeho výpověď. Kroutilová tedy vydává tvrzení jedné ze stran údajného konfliktu za pravdu. A to přesto, že smyšlených přepadení či dalších podobných výmyslů vyšlo v posledních pár letech najevo poměrně dost. (Informace o tom najdete například ZDE anebo ZDE.)

Média opět převzala policejní lež bez úprav

První zprávu převzala některá média, konkrétně servery iDnes.cz, Deník.cz a Jihlavské listy. Kompletní tiskovou zprávu Jany Kroutilové zveřejnil i Policejní deník.

Všechna zmíněná média po policejní mluvčí poslušně papouškují, i ona vydávala tvrzení studenta za skutečnost, která se odehrála přesně podle jeho výpovědi na policii. A to přesto, že sama mají neblahé zkušenosti s "násilnostmi ze strany Romů", které si vymysleli Češi.

Viz například asi nejznámější takový případ, známý pod názvem Břeclavská lež. Právě kvůli špatně formulovaným policejním tiskovým zprávám (v popsaném duchu) a následně zkresleným informacím médií, se v tomto městě zdvihla silná protiromská vlna, vyjádřená i silným rasismem a demonstracemi.

Jak na to?

Jak by to měla policie a následně média pojmout? Tak složité to zase není. Například takto:

Sedmnáctiletý student tvrdí, že byl přepaden a utrpěl při tom řezné poranění. Policie, která začíná případ vyšetřovat, zatím nemůže jeho tvrzení potvrdit ani vyvrátit.

Situace v médiích je přeci jen trochu lepší než dříve. Například server iDnes.cz zveřejnil promptně i druhou zprávu, že si student přepadení vymyslel. A navíc v prvním článku citoval z tiskové zprávy policejní mluvčí, nevydával to za svá zjištění.

Teď ještě musíme počkat, jestli se dokáže svého neprofesionálního a neetického přístupu zbavit i Policie České republiky.

Přečteno: 1857x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Média, Romové, Vymyšlené přepadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo