romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír R. Horváth: Rumburská rvačka po dvou letech. Rozsudek ukazuje, že média lhala

Děčín, 24.5.2013 9:20, (ROMEA)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)

V úterý 21. května 2013 byla rozsudkem okresního soudu v Děčíně uzavřena kauza, která vyvolala vlnu nevole v regionu a odstartovala sérii protiromských demonstrací na Šluknovsku v roce 2011. Tuto konkrétní trestní věc sleduji velice pozorně od počátku, hovořil jsem s aktéry, byl v Rumburku okamžitě po incidentu a sbíral informace ještě "za tepla", monitoroval atmosféru, která začala v těch místech houstnout.

Soudkyně vynesla tento týden verdikt na základě důkazního materiálu shromážděného v přípravném řízení a v duchu obžaloby vypracované okresním státním zastupitelstvím. Mám důvěru v práci orgánů činných v trestním řízení a nevidím důvod domnívat se, že by snad nevyšetřovali dost důkladně, proto plně respektuji výsledek této kauzy.

Jenže ta hořká pachuť v ústech prostě zůstává. Já tam totiž tehdy v tom srpnu 2011 byl. Stál jsem na náměstí v Rumburku s Patrikem Bangou jako součást štábu serveru Romea.cz a kolem nás byl rozhořčený dav čítající 2 000 hlav. Ti lidé se tam většinou sešli v reakci na zmíněnou kauzu. Lidé z Rumburku měli tehdy jasno v tom, co se u nich ve městě stalo, ačkoliv vyšetřování celé věci bylo teprve na počátku. Tak nějak intuitivně jsem očekával masivní a veskrze negativní dopad na rumburské Romy. A nemusel jsem čekat dlouho. Občanské nepokoje v regionu se staly symbolem podzimu 2011 a Šluknovsko se skloňovalo ve všech pádech. Ten den to vše začalo právě v Rumburku na náměstí, kde jsem stál a nevěřícně kroutil hlavou.

Rozsudek jasně prokázal, že články o této kauze byly evidentně lživé.

Rumburští Romové prchali ze svých domovů s dětmi v náručích přes les do sousedního města ze strachu z pogromu. To, že na začátku toho všeho bylo zavádějící a nepravdivé informování medií o incidentu se tento týden prokázalo rozsudkem okresního soudu v Děčíně, který jasně definuje ve svém odůvodnění to, co se skutečně stalo, kdo a proč se porval.

Titulky jako například „ZABIJEME VÁS KŘIČELI“, nebo „MASAKR V RUMBURKU“, či „TLUPA 18 ROMŮ NAPADLA 6 NIC NETUŠÍCÍCH MLADÍKŮ“ byly stejně zavádějící jako zbytky „reportáží“ pod nimi. Nyní se však jasně prokázalo, že tyto články byly evidentně lživé a nekorespondovaly s tím, co se skutečně stalo.

Incident po rozsudku tento týden do medií komentovalo několik zasvěcených lidí, kteří celou kazu vyšetřovali jako členové orgánů činných v trestním řízení. Jasně pro některá média uvedli, že bylo prokázáno, kterak nejprve skupina místních etnických Čechů napadla mladého Roma, který si pak došel pro posilu. Ta se na etnické Čechy vrhla. Poměr sil nebyl tak gargantuovsky neúměrný, jak bylo avizováno medii záhy po rvačce. Ano, sedm Romů proti čtyřem Čechům je nerovný souboj, ale není to osmnáctičlenná banda. Hovořit o napadení nic netušících také nebylo pravdivé, neboť se jasně prokázalo, že šlo o jistou formu vyřizování účtů mezi dvěma skupinami veskrze mladistvých, kteří se znali.

Tendenčnost z článků přímo čišela. Novináři psali o rozvášněných Romech, což evokuje lecjakou asociaci a na straně druhé byli jen mladíci. Skutečný stav věci byl ten, že právě ti útočící Romové byli vesměs mladiství, nebo měli blízko věku mladistvým, druhá skupina byli také mladí lidé, nikoliv však mladiství ve smyslu zákona.

To pochopitelně nic nemění na tom, že výtržnosti se mají trestat a věk rvoucích se band není až tak podstatný. Tedy není podstatný do té doby, dokud to neuchopí nějaký pisálek provinčního formátu a tendenčně nenapíše, že jedna skupina byla OSMNÁCTIČLENNÁ TLUPA a byli to ROMOVÉ. Při bujné fantazii průměrného čtenáře takového článku se nejspíš jednalo o vyposilované, potetované, stokilové kriminálníky bez skrupulí na straně romské a na té druhé nejspíš jde o křehké mladíky, premianty třídy, co šli právě na kofolu a byli z ničeho nic bezdůvodně zezadu napadeni.

Není dobré, když se omlouvá spáchání trestného činu, nebo když v rámci pocitu sounáležitosti, je snaha o nějaké manipulování s fakty ve prospěch pachatelů. To není můj styl. Nikdy jsem to ve svých článcích nedělal a dělat nebudu. Jsem objektivní, bez toho, abych zohledňoval něčí barvu kůže. V této konkrétní kauze jsem vyčkával, jak se vyšetřování vyvine a jak bude znít odůvodnění rozsudku. Již podané obžaloby dávaly tušit, že mnohá média v tomto případě před dvěma léty pochybila v prezentaci informací, které se nezakládaly na pravdě, nebo byly úmyslně zavádějící a tendenční.

V této zemi je jen jeden trestní zákoník, nejsou tu dva - černý a bílý.

Nemá smysl sáhodlouze hovořit o práci médií při manipulování s veřejným míněním. Nerad bych se ocitl v pozici, ve které bych mohl být označen jako jedinec, který obhajuje násilníky. Tomu tak není, jen se snažím retrospektivně naservírovat rozdíl mezi tím, co si lidé myslí po té, co jsou namasírováni neobjektivním zpravodajstvím a tím, co se skutečně událo. Fakta prostě vyplula na světlo v průběhu tohoto konkrétního trestního řízení a jsou diametrálně odlišná od toho, co nám bylo před dvěma lety prostřednictvím médií sdělováno.

V této zemi je totiž jen jeden trestní zákoník (teď se asi spousta lidí nevěřícně ošívá na židli, ale skutečně tu je jen jeden platný a nedávno novelizovaný), nejsou tu dva - černý a bílý. Ano, věřte mi, skutečně v něm není žádné zvláštní ustanovení platné pro příslušníky romské menšiny a na základě kterého by tuzemská justice měla povinnost používat dvojí metr. Já ho četl, dal jsem si tu práci, a když žena četla svou oblíbenou knihu (Padesát odstínů šedi), tak já vedle ní ležel a četl Trestní zákoník.

Zákon je jeden. Justice pracuje dle jasně vymezených pravidel. V přípravném řízení orgány činné v trestním řízení shromažďují důkazní materiál, vyslýchají svědky, poškozené, obviněné, zvou znalce a chystají ucelený materiál ve spolupráci se státním zastupitelstvím pro potřeby řízení před soudem. Státní zástupce podává obžalobu na základě toho, co v přípravném řízení bylo zjištěno, vyšetřeno, prokázáno a důkazně podloženo. Nelze podat obžalobu bez náležité důkazní opory pro konkrétní naplnění skutkové podstaty trestného činu. Nelze obžalovat a následně soudit jen na základě domnělé hypotézy a štvavé mediální kampaně (Osmnáct Romů napadlo šest mladíků. 'Zabijeme vás,' křičeli).

Mnozí rádoby investigativní novináři sice okamžitě po incidentu dorazili na místo, ale jejich zjišťování a téměř „vyšetřování“ toho, co se skutečně stalo, nebylo dostatečně podrobné a hlavně validní. Nemají ty prostředky, pravomoci, ani schopnosti skutečně do hloubky a fakticky objasnit spáchaný skutek. A oni se o to ani nesnaží. Důležitý je palcový titulek. Důležité je šokovat čtenáře senzací.

Otištění zavádějících a nepravdivých informací mělo přímý dopad na eskalaci občanských nepokojů v regionu. Ano, ve společnosti, kde 87% obyvatel vnímá soužití s námi Romy jako problémové, se není co divit, že lidem stačí málo a jdou do ulic. Jdou protestovat, demonstrovat, skandovat, třeba by začali i lynčovat, když by se to zvrtlo.

V Rumburku jsem viděl na vlastní oči to, co dokáže davová psychóza udělat se spořádanými občany. Opatrnost před Romy se přelila v alergii a ta v agresivitu. Vše pochopitelně v rámci kolektivní viny. Že to zlé i to dobré vždy pochází od jednotlivce se v dnešní době moc nezmiňuje.

Tento týden bylo konečně jasně a srozumitelně okresním soudem v Děčíně dáno na vědomí, že justice se nemůže řídit neobjektivními novinovými články od novinářů bez faktické znalosti situace. Justice operuje jen se strohým a jasně definovaným souhrnem faktů a důkazů.

Účastníci bitky byli souzeni za výtržnictví, poškození cizí věci a ublížení na zdraví. Odsouzeno jich bylo doposud pět ze sedmi. Jedná se vesměs o mladistvé a tak i trestní sazby jsou poloviční. Za konkrétní rasově motivovaný trestný čin byl odsouzen jeden a další dva teprve budou souzeni, neboť se líčení neúčastnili. Maximální trestní sazba pro tento trestný čin je pět let odnětí svobody. Ale opakuji, mladiství dle ustanovení trestní zákona mají trestní sazbu poloviční. Tím pádem maximální možný trest pro pachatele je 30 měsíců odnětí svobody. Výtržnictví, za to hrozí trestní sazba až dva roky. Poškození cizí věci se trestá odnětím svobody až na jeden rok v tomto případě. Podtrženo sečteno, okresní soud v Děčíně se pohyboval striktně v mezích zákona a s využitím trestních sazeb jasně ustanovených v trestním zákoníku potrestal adekvátně všechny pachatele, kteří doposud byli v této kauze souzeni. Tresty byly těmto obžalovaným většinou ukládány v polovině trestní sazby a bylo nutné dle zákona na ně hledět jako na osoby v minulosti netrestané a nejspíš proto ty podmíněné odklady uložených trestů.

Diskuze na téma nízké tresty by se měly vést korektně a v duchu relevantních argumentů a nikoliv plivat jedovaté sliny o dvojím metru bez toho, že by diskutéři vůbec byli s touto kauzou seznámeni jinak, než prostřednictvím internetových serverů nebo facebookových statusů různých jedinců tvářících se zasvěceně.

Netroufl bych si komentovat jinou trestní věc, která vzbudila celospolečenské vášně takto podrobně, pokud by nebylo soudem rozhodnuto ve věci jako takové. O tom, co se stalo například v hospodě „U mačety“ v Novém Boru, nevím nic víc, než to, co mi je medii předkládáno, a jelikož kauza není doposud uzavřena, nejsem ochoten se k ní vyjadřovat. Z lidského hlediska mě mrzí, že útočníci byli Romové, a ano - za těžké ublížení na zdraví nebo pokus o vraždu musí padnout přísný trest. Padni komu padni.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 3646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rumburk, Soud, Šluknovsko, Násilí, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo