romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

George Soros chce posílit sebevědomí Romů a spolu s Radou Evropy zakládá nový Evropský romský institut

1.4.2015 10:46
George Soros.
George Soros.

Úspěšný finančník, miliardář a filantrop, zakladatel nadace Open Society George Soros nedávno ohlásil nové kroky  při přípravě Evropského romského institutu. Přinášíme dnes český překlad tohoto textu a v příštích dnech budeme informovat o tom, jak na Sorosovo oznámení reagují představitelé českých a evropských romských organizací.

Proč zakládáme Evropský romský institut

Neměli bychom podceňovat hodnotu budování sebevědomí Romů

Romská komunita chce už čtyři desítky let zřídit institut, jenž by jí poskytl prostor, kde by mohla představovat svou hudbu, umění a jedinečné tradice. Podobná místa k připomenutí celé řady kultur, národností a různých identit existují po celé Evropě. Pro Romy ale nic takového neexistuje. Tento nedostatek pociťuje mnoho lidí, obzvlášť mezi romskými učiteli, intelektuály a těmi, kdo bojují za práva tohoto etnika. Jen totiž ještě zhoršuje pocit vyloučení a nám všem upírá možnost připomínat si vliv Romů na náš společný kulturní život. Chceme se sjednotit, abychom to mohli napravit.

Dvanáct milionů evropských Romů zůstává největší a také nejhouževnatější menšinou na tomto kontinentu. Velká většina z nich žije i nadále odděleně od většinové společnosti, v mnoha případech je dokonce vylučována zdí předsudků a nedůvěry. V otevřené a moderní Evropě nemá tato netolerance stará již celá století žádné místo. Věříme, že nový Evropský romský institut zde může pomoci.

Zaprvé by měl sílu vzdělávací, mohl by tedy nahlodávat negativní stereotypy, jimiž je Evropa ještě stále nasáklá. Zadruhé by se plně rozvinutý Evropský romský institut mohl stát mocným zdrojem sebeúcty. Plnil by roli důležitého symbolu – a symboly jsou skutečně důležité, jako je důležitá i schopnost vyprávět svůj příběh svým vlastním jazykem. Takový institut by také mohl zkoumat způsoby, jakými romský život utvářel jiné kultury a směry i jak jimi byl naopak utvářen, přičemž by kladl důraz na podobnosti i odlišnosti. Nejdůležitější je ale asi fakt, že by poskytl určitý středobod, ke kterému by romské děti mohly upřít své zraky a získat pocit přináležitosti a hrdosti.

Hodnotu takového budování sebevědomí bychom neměli podceňovat. Mnoho jedinců romského původu by vám mohlo vyprávět, jaký tlak na zařazení se k hlavnímu proudu na své cestě za úspěchem zažívají. Pro ty, kteří se chtějí pohnout kupředu, se jeví jako nejjistější cesta opustit své neustále kritizované kořeny.

Je pravděpodobné, že takový způsob uvažování bude přetrvávat i nadále, dokud se budeme strategiím určeným na podporu komunit evropských Romů věnovat nekonzistentně a nesourodě. Romský institut samotný to nedokáže zvrátit, ani nebude nějakým všelékem na problémy Romů. Může ale v průběhu času napomoci pěstovat si jistý druh sebejistoty, který cítí ostatní komunity.

Nadace Open Society, která pracuje společně s romskými organizacemi a romskými intelektuály, hledá právě za tímto účelem pomoc Rady Evropy pro zřízení prvního romského institutu v Evropě. Projekt by měli řídit Romové, ale my všichni společně jim k tomu můžeme poskytnout potřebnou oporu. Jedná se o přirozené partnerství, neboť Rada Evropy a nadace Open Society již dlouho každá svým způsobem usilují o zlepšení postavení a posílení romského obyvatelstva. Dle tohoto návrhu budou hrát roli zakladatelů naše dvě organizace spolu s novým uskupením, kterým je Spolek pro Evropský romský institut. Tento spolek budou tvořit stávající romská uskupení, jako je například Romské muzeum a Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. Společně se zavážeme Evropský romský institut financovat během jeho počáteční pětileté fáze.

Institut bude připomínat dědictví Romů, ale také zaznamenávat zkušenosti Romů a fungovat jakožto centrum živoucí tvořivosti. Stane se místem, kde se budou moci sdružovat a spolupracovat romští umělci s tvůrčí komunitou z celé Evropy, aby si vyměňovali a rozvíjeli zde své nápady. Svou činností, výstavami a vystoupeními bude Institut usilovat o vzdělávání širší veřejnosti ohledně bohatosti a velikosti kultury Romů i jejich úspěchů. Z institucionálního hlediska bude také fungovat jakožto politický poradce Rady Evropy a členských států ve snaze o ustavení partnerského vztahu s podobnými místy po celém světě.

Žádná podobná instituce ještě doposud nikdy nevznikla a vznik této má naši plnou podporu. Spolu s našimi romskými partnery se nyní budeme snažit, aby se stal skutečností. Vedoucí romští myslitelé již celá desetiletí diskutují o tom, jak překonat evropské hranice a počínat si jednotně v boji proti diskriminaci, již všichni z nich zakusili. Evropský romský institut se může stát předvojem těchto nesmírně důležitých snah.

Thorbjørn Jagland, generální tajemník Rady Evropy. George Soros, předseda nadací Open Society.
Přečteno: 1031x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, OSF, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo