romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kauza plameňák: Vedoucí sociálky tvrdí, že agresivitu mají Romové v genech, podle odborníků je to nesmysl

20.3.2017 11:37
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)

Osobnostní rysy se částečně dědí, to však samo o sobě vůbec nic nevypovídá o budoucím chování jednotlivce. Tvrdí to dětská psycholožka, ale i studie odborníků na genetiku. V souvislosti s prohlášením vedoucí krajského odboru sociálních věcí, kterou pro svůj článek o kauze s ubitým plameňákem oslovil deník Blesk, je zajímavé se podívat zblízka na stereotyp, který je populární i mezi částí české společnosti: totiž že v případě některých etnik se člověk kriminálníkem přímo rodí.

V minulých týdnech prolétla médii zpráva o krutém útoku skupinky tří dětí na plameňáky v jihlavské Zoologické zahradě. V jejich důsledku jeden z ptáků, po kterých děti házely kamením, uhynul, další byl zraněn. Všechna tato fakta jsou v tuto chvíli dobře známá, na internetu i v televizi se hřála pěkných pár dní. K prvotní debatě o agresivitě a násilném chování u předškolní a školní mládeže (útočníkům bylo 5 až 8 let) se po zveřejnění Facebookového statusu zoologa Richarda Viduny, který implikoval, že se jednalo o děti romské, přidala debata další: do jaké míry je etnicita dětí „příčinou“ nešťastného incidentu.

Jasno mělo v tomto ohledu nejen množství diskutujících na sociálních sítích či pod jednotlivými články na českých zpravodajských serverech, pro které byla „odplata stejnou mincí“, případně přímo topení, střílení a jiné druhy popravy dětských pachatelů adekvátní reakcí na jejich čin. Mimo tyto emočně vypjaté reakce, u nichž se mj. nabízí otázka, zda nenaplňují skutkovou podstatu trestného činu, se na novém senzačním aspektu případu pokusil přiživit také bulvár. V už zmíněném deníku Blesk vyšla celá série článků, které se kromě drastických detailů věnovaly též „genetickým predispozicím“, které mají ozřejmovat, proč k činu došlo. Je o nich alespoň přesvědčená Bleskem oslovená vedoucí Krajského odboru sociálních věcí Věra Švarcová z Vysočiny, která měla prohlásit, že „proti vrozeným genetickým dispozicím těchto osob jsou sociální pracovníci bezzubí,“ a svůj výrok podpořila též fundovaným dodatkem, že „se teď už špičkoví odborníci přiklánějí k tomu, že výchova má vliv na člověka pouze z 20 procent.“

Ani Blesk se však nespolehl pouze na genetiku, a ve svém dalším článku přinesl komentář psychiatra a psychoterapeuta Miroslava Skačániho. Ten si je jist, že dětští pachatelé nemají kvůli prostředí, ve kterém vyrostli, vypěstované ani základní etické normy a rodina v nich navíc „upevňuje skutečnost“, že jsou dosud beztrestní. Psychiatr krátce nahlédl i do budoucnosti, když se vyslovil, že se pro děti časem „podobné chování stane samozřejmostí, skončí to závažným trestným činem a samozřejmě vězením“. Závěrem už jen temně odhadl, že právě tam se budou delikventi jednou vracet, protože se tam budou cítit dobře.

Geny ovlivňují rysy temperamentu, ne chování samo

Zpravodajský server Romea.cz oslovil dětskou psycholožku Zuzanu Bílkovou z poradenského centra Domeček, aby se vyjádřila k tvrzením jihlavské šéfky krajské sociálky Věry Švarcové, které psycholožka vnímá jako alibismus a podle svých slov s ním hluboce nesouhlasí. „Rysy osobnosti, které mohou vést ke kriminálnímu chování, se nepochybně dědí, ovšem bez ohledu na etnický původ jedince,“ je přesvědčená Bílková. „Po svých rodičích můžeme zdědit temperamentový rys impulzivity nebo dominance. Ten se ovšem nemusí projevit jen kriminálním chováním, ale také třeba jako sportovní úspěch. Jde o dispozici, a o to, zdali se projeví na úrovni chování. To, jak se projeví, to je už otázka prostředí, výchovy, rodiny,“ doplňuje.

Bílková navíc upozorňuje i na to, co by plynulo z důsledného domyšlení předpokladu nezvratného vlivu genů na lidské jednání. „Pokud přijmu myšlenku, že dítě, které provede destruktivní čin, to dělá kvůli své genetické výbavě, popírám smysl veškerých nápravných opatření, resocializace. Pokud řeknu, že nemá smysl snažit se o nápravu, pak také říkám, že nemá smysl je trestat, protože se takové narodily, a za to přece nemohou,“ vysvětluje psycholožka.

A co říkají na „nejnovější poznatky špičkových odborníků“ sami špičkoví odborníci na behaviorální genetiku? Podle necelé tři roky starého článku, zveřejněného na BBC v sekci Věda a Technologie, se ti úplně přední, jako Brett Haberstick z Univerzity v Coloradu, Jan Schnupp z Oxfordské univerzity či Christopher Ferguson z Univerzity ve Stetsonu domnívají, že souvislost genů a lidského chování je o poznání složitější. V reakci na článek finských specialistů, zveřejněný v časopisu Molecular Psychiatry, který se zabývá dvěma specifickými geny, které mohou být přímo spojeny s kriminálním chováním, se genetičtí vědci vyjádřili v tom smyslu, že člověk je sice produktem genetiky a prostředí, nic z toho jej ovšem nezbavuje svobodné vůle či chápání toho, co je špatné a co dobré.

„Většina lidí, kteří mají vysoce rizikovou kombinaci těchto genů, s největší pravděpodobností trestný čin nikdy nespáchá,“ uvedl autor studie Jari Tiihonen z univerzity ve Švédsku. „Nalézt geny kriminálního chování bude obtížné,“ doplnil ho Brett Haberstick z Institutu Behaviorální genetiky, „a to přesto, že v oblasti kriminologie má práce s biologií dlouhodobou tradici."

Oxfordský profesor Jan Schnupp je vůči studii ještě kritičtější. Upozorňuje například na to, že alespoň jeden ze dvou zmíněných genů má celá polovina lidské populace. „Nazývat tyto alely ´geny násilí´ by bylo značně přemrštěné. Tyto geny mohou v kombinaci s mnoha dalšími faktory přispět k o něco horší kontrole násilných sklonů, ale, a to bych rád velmi zdůraznil, s určitostí nepředurčují člověka ke kriminálnímu životu,“ uzavírá profesor.

Přečteno: 3917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýza, Komentář, Děti, Nenávist, Sociální sítě, Psychiatrie, VědaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo