romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské a senátní volby 2016: Romové k volbám nepřišli, Romští kandidáti neuspěli

8.10.2016 23:47
Romové u voleb (Ilustrační FOTO: ČTK)
Romové u voleb (Ilustrační FOTO: ČTK)

Výsledky voleb do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu v lokalitách, kde žije větší počet Romů neukázaly na to, koho by jejich obyvatelé výrazně preferovali. Typické pro tyto lokality byla velmi nízká volební účast. Samotní Romové jako kandidáti neuspěli. Romská demokratická strana získala v celé ČR pouze 480 hlasů. Z romských kandidátů, kteří byli na kandidátních listinách dalších stran, byl nejúspěšnější Karel Karika (koalice Strany zelených s Piráty), do zastupitelstva se však nedostal.

V lokalitách, kde žijí Romové byla nízká volební účast

Pokud jsme si stěžovali v předešlých volbách, že Romové málo chodí k volbám, tak tyto volby to dokazují dvojnásobně. V posledních volbách, byly to komunální volby v roce 2014, přišlo v Chanově volit 132 lidí. V právě skončených volbách do krajských zastupitelstev volilo pouhých 27 lidí a do senátních jen 9. Pokud dodáme, že možnost volit zde mělo přes 800 lidí, tak můžeme mluvit o nulové volební účasti. Psát o tom koho těchto pár lidí volilo je asi zbytečné, ale přesto: v Senátních volbách dali chanovští nejvíce hlasů bývalému hokejistovi Jiřímu Šlégrovi (62,5%), který kandidoval za ČSSD, v krajských volbách zvítězila KSČM.

V Trmicích, kde před dvěma roky, prorazilo romské uskupení Hnutí Společně pro Trmice (Nezávislá volba) s lídrem Martinem Bajgerem, v krajských volbách žádní Romové neuspěli. Zvítězilo zde hnutí Starostové a nezávislí (23,52%), druhá skončila KSČM (19,3%). Zajímavostí je, že hned za třetím ANO skončila Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se ziskem 8,63% hlasů. Celkově však DSSS propadla. Volební účast zde byla 23,84%.

V Obrnicích, kde žije z celkového počtu obyvatel obce asi 40% Romů, zvítězila ODS se ziskem skoro 30% hlasů. V konkrétních číslech to však znamená jen 89 hlasů. Volební účast v Obrnicích byla totiž pouze 18,64%, z celkového počtu 1658 voličů jich přišlo jen 309. Je otázkou tedy kolik Romů přišlo volit, zvlášť potom, co právě ODS během kampaně použila rasistický protiromský spot. Paradoxní na celé situaci  je, že na druhém místě kandidátky ODS byla Drahomíra Miklošová, starostka Obrnic, která byla nedávno oceněna Radou Evropy za příkladnou integraci Romů. Kvůli rasistickému klipu by cenu měla snad radši vrátit. Každopádně se zdá, že Romové v Obrnicích  prohospodařili odhadem přes 650 hlasů.

V Litvínovském Janově, v okrscích, kde volí Romové, byla účast podobná jako v Chanově. V okrsku 3 přišlo volit ze 443 možných pouze 16 lidí. Zvítězila KSČM, která získala 5 hlasů. V okrsku 4, přišlo volit z 525 lidí jen 24 a zvítězilo ANO.

Pokud si uvědomíme, že například v senátních volbách 1000 hlasů znamenalo něco mezi 4 - 5% volebních hlasů, tak je to pro Romy opravdu promarněná šance ovlivnit výsledky voleb. Teoreticky by Romové mohli výrazně ovlivnit, aby se do Senátu nedostali protiromští kandidáti jako je Jaroslav Doubrava v Ústeckém kraji nebo Liana Janáčková v Ostravě. Museli by se ale zvednout z gaučů, přestat jen nadávat na Facebooku a jít volit!

Romská demokratická strana opět neuspěla

Pokud po volbách vždy píšeme o romských stranách, mohli bychom články pouze kopírovat. Vždy je to podobné. Romská demokratická strana (RDS) postavila kandidátky jen ve třech krajích, v nichž ji reprezentovalo 23 kandidátů ─ patnáct v Moravskoslezském a shodně po čtyřech kandidátech ve Středočeském a Libereckém kraji. Další "romská" strana - Strana rovných příležitostí - kandidáty nepostavila.

Ve Středočeském kraji získala RDS celkem 247 hlasů, což znamenalo 0,07%, v Libereckém kraji 80 hlasů (0.06%) a v Moravskoslezském kraji 153 hlasů (0,05%). Připomeňme, že v roce 2014 v komunálních volbách volilo RDS jen v Ostravě asi 600 lidí.

Romové na jiných kandidátkách

Podle odhadů serveru Romea.cz kandidovalo na dalších kandidátních listinách kolem 20 Romů. Nikdo z nich neuspěl. Nejblíže měl ke křeslu krajského zastupitele Karel Karika, který kandidoval v Ústeckém kraji za koalici Strany zelených a Pirátů na pátém místě. Tato koalice získala 4,4% hlasů a zůstala před branami zastupitelstva. Sám Karika získal 218 preferenčních hlasů a stal se tak nejúspěšnějším romským kandidátem.

Pokud si opět uvědomíme, že podle odhadů žije v Ústeckém kraji až 20 tisíc Romů (samozřejmě, že ne všichni mohou volit), tak Kariku mohly romské hlasy pohodlně do zastupitelstva dostat. Nedostaly, protože Romové volit nepřišli.

Výrazně propadla kandidátka Národních socialistů - LEV 21 v Libereckém kraji, kde kandidovalo až 7 Romů. Tady je však dobře, že kandidátka propadla, protože v Ústeckém kraji se právě LEV 21 spojil s protiromskou DSSS. LEV 21 získal v Libereckém kraji pouze 95 hlasů, což je 0,07%.

Milan Horvát, který kandidoval ve Středočeském kraji za ODS ze 60. místa, získal 57 preferenčních hlasů. Rudolf Polák kandidující v Královehradeckém kraji na 38. místě kandidátky ČSSD získal 102 preferenčních hlasů.

Přečteno: 3119x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Krajské volby 2016, Senát, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo