romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Padla obžaloba na českou buňku mezinárodní organizace „Blood & Honour“

Praha, 8.8.2014 11:55, (ROMEA)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)

Na podzim stane před soudem devítičlenná skupina z různých částí republiky. Ta podle obžaloby plánovala útoky na konkrétní lidi, vyzvala k násilným útokům na sídla politických stran a představitele vlády či policie. Realizovány byly minimálně dva útoky, které skončily bez zranění napadených osob. Část z čerstvě obžalovaných se podle policie měla i osobně podílet na vzniku a založení neonacistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18.

Hlavním představitelem české větve neonacistické organizace Blood & Honour (Krev a Čest) a Combat 18 měl být Jan B., zakládající člen pražské pobočky organizace s názvem Division Bohemia (v době zatčení ve věku 22 let). Další členové organizované skupiny – žena (28) a muž (22) z Aše, muž (37) z Hodonína, dva muži z Prahy a ze Sokolova (22, 28), byli rovněž obviněni ze založení, podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Stejnému obvinění čelí i muž (31) z Trutnova, který však je navíc stíhán i pro přečin hanobení národa, rasy, etnické a jiné skupiny osob a přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Obžalobu ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka si převzali i další dva muži (32 a 22) z Aše.

Eliminovat možnost záchrany obětí

Jak deníku Právo sdělil Jakub Kubias z Krajského státního zastupitelství v Plzni, nejzávažnější zločin spáchali dva muži z Aše, kterým nyní hrozí 15 až 20 let vězení nebo dokonce výjimečný trest za 18-násobný rasistický pokus o vraždu. Mladíci Michal P. a Tomáš K. si údajně vytipovali objekt v severozápadním cípu republiky, kde žili dvě romské rodiny a zahraniční dělníci. V hluboké noci dne 26. února 2012 se zamaskovali kuklami, hodili do oken jedné rodiny zápalné láhve a pak z místa utekli. „Útok se snažili provést tak, aby co nejvíce eliminovali možnost záchrany obětí. Benzín vylili také kolem vchodových dveří, čímž chtěli znemožnit obyvatelům dostat se z hořící ubytovny ven,“ konstatoval podle deníku státní zástupce v obžalobě.

Ani jedna ze zápalných lahví naštěstí nepronikla do místností, kde v té době spalo deset dospělých a osm dětí, protože je zadrželo vnitřní sklo dvojitého okna. Požár z hořícího benzínu v meziokenním prostoru obyvatelé domu stačili uhasit. „Vzhledem ke značnému množství hořlavého materiálu ve vnitřních prostorách s chybějícími přepážkami by se požár velmi rychle šířil. Další nebezpečí by představovaly toxické zplodiny. Pokud by zahořel i hlavní vchod, možnost úniku by byla velice komplikovaná,“ stojí v posudku požárního experta podle deníku.
Hlava skupiny podle obžaloby kritizovala vykonavatele žhářského útoku za to, že nebyl dostatečně „podepsaný“ a nedošlo k větším škodám. Obžalováni muži se před vyšetřovatelem vymluvili na svou opilost a celou akci popsali jako nešťastný úlet.

Na začátku roku 2012 další členové skupiny útočili v krčském lese na srub s názvem Gizela, který samozvaný vůdce skupiny označil za doupě levičáků. Podle obžaloby Jan B. vyndal z batohu kanystr a začal stříkat benzín na stěny. Pak svému kamarádovi předal zápalky s pokynem, aby srub zapálil. Vzápětí z něho vyšlehly plameny, líčil útok spoluobžalovaný Čeněk N. z Prahy podle deníku Právo.

Hrozilo ochromení činnosti státu

Členové skupiny měli navíc aktivně plánovat takzvané „přímé akce“ proti odpůrcům, představitelům státu a demokratickému zřízení ČR a k účasti na nich vyzvat na internetových stránkách organizace umístěných na zahraničním serveru. Tam informovali i o činnosti organizace, o ideologickém boji proti „systému“, proti demokratickému zřízení státu a jeho představitelům, „ať už se jedná o představitele vlády, či Policie ČR“. Jak řekl mluvčí Útvaru (pro odhalování organizovaného zločinu) ÚOOZ Pavel Hanták, tyto plány ještě nezískaly konkrétní podobu. „Kdyby se ale rozhodli to uskutečnit a podařilo se jim to, výsledkem by prý bylo ochromení činnosti státu.“

Vysoce organizovaná skupina například upozorňovala na svých webových stránkách na možnost snadného útoku na sídlo ústředního výboru KSČM v ulici Politických vězňů, například z jedoucího automobilu. V jednom z textů schvalovali žhářský útok na dům obydlený romskou rodinou ve Vítkově z dubna roku 2009. Následkem toho útoku tehdy dvouletá holčička utrpěla popáleniny třetího stupně téměř na celém těle, jejichž trvalé a bolavé následky ji budou doprovázet do konce jejího života.

Prostřednictvím odkazů na další volně přístupné internetové stránky aktivně podporovali rasovou nenávist, různé formy násilí s tendencemi k terorismu, popírání holocaustu, vybízeli k násilí vůči tzv. méněcenným rasám, určitým skupinám osob i jednotlivcům. Zvali a tipovali si nové členy organizace, udržovali s nimi čilou komunikaci, sdělila policie.

BISka zklamala politiky

Hned po žhářském útoku v Aši se důrazně vyjádřila Karolína Peake, tehdejší vicepremiérka pro boj s korupcí: „Zápalné lahve, vhozené na romskou ubytovnu v Aši, ve mně vyvolávají obavu z hrozivého šíření agresivity a netolerance. (…) Vhazování zápalných lahví nebo jakékoli násilí legitimním prostředkem není a plodí jen neštěstí. Může zničit život jak obětem, tak útočníkům a způsobit lidské tragédie“.

Stínový ministr vnitra komunistické strany k tomu prohlásil v dubnu 2012, že „na aktivity této neonacistické organizace, která se dokonce hlásí k násilí, neupozornila Bezpečnostní informační služba“ ani vládní odběratele svých tajných zpráv. „Ta se podle svých informací zveřejněných na internetu spokojila s konstatováním o vývoji na extremistické scéně, podle něhož »pravicově extremistická scéna stagnovala«.“

Protiextremistické oddělení ÚOOZ dvouleté vyšetřování pečlivě utajovalo, nasbíralo stovky hodin telefonních odposlechů, jejichž záznamy pak mohli celé týdny studovat a případně zpochybňovat obhájci obviněných. I proto soudní řízení začne až na podzim, tedy dva a půl roku po zatčení podezřelých.

Celý případ má jeden velký háček - – a to hlavně ve vztahu k obžalovaným z vícenásobného pokusu o vraždu dětí: Ani jeden z nich není a nikdy nebyl stíhán vazebně. Žádosti vyšetřovatelů ÚOOZ o omezení svobody možných vrahů příslušný soudce smetl ze stolu. Proto je pravděpodobné, že i tento případ podobně jako další podobné „vysoce závažné případy ultrapravicového extremismu“ z minulosti, po letech skončí u soudu zproštěním viny obžalovaných anebo mírnými podmíněnými tresty odnětí svobody.

Blood & Honour Division Bohemia

Sekce nejradikálnější militantní soudobé neonacistické organizace „Blood & Honour“ („Krev a čest“), kterou v osmdesátých letech dvacátého století založil ve Velké Británii vedoucí hudební neonacistické skinheadské skupiny Skrewdriver lan Stuart Donaldson. Původně byla založena jako rozsáhlá a výkonná distribuční síť rasistických a neonacistických materiálů mezi mládeží (navazuje na německý Hitlerjugend), a to hlavně v hudební oblasti. V řadě materiálů vyzývala i k násilným akcím. Název organizace je někdy zašifrován do číslice „28“.

Combat 18 – teroristické a militantní křídlo. Vznikla na přelomu let 1991/1992 ve Velké Británii a postupně vznikaly její sekce či v divize v několika zemích, včetně ČR. Příslušníci této organizace realizovali řadu násilných a teroristických akcí. V soudobém pojetí hlásá C 18 koncept odporu bez vůdce – slouží jako symbol ultrapravicového terorismu. (Zdroj: policie ČR)

Například David Vaculík, hlava žhářské skupiny, která provedla útok ve Vítkově, má na svém hrudníku vytetovaná slova „C 18“. K této skupině se hlásila i skupina maďarských neonacistů, která před lety provedla několik žhářských útoku na obydlí Romů po celém Maďarsku. Loni tři její členy prvoinstanční soud v Budapešti odsoudil k doživotním trestům.

Přečteno: 1641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Terorismus, Útok, Žhářský útok, Kriminalita, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo