romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Předlická katastrofa

Ústí nad Labem, 27.10.2012 11:43, (ROMEA)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)
Předlice (Ilustrační foto: Konexe, o. s.)

Předlice jsou pravděpodobně nejhorším a možná největším chudinským ghettem v České republice. V médiích proběhla zpráva, že obyvatelé některých předlických domů budou vystěhováni, pravděpodobně do lichvářských ubytoven. Co se v Předlicích děje?

Předlice, kdysi malebná čtvrť Ústí nad Labem, byla před lety zprivatizována pochybným podnikatelům, kteří se zaměřují na obchod s chudobou. Ti v Předlicích začali čile podnikat – byty v koupených domech začali pronajímat za velmi vysoké nájmy romským rodinám. Mezi další podnikatelské aktivity mnohých patří především výroba a prodej drog, lichva a kuplířství.

Proč v hrozných podmínkách předlického ghetta, v plesnivých bytech s extrémně vysokými nájmy bydlí tolik romských rodin? Proč neodejdou, vždyť přeci za stejnou částku kterou platí v Předlicích za jednu plesnivou místnost bez topení,vody a sociálního zařízení, by si mohli pronajmout prostorný byt v centru města? Odpověď je jednoduchá. Romskou rodinu s několika dětmi, až na výjimky, zkrátka nikdo jiný než majitelé Předlic, nebo lichvářské ubytovny neubytuje. A Předlice jsou pořád mezi ústeckými chudými považovány za o fous lepší, než lichvářská ubytovna. Přemrštěný nájem zaplatí sociálka a všichni jsou vlastně spokojení.

Systém Předlice

Tento systém velkého ghetta, odděleného od zbytku města areálem chemičky, vyhovoval celé roky téměř všem. Mnoho Ústečanů bylo rádo, že Romové nebydlí v jejich okolí, ale jsou segregováni v Předlicích. Majitelé bytového fondu Předlic, byli moc rádi za přísun peněz ze státní kasy prostřednictvím příspěvků na bydlení. Neziskovky snadno sehnaly granty na projekty určené ubohým obyvatelům nejhoršího českého ghetta. Vedení města nemuselo řešit sociální bydlení pro několik set chudých rodin s dětmi, majitelé Předlic se postarají. Situace v Předlicích gradovala a životní podmínky jejich obyvatel se zhoršovaly a zhoršovaly, měsíc za měsícem, rok za rokem. Nikoho to nezajímalo.

Potom se "systém Předlice" zadrhl. Nikdy neopravované a neudržované domy už jsou v tak špatném stavu, že jeden z nich spadnul a zasypal své obyvatele. Město už nemohlo dělat mrtvého brouka a v Předlicích začaly probíhat kontroly domů statikem. Statik zjišťuje, to co všichni dávno vědí, v Předlicích je v kritickém stavu několik desítek domů a bydlení v nich je životu nebezpečné.

Jeden z domů je určen k okamžitému vystěhování. Obyvatelé se mají v krátké lhůtě vystěhovat, což odmítají, nemají kam jít. Město zaujímá alibistický postoj, ať se postará majitel domu, ať zajistí pro své nájemníky náhradní ubytování. To je samozřejmě zcela nereálné, a očekávat něco takového je naivní, majitel podnikatel s chudobou, to nemá v úmyslu. Prostě je vystěhuje na ulici před domem.

Co hrozí?

Budou-li vystěhováni obyvatelé všech domů ve špatném technickém stavu v Předlicích, bude to znamenat, že na ulici se ocitne několik stovek lidí a především mnoho dětí. Kapacity lichvářských ubytoven, kterých je ve městě několik, nebudou stačit. Podnikatelé s chudobou, kteří se zaměřují na pronajímání bytů nejchudším, využijí prudkého zvýšení poptávky po těchto bytech a zareagují zvýšením ceny už tak přemrštěných nájmů.

Celá situace povede k zvýšení chudoby v ústecké romské komunitě – mnoho obyvatel Předlic se obrátí o pomoc na své příbuzné v dalších částech města, především v Krásném Březně, Neštěmicích, Mojžíři a okrajových částech Předlic a některé rodiny u svých příbuzných začnou bydlet, což povede k zhoršení bytových podmínek a může vést k zvýšení napětí v chudých částech města.

Jak z toho ven?

Pro osud Předlic jde o přelomový okamžik. Situace, která tam panovala v minulých letech a která se nechala zajít až do současného stavu, blízkého katastrofě, je už dále neudržitelná. Něco se udělat musí. Je třeba najít nové řešení.

Do hledání řešení je třeba zapojit především obyvatele, nájemníky Předlic. Rodiny, kterých se vystěhování týká. Chtějí jednat o své budoucnosti. 23. října proběhlo na ústeckém magistrátu jednání takzvané Akční skupiny primátora o osudu ghetta. Vystěhovávané rodiny měly velký zájem se jednání účastnit, chtěly se zapojit do vyjednávání, vyjádřit se k navrhovaným řešením a opatřením, přednést vlastní návrhy. Vystěhování do ubytoven pro ně není řešení. Na jednání nebyli vpuštěni. Výsledky jednání Akční skupiny nejsou veřejné, obyvatelé Předlic neví, co na ní bylo vyjednáno. Může být však návrh řešení situace v Předlicích funkční, když nebyl vůbec konzultován s těmi, kterým je určen a nemohli se k němu vyjádřit ti, kterých se nejvíc týká?

Nelze předpokládat, že řešení situace v Předlicích bude rychlé, nebo levné. Ghetto se nechalo svému osudu a jeho obyvatelé bez pomoci a v nezájmu příliš dlouho. Oběti celé situace jsou především chudí obyvatelé ghetta. Jejich názor nikoho nezajímá. Zatím to vypadá, že si celou kauzu odskáčí právě oni.

predlice_mapa.jpg

Miroslav Brož, obyvatel Ústí nad Labem
Přečteno: 3360x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Předlice, Ústí nad labem, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo