romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Komárek: Vypukl boj nevládek

Praha, 14.2.2013 11:19, (ROMEA)
V happening se 4. února odpoledne proměnila avizovaná tisková konference bývalých obyvatel ubytovny v Čelakovského ulici v a aktivistů reagujících na současnou situaci kolem ubytovny. (FOTO: ČTK)
V happening se 4. února odpoledne proměnila avizovaná tisková konference bývalých obyvatel ubytovny v Čelakovského ulici v a aktivistů reagujících na současnou situaci kolem ubytovny. (FOTO: ČTK)

"Když Člověk v tísni v nejhorší chvíli krize na ubytovně a hrozby odebírání dětí vypustil do médií lež, že obyvatelé ubytovny odmítli dvacet bytů, pošlapal tím důvěru lidí, s nimiž spolupracoval, a celkovou důvěru veřejnosti v nevládní organizace. Zároveň ukázal, že mediální obraz a dodávání alibi pro spojence na magistrátu, od kterých plynou granty, jsou pro ně důležitější než lidské životy a dobré řešení krizové situace,“ stojí v prohlášení iniciativy Bydlení pro všechny. Bezútěšná situace ústeckých Romů upozornila na hluboké rozpory mezi lidmi, které jsme si zvykli příliš zjednodušeně zařazovat do zdánlivě jasných kategorií jako „nevládní organizace“ či „aktivisté“.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Připomeňme jen velice stručně základní informace, (tématu jsme se věnovali i v minulém čísle Literárek): V říjnu minulého roku se muselo několik desítek Romů vystěhovat z ústeckého předlického ghetta poté, co strop jednoho z místních domů zavalil dvě ženy. Romové putovali nejprve do tělocvičny místní školy, později na ubytovnu na druhém konci města, kterou její majitel krátce poté prohlásil také za neobyvatelnou a požadoval jejich vystěhování.

Do akce na pomoc obyvatelům ubytovny se zapojilo město, vládní Agentura pro sociální začleňování, naše zřejmě nejprofesionálnější a jedna z největších nevládek Člověk v tísni, nevládní organizace Konexe a ad hoc vzniklá iniciativa.

Bydlení pro všechny

Minulý týden se nakonec nové byty podařilo sehnat. Vzájemné útoky a obviňování se mezi zúčastněnými institucemi a organizacemi však spíše nadále stupňují.
Rozpory mezi „aktivisty“, různé pohledy na potřebnou míru radikality nebo charakter spolupráce s obecními či státními institucemi se neomezují ani zdaleka na „předlickou kauzu“. Ta je ale nebývale zviditelnila a připomenula ve vyhrocené podobě.

„Radikálové“ a „přisluhovači“

Vůbec není snadné vyznat se v tom, co kdo skutečně pro ústecké Romy udělal či neudělal, řekl či neřekl. A také nemá smysl jít do detailů, nechceme tu řešit konkrétní spor a vyjasňovat urážky mezi několika tábory aktivistů, to, oč jde, jsou východiska toho sporu.

Na první pohled to vypadá asi takto: město tvrdí, že nemůže pro Romy udělat víc, než udělalo, tedy že jim nabídlo adresy možného bydlení a že si Romové mohou za svoji situaci do značné míry sami. Agentura říká, že ty adresy jsou nevhodné a městu chybí koncepce sociálního bydlení a nevyužívá všech svých možností. A Člověk v tísni se s ostatními aktivisty pře o to, kdo skutečně pomáhá a kdo situaci spíše zneužívá pro svoje vlastní zájmy.

„Za předlické ghetto nese politickou odpovědnost náměstkyně primátora pro sociální oblast Zuzana Kailová (ČSSD), která je zcela pasivní a odborně neschopná problematiku řešit. Zuzana Kailová je zároveň hlavním politickým spojencem Člověka v tísni na ústeckém magistrátu, proto je ze strany ČvT tabu ji a její (ne)činnost jakkoli veřejně kritizovat,“ píše v otevřeném dopise Člověku v tísni představitel Konexe Miroslav Brož. I pro něj je Člověk v tísni spíše přisluhovačem systému, který dává přednost svému vlastnímu „byznysu“ před řešením situace Romů.

Jan Černý z Člověka v tísni odpovídá: „Jeho (Brožův) koncept se dobře poslouchá pro někoho, kdo o tom nic neví. Pro toho, kdo to zkoušel dělat, je jeho teoretický přístup směšný. Vím, že to ví. Nepokora jeho přístupu k právu lidí opustit ghetto po vlastní lince je totalitní, namyšlená a skandální.“ V jeho očích je tedy Brož a jemu podobní aktivisté přinejlepším naivním nepokorným radikálem, v horším případě pro svoje zájmy situaci Romů z ghetta přímo zneužívá.

Pravděpodobně má každý zúčastněný svůj díl pravdy a je několik možností, jak s tím v diskusi naložit. Je možné vést sáhodlouhé spory o to, který ten díl je větší a důležitější. Je možné hledat společnou půdu na základě uznání toho, že i odpůrci opravdu nějaký ten díl pravdy mají. A je možné se snažit ty „cizí pravdy“ z veřejného prostoru vyloučit, což je, obávám se, dost typický způsob naší veřejné diskuse.

Nebát se radikálů

Napětí mezi Člověkem v tísni a menšími nevládkami není žádnou novinkou. Zjednodušeně řečeno, je z pohledu řady zapálených aktivistů ČvT už příliš velká odosobněná byrokratická firma, která ztrácí původní hodnoty a chtě nechtě musí věnovat příliš mnoho pozornosti vlastnímu vnitřnímu chodu a financím. Z pohledu „profesionálů“ z ČvT zase působí mnozí aktivisté jako naivní idealisté, sice třeba sympatičtí, ale neschopní pořádně vyplnit i žádost o grant a vnášející na pole nevládek zbytečný zmatek, chaos, který leckdy image nevládek poškozuje.

Podobný vztah je ovšem třeba i mezi zavedenými velkými „zelenými nevládkami“ a příliš radikálními aktivisty. Jde totiž i o problém fundraisingu a grantů – organizace, které žijí z vládních a firemních grantů či darů fyzických dárců se nerady otevřeně spolčují s „radikály“, neboť ti většinou nevzbuzují důvěru ani úředníků, ani manažerů, ani běžných občanů. Tento postoj pochopitelně radikály ve vztahu k zavedeným nevládkám ještě více radikalizuje a utvrzuje v přesvědčení, že je třeba s „měkkými přisluhovači systému“ bojovat.

Ty spory nemají jednoduché řešení, zvlášť v situaci, kdy jsou české nevládky na tom ekonomicky stále hůř. Jedna podstatná věc je nicméně podle mě zřejmá: hlas „radikálů“ je důležitý, a v tomto ohledu dělají velké nevládky skutečně často chybu, když ho potlačují, vyhýbají se mu.

Vidíme to i nyní v Ústí. Předlické ghetto se rozpadá, hrozí mnohem větší krize, než jakou nyní město prožívalo s několika romskými rodinami. A koncepční řešení evidentně chybí. V Ústí, v jiných městech, v celé zemi. Možná ani „radikálové“ přesvědčivou koncepci nenabízejí, ale nebojí se natvrdo pojmenovat situaci a požadovat komplexní řešení. A to je přesně to, čemu se někdy „profesionální aktivisté“ vyhýbají, protože chtějí „dosáhnout možného“ – zajistit alespoň trochu slušné a trochu bezpečné bydlení alespoň pro ty, kdo jsou momentálně nejvíce ohroženi a navíc se sami snaží, a nezavřít si dveře k dalšímu jednání s úřady. A k dosažení toho cíle musí postupovat takticky.

Obava z radikálů skutečně může vést ke splývání pohledů zavedených nevládek a úředníků a politiků. A tedy i ke zvýšené potřebě pohledu radikálního.

Článek přetiskujeme se souhlasem Literárních novin

Michal Komárek, Literární noviny
Přečteno: 1716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýzy, Neziskový sektor, Člověk v tísni, Bydlení, sociální bydlení, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo