romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Začíná soud s mužem, který ve slezského Chotěbuzi kuší zabil Roma

Ostrava, 20.5.2013 10:30, (ROMEA)
Dům v Chotěbuzi (FOTO: repro Česká televize)
Dům v Chotěbuzi (FOTO: repro Česká televize)

Úvodem, aby bylo jasno: vládní orgány v oblasti ochrany Romů před rasistickými útoky dosáhly v minulých letech výrazného zklidnění situace. Málokdo tvrdí opak. Podle Antifaštistické akce – nejlepšího pozorovatele v této branži hlavní nebezpečí dnes hrozí z mainstreamové společnosti – z tzv. „normálních“ občanů, kteří by se nikdy nezúčastnili plánovaného útoku, ale klidně by souhlasili s odsunem romských občanů mimo republiku a bez ohledu na to, co se s nimi pak stane. A tím roste počet takovýchto mitläuferů (německý odborný výraz, v češtině „spoluběžců), kteří jsou za určitých podmínek schopni i někoho usmrtit. Stačí jim podezření ze spáchání třeba i nezávažného trestního činu.

Policie nikoho ze sběračů kovu neobvinila ani z pokusu o krádeže

Po šluknovských nepokojích nesmírně polarizujících celou společnost, zemřelo během půl roku několik Romů násilnou smrti rukou jinak víceméně spořádaných občanů, jako např. Ladislav Tatar ml. v Tanvaldu, Ľudovít Kašpar v Kynšperku a další. Podezřelí v těchto případech vesměs tvrdí, že jednali v sebeobraně.

Jaromír Šebesta, provozovatel fitcentra ve slezské Chotěbuzi, je obžalován z trestného činu těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Sám tvrdí, že mu několik lidí lezlo do sklepa, a když už odcházeli a jeden z nich právě nastupoval do auta, Šebesta ho z kuše postřelil šípem do hlavy. Martin Hospodi, romský sběrač kovu z východního Slovenska, byl letecký převezen do ostravské Fakultní nemocnice, kde po několika dnech zemřel.

Policie nikoho ze sběračů kovu neobvinila ani z pokusu o krádeže. Gabriel Gujda, bratranec zemřelého, u jeho pohřbu zástupcům médií ukázal výpis ze svého čistého trestního rejstříku. Podle něho šlo o vraždu, jejíž se stal hlavním přímým svědkem. Dnes má vypovídat u soudu.

Střelci z kuše hrozí až mu 16 let a procesu, který dnes začíná u ostravského Krajského soudu, se podle svých slov boji. Cítí se totiž zcela nevinen.

Celá událost se stala dopoledne dne 26. dubna 2012, tedy před více než rokem. Obžalovaný byl celou dobu vyšetřován na svobodě. Obžalobu na něj podala krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková, známá z případů žhářských útoků ve slezském Vítkově a ostravské čtvrti Bedřiška. V obou případech prosadila své a obžalováni odešli od soudu s vysokými tresty odnětí svobody, které pak i potvrdily soudy vyššího stupně. U vítkovského případu rasističtí žháři byli poprvé odsouzeni za pokus o vraždu, předtím žhářské útoky byli kriminalisty nebo státními zástupci vždy kvalifikováni jako poškození cizího majetku anebo maximálně jako obecné ohrožení.

Soudce Miroslava Muchu veřejnost zná z případu poslance parlamentu Wolfa, kterého loni odsoudil k pětiletému trestu za podvod na dotacích a na kterého nedávno vydal mezinárodní zatykač. Vrchní soud Wolfovi trest dokonce zvýšil o rok, udělil mu pětimilionovou pokutu i zákaz činnosti. Před šesti lety Mucha poslal majitelku cestovní kanceláře na sedm let do vězení za podvod na jejích klientech.

Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Rasismus, Kriminalita, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo