romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Adéla Gálová: Paterčata, zatnout zuby a je tu happyend!

Praha, 7.1.2015 8:00, (ROMEA)
Paterčata s rodinou (FOTO:bau)
Paterčata s rodinou (FOTO:bau)

Rozhovor, který Klára Vítková-Rulíková poskytla serveru iDNES.cz se nese mimo jiné v duchu poukazování na “neživotaschopnost” rodiny, která se ocitla v existenčně i lidsky složité životní situaci. Zpovídaná zde formulovala názor, notně zakořeněný v české společnosti - totiž že ocitne-li se reprezentant romského etnika ve finančních nesnázích, chová se - veden jakousi “vrozenou mentalitou” - na způsob malého dítěte, neschopného racionálně zvážit komplexní okolnosti své situace a přizpůsobit jim svůj životní “styl” či plán. Jako jeden z příkladů, které mají tuto skutečnost dokumentovat, zmiňuje Rulíková vyhazování jídla z předchozího dne.

Zatímco se na stěnách domácností vyjímají plazmové obrazovky a nový tablet je samozřejmostí i u batolat, rozpéká průměrný Čech staré rohlíky

Vždycky mě fascinovaly představy “zajištěných” o tom, s jakou příkladností by sami čelili situacím akutní nouze, které mohou dnes postihnout doslova každého. S jakou bohorovností jsou opomíjeny psychologické faktory důsledků sociálního vyloučení: beznaděj, neustálý, enormní tlak, pocit zahanbení. S jakou lehkostí se odvíjejí jejich představy, vypiplané skutečnou či do “hrdinských příběhů” zabalenou reklamou na konzumní prostředí, jejímž hlavním sdělením je, že stačí “zatnout zuby”, “překonat překážky” a kýžený happyend se záhy dostaví. Kolikrát jen jsem od dospělých jedinců vyslechla až nehorázně naivní představy o tom, jak “si stačí za osadou zasít mrkev” a živit se z vlastních zdrojů, případně zvesela naskočit na koníka tvrdého odříkání, který člověka šťastně proveze kritickým územím. Jako by tou nejpřirozenější lidskou reakcí na moment nesnáze bylo okamžité, pragmatické odhodlání na způsob amerického snu - nikoli úmorné plahočení bez horizontu, deprese a další průvodní jevy životní nestability.

Také v případě rodiny Kiňovy mají mnozí obdivuhodně přesnou představu, jak by se v její situaci zachovali. Zdá se, že česká společnost sestává i přes svůj zahraniční obraz mistrů v ulevování si od pracovních povinností výhradně z precizně kalkulujících robotů, již si skrze pečlivé plánování hravě poradí s jakoukoli nesnází. A tak, zatímco se na stěnách domácností vyjímají plazmové obrazovky a nový tablet je samozřejmostí i u batolat, rozpéká průměrný Čech staré rohlíky a na nákup chodí s pečlivě nalajnovaným seznamem položek, které zajistí, že nic nepřijde nazmar.

Jídlo, které se podruhé neohřívá

Fenomén jídla, které se podruhé neohřívá, není v některých romských rodinách ničím novým. Podle dostupných pramenů byl prapůvodně spjat s někdejší vírou, že zbylé, ladem ležící jídlo, je “nečisté”, neboť k němu mají přístup duše zemřelých. Jako takový byl součástí komplexnějšího systému specifických pravidel, souvisejících se stravováním a nakládáním s jídlem, dnes se však, snad s výjimkou ortodoxních rodin, dochovala převážně již jen jeho praktická forma, bez přidané legendy.

Mnoho Romů tak zažívá vyhazování zbytků coby běžnou každodenní praxi od dětství, podobně jako by leckterý Čech nesáhl po zvětralém pivu, nepozřel psí maso, neříhal během slavnostní večeře a distancoval se od mnoha dalších zvyků a specifik, běžných či naopak nepředstavitelných v odlišných kulturních prostředích. Argumentovat nouzovou situací je pak oprávněné jen částečně.

Není pochyb o tom, že v situacích extrémní nouze je lidská bytost nucená a schopná sáhnout po jindy nepředstavitelných řešeních - válečné konflikty, ústící v hladomor a požívání hlodavců či kanibalismus jsou jevy, které byly mnohokrát zdokumentovány. Přesto si troufnu tvrdit, že by se k nim jako k základní strategii přežití uchýlil jen málokdo. Co je však v běžné situaci nepřijatelné pro jiného, je obvykle nad rámec naší empatie. Pochopit fakt, že soubor kolektivních, či potažmo v jejich rámci také individuálních kritérií vlastní důstojnosti může nabírat různorodé podoby, zůstává bohužel dosud metou, jíž mnozí z nás nejsou schopni dosáhnout.

Přečteno: 7150x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, Rasismus, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo