romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policejní akce na Slovensku: Podle dcery zadrženého Stanislava Vospálka jde o politickou hru a její otec je stále nevinný

16.10.2017 23:44
Stanislav Vospálek (FOTO: archiv Stanislava Vospálka)
Stanislav Vospálek (FOTO: archiv Stanislava Vospálka)

V Košickém, Prešovském, Banskobystrickém a Bratislavském kraji v pátek 13. 10. 2017 od rána zasahovaly stovky příslušníků Národní jednotky finanční policie, Národní kriminální agentury a ostatních složek policie. "Policisté v rámci akce SHARK provádějí domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor ve více než 40 objektech s cílem zdokumentovat závažnou ekonomickou trestnou činnost," informovala  na svém facebookovém profilu v pátek policie. V pondělí pak slovenská média přinesla informaci, že v rámci akce byl zadržen i okresní předseda politické strany Most-Híd a košický župní poslanec Stanislav Vospálek, který také pracuje na úřadu zmocněnce vlády pro romské menšiny Ábela Ravasze. Most-Híd Vospálkovi pozastavil členství ve straně a stáhl ho i z kandidátky do župních voleb.

Pro server Romea.cz se k celému dění okolo svého otce vyjádřila jeho dcera Klaudie Vospálková. Server Romea.cz zveřejňuje její komentář v plném znění.

Komentář Klaudie Vospálkové k zadržení jejího otce

Jen před pár hodinami byla na internetu zveřejněna informace, že mezi osobami, které byly zadržené v rámci akce SHARK byl i romský podnikatel ze Slovenska, PhDr. Stanislav Vospálek, MBA.

SHARK je přísně tajná akce Národní kriminální agentury (NAKA) zaměřená na odhalování ekonomické trestné činnosti. Z celé Slovenské republiky bylo obviněných celkem 63 osob z různých krajů.

Vše je jen politická hra

Za Stanislava Vospálka se postavilo již mnoho lidí. Reakce na sociálních sítích se šíří neskutečnou rychlostí. Stanislav Vospálek totiž kandiduje ve volbách do vyššího územního celku Košice, které jsou už za dveřmi. Působí také jako zástupce regionálních kanceláří Úřadu zplnomocněnce vlády pro romské komunity. Lidí ho znají jako člověka, který nikdy nikomu neublížil, pomáhal nezištně a často vzal vlastním dětem, aby mohl dát jiným, kteří to více potřebovali.

Celé je to obyčejná politická hra a předvolební kampaň druhých. Během domovní prohlídky se nenašlo absolutně nic. Firma má za sebou několik daňových kontrol s pozitivním výsledkem. Z celkového seznamu obviněných byl otec až na 51. místě a média ho označují jako obrovskou rybu. Prezentují ho tak, jako kdyby byl organizátor a hlava toho všeho, co už logicky není možné. Seznam je uspořádán od nejzávažnější trestné činnosti po tu nejjednodušší.

Domovní prohlídky proběhly v pátek 13.10.2017 a již v neděli odpoledne rozhodoval Specializovaný soud v Banské Bystřici. Spis má údajně přes 5 000 stran a obsahuje celkem 8 utajovaných příloh, na základě kterých soud rozhodl.

Ani jeden advokát neměl možnost do utajovaných příloh nahlédnout. Předseda soudu si nechal jen 15 minut na rozhodování! Všechno to byla jen fraška a soudní řízení bylo divadélko. Žádný soudce nerozhodne o tolika obviněných během tak krátké doby. Všichni advokáti už podali stížnost na Nejvyšší soud SR. Nyní se bude čekat na odpověď. Nic nebylo dosud prokázáno a do rozhodnutí o vině a trestu je považován stále za nevinného. Jde jen o "dočasnou" vazbu. Důvodem má být zabránění v pokračování trestné činnosti.

"Chceme ho volit!"

Mnoho lidí se nejbližším členům rodiny ozývá. Lidí ho chtějí i navzdory tomu volit a budou bojovat o ponechaní jeho jména na kandidátce poltické strany Most-Híd.

Abel Ravasz, zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity se na jeho adresu pro Redakciu 1 vyjádřil následovně: "Stanislav Vospálek je možná jediný romský poslanec do VÚC na Slovensku. Znám ho už déle jako člověka, který toho udělal dost pro Romy, poznal jsem ho jako aktivistu a politika.“

Jednou z jeho aktivit byla například i výstavba lávky pro Romy žijící na samotě. Právě tato lávka je spojila se „světem“.

Krajský šéf politické strany Most-Híd a poslanec Národní rady SR Elemér Jakab se ho také zastal. "Překvapilo mě, co se stalo, a opravdu netuším, kvůli čemu ho zatkli. Já jsem se to také dozvěděl jen z SMS zprávy. Považuji ho za slušného člověka, proto raději počkám na závěry vyšetřování,“ uvedl Jakab.

Jde o přísně tajné informace, a navzdory tomu jeho jméno zveřejnila redaktorka Monika Tódová, redaktorka „Denníka N“.

Ani jedno jméno obviněného nebylo dosud zveřejněno. Je to přísně tajná akce. Je velmi divné, že právo jméno poslance Stanislava Vospálka bylo zveřejněno. Jako jediný z nich totiž kandiduje v komunálních volbách. Je to čistý volební tah, nic víc.

Klaudia Vospálková
Přečteno: 14280x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, Kriminalita, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo