Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
Neměla vždy na růžích ustláno, ale vypracovala se, zařadila do společnosti, pracuje do úmoru i s malými dětmi. V nouzi největší, když přišla první koronavirová krize byla jednou z těch, které šily roušky pro potřebné v první linii, sousedy, přátele, známé v blízkém okolí.
Dnes je na pokraji svých sil, protože se jí nedaří najít pro svoji rodinu náhradní bydlení, ačkoliv má stálý příjem, našetřeno na kauci bytu, v rukou dobrozdání od majitelky současného pronájmu, že je spolehlivým nájemcem a všechny předpoklady, že bude dál vést řádný život občana, pokud jí to společnost dovolí.
V čem je tedy největší problém? V tom, že se jedná o romskou rodinu. Stačí zmínit v telefonu příjmení a sny o lepší budoucnosti jsou v tahu. „Nezlobte se, Romy nebereme, máme s nimi špatné zkušenosti, nebo si to majitel bytu nepřeje“ … Jen pro představu, jak se s nálepkou Roma žije, bych vám ráda zprostředkovala osobní vyprávění a zkušenost samotné Ireny.
Irena: Skončím snad na ulici i s dětmi jen proto, že jsem Romka?
Rozhodla jsem s Vámi podělit o moji zkušenost s realitkami a makléři.
Již dva měsíce sháním pro sebe a mé dvě děti pronájem. Říkala jsem si, že to bude jednoduché, peníze máme našetřené, tak se tím moc nebudu zabývat. Když jsem měla čas, tak jsem vyhledávala na internetu nějaké pronájmy a začala je obvolávat.
Hned u prvního telefonátu, na který jsem zkusila volat se mě makléřka zeptala na mé příjmení. Tak jsem jí ho sdělila a ona na to jen: „Vy jste asi Romka, že?“
Odpověděla jsem: ''…ano jsem, je to problém?“
„Ano je, majitel bytu si nepřeje romské spoluobčany!“ A telefon mi vypla. Už jsem se nedovolala.
Začala jsem tedy více hledat a shánět inzeráty, které nabízely pronájem. Volala jsem na další a další, vždy se slušně představila a jakmile jsem stačila říct, že jsem Romka, osoba na druhé straně aparátu položila telefon, a bylo ticho. Konec hovoru.
Začalo mě to štvát, mrzet, a ptát se proč?
Já i přítel pracujeme, jsme slušná rodina, nemám žádné dluhy, všechno řádně platím, živím se poctivě a nakonec snad skončím s dětmi na ulici jenom proto, že jsem Romka a nedostala jsem šanci na lepší život? Smutné... Až doteď jsem nevěřila, že se něco takového opravdu děje. Není nad vlastní zkušenost.
Pár dnů na to jsem šla "na město" prosit o obecní byt. Tam jsem byla odbyta s tím, že byty žádné nejsou a v pořadníku mají dalších x lidí, odešla jsem naštvaná.
Ani nedokážu spočítat, na kolik bytů jsem volala, na kolik pronájmů reagovala, psala, ale všude jsem byla odmítnuta. Ve většině případů to bylo kvůli mému původu.
Dnes už mi makléři ani neberou telefon, neodepisují na emaily a dokonce ani na SMS zprávy.
Pak mi svitla konečně naděje a já jsem po dlouhé době viděla světlo na konci tunelu a alespoň malou šanci najít vhodné bydlení. Jeden večer jsem narazila na inzerát bez realitky a kontaktovala jsem přímo majitele bytu. Za chvíli reagoval na moji zprávu a volal mi zpět. Vylíčila jsem mu osobní zkušenosti s realitními makléři. Majitel s mým romstvím problém neměl, připadala jsem mu i jako vhodný kandidát. Zmínil, že má mezi Romy kamarády, ale jeden háček to přece jenom má. Problém bude se sousedy, kteří v družstevním panelovém domě Romy prostě nechtějí.
Bydlení stále marně hledám. Je to začarovaný kruh. Kde to žijeme? Proč nás pořád většinová společnost hází do jednoho pytle? Copak mezi Neromy nejsou rodiny, které majitelům způsobují nemalé škody a možná ve větší míře?
Pusťte nás mezi sebe, neházejte nás do jednoho pytle nebo do jedné lokality, pokud tu máme žít pospolu, v sousedství a v jednom městě. I Romové chtějí pracovat, důstojně bydlet, mít vzdělání a být prospěšní svému městu a celé společnosti.
Chcete-li, aby se Romové integrovali, neohánějte se jejich kulturou, v mnohém bychom se mohli učit navzájem, nenálepkujte nás bez osobní zkušenosti. A ještě něco, napadlo vás, že ne každý chce mít takový život, jaký žije jeho soused, kdyby se dostal do hledáčku ostatních?
Nepřehlédněte:
- Ombudsman Křeček v připomínkách ke strategii romské integrace na příštích 10 let: Za diskriminaci si Romové mohou sami, nebudu se podílet na zprávě ke sterilizacím
- Romové nemají šanci si pronajmout byt. Romská rodina nabízí pět nájmů dopředu, realitky se vymlouvají na majitele bytů
Kam dál:
- Glosa: Protiromský rasismus jako nový styl komunikace vládních opatření proti koronaviru? Nová hlavní hygienička se představuje...
- Útok na sídlo Kongresu byl domácí terorismus od příznivců ideologie bělošské nadřazenosti, řekl šéf FBI. Rozhodně neútočila Antifa, jak tvrdí příznivci Trumpa
- Případ napadení romských dětí v Lipníku nad Bečvou míří na krajský soud
- Šéf OSN: Pravicoví extremisté se stávají nadnárodní hrozbou
- Smolíková v diskusi s Křečkem: Jestliže odmítáte existenci diskriminace Romů, měl byste rezignovat!
- V rámci programu Housing First získali lidé v nouzi bydlení v 375 bytech
- Neziskové organizace: Křečkovy výroky o Romech snižují důvěru v jeho úřad
- Velvyslanectví Kanady a USA slaví Měsíc černošské historie. Zpřístupní dokument o prvním černošském hokejistovi v NHL
- Renáta Plachetková z Velké Británie pro ROMEA TV: Kdo nezíská status usedlíka, bude muset opustit Velkou Británii
- Foldynův asistent chtěl střílet uprchlíky. Od soudu dostal pokutu, Foldyna si ho jako asistenta ponechá
- Protiromské výroky ombudsmana Křečka: Organizace píší Babišovi a Sněmovně, výroky ombudsmana jsou nepravdivé a zavádějící. Odmítněte je!
- Američtí Romové i po staletích bojují s diskriminací. Nová administrativa v čele s Bidenem musí začít řešit i rasismus proti Romům
Štítky:
Bydlení, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25