romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Alice Heráková: „Kdo je amorální, nezaslouží si žít se slušnými lidmi.“ Vykázání z obce za opakované přestupky v pořadu Máte slovo.

Praha, 25.1.2013 16:19, (ROMEA)
Alica Heráková
Alica Heráková

Se zájmem jsem ve čtvrtek večer sledovala první minuty pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma vykázání z obce za opakované přestupky. Mnoho zajímavého jsem se bohužel nedozvěděla. Velmi rychle se debata zvrhla v překřikování řečníků a já pak víceméně smutně pozorovala, jak si řečníci skáčou do řeči a prokazují neschopnost kultivovaně diskutovat na dané téma. Smutná jsem byla hlavně proto, že pro mě v tomto smyslu selhal pan Čeněk Růžička. Ale od pocitů k věcným argumentům.

Pořad Máte slovo ukázal na zjevný nedostatek nástrojů k řešení problému opakovaných přestupků.

Dokazuje to už samo diskutované téma – rozhodnutí vykazovat lidi z obce za opakované přestupky prokazuje jak zoufalost obcí, tak chybějící know- how k tomu, jak řešit problémy jinak než represivně. Opět ukázal nezájem - v tomto případě ne poprvé reprezentovaný Ivanou Řápkovou - vůči faktu, že je třeba hledat a řešit příčiny problémů namísto hledání rádoby jednoduchých řešení.

V pořadu zazněla slova Václava Klause, budu-li ho parafrázovat – „společenské problémy bychom neměli kriminalizovat.“ Výjimečně s ním souhlasím. Společenské problémy mají hlubší kořeny. Nelze je řešit ani vystřelením na Měsíc, ani upálením na hranici, což by si zjevně přál jeden z diskutujících, téměř-kněz Bohuslav Pešek. (Jeho apokalyptický výraz mi bohužel utkvěl v paměti). Podporuje to i fakt, že represivní nástroje se ukazují jako neúčinné, selhávají.

Trestní postih nezabrání konkrétnímu člověku ve vstupu do obce, stejně jako mu nezabrání v krádeži. Jeden z z mála věcných argumentů, které v pořadu zazněly, je fakt, že bude-li vykázán z obce za krádeže jeden, přijde jiný. Vyhostíte-li jednu prostitutku, na roh se postaví druhá. Bezdomovec nechce spát ve vyhřáté ubytovně, víc mu vyhovuje park, atd. Vykázání „přestupkáře“ problém obce ve výsledku nevyřeší.

Co s tím? To je otázka, na kterou nezazněla v pořadu jednoznačná odpověď. Ani nemohla. Jednoduchá řešení složitých problémů totiž neexistují, i když je pro mnoho populistických politiků typu Ivany Řápkové výhodné tvářit se, že tomu tak může být.

Jako vždy má ale problém dvě strany. Ivana Řápková položila v pořadu Máte slovo otázku podpořenou několika případy ze své praxe. „Kdo ochrání rodiny? Kdo ochrání děti, kdo ochrání majetek?" I tato otázka je legitimní a byla velká škoda, že souhlas pana Čeňka Růžičky v kontextu celého pořadu zanikl.

Otázky, na které se těžko hledají jednoduché odpovědi souvisí podle mě s problémem, který tato debata velmi dobře ukazuje. Je to kultivace společnosti, z níž vychází kultivace diskuzí, které v ní probíhají. Týkají se všech debat a obzvlášť všech debat na téma soužití Romů a majority a týkají se také schopnosti vnímat svět a jeho problémy v širších souvislostech.

Pořad Máte slovo pro mě opět prokázal, že žádnou kultivaci skrze něj nelze čekat. Nevhodný formát, hosté, kteří se nerespektují navzájem a Michaela Jílková, která ve snaze zpřehlednit téma, problematiku osekává na novinové titulky, v dramatičnosti si nezadá s rétorikou bulváru a své hosty nechává emocionálně rozjet jako auto z prudkého kopce, aby je pak mohla svým typickým domina stylem zase uklidňovat. Bohužel pro kultivaci debaty v českém prostředí a dvakrát bohužel pro kultivaci debat na jakákoli témata týkající se Romů.

Přečteno: 3503x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, Ivana Řápková, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo