romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Alice Heráková: „Kdo je amorální, nezaslouží si žít se slušnými lidmi.“ Vykázání z obce za opakované přestupky v pořadu Máte slovo.

Praha, 25.1.2013 16:19, (ROMEA)
Alica Heráková
Alica Heráková

Se zájmem jsem ve čtvrtek večer sledovala první minuty pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma vykázání z obce za opakované přestupky. Mnoho zajímavého jsem se bohužel nedozvěděla. Velmi rychle se debata zvrhla v překřikování řečníků a já pak víceméně smutně pozorovala, jak si řečníci skáčou do řeči a prokazují neschopnost kultivovaně diskutovat na dané téma. Smutná jsem byla hlavně proto, že pro mě v tomto smyslu selhal pan Čeněk Růžička. Ale od pocitů k věcným argumentům.

Pořad Máte slovo ukázal na zjevný nedostatek nástrojů k řešení problému opakovaných přestupků.

Dokazuje to už samo diskutované téma – rozhodnutí vykazovat lidi z obce za opakované přestupky prokazuje jak zoufalost obcí, tak chybějící know- how k tomu, jak řešit problémy jinak než represivně. Opět ukázal nezájem - v tomto případě ne poprvé reprezentovaný Ivanou Řápkovou - vůči faktu, že je třeba hledat a řešit příčiny problémů namísto hledání rádoby jednoduchých řešení.

V pořadu zazněla slova Václava Klause, budu-li ho parafrázovat – „společenské problémy bychom neměli kriminalizovat.“ Výjimečně s ním souhlasím. Společenské problémy mají hlubší kořeny. Nelze je řešit ani vystřelením na Měsíc, ani upálením na hranici, což by si zjevně přál jeden z diskutujících, téměř-kněz Bohuslav Pešek. (Jeho apokalyptický výraz mi bohužel utkvěl v paměti). Podporuje to i fakt, že represivní nástroje se ukazují jako neúčinné, selhávají.

Trestní postih nezabrání konkrétnímu člověku ve vstupu do obce, stejně jako mu nezabrání v krádeži. Jeden z z mála věcných argumentů, které v pořadu zazněly, je fakt, že bude-li vykázán z obce za krádeže jeden, přijde jiný. Vyhostíte-li jednu prostitutku, na roh se postaví druhá. Bezdomovec nechce spát ve vyhřáté ubytovně, víc mu vyhovuje park, atd. Vykázání „přestupkáře“ problém obce ve výsledku nevyřeší.

Co s tím? To je otázka, na kterou nezazněla v pořadu jednoznačná odpověď. Ani nemohla. Jednoduchá řešení složitých problémů totiž neexistují, i když je pro mnoho populistických politiků typu Ivany Řápkové výhodné tvářit se, že tomu tak může být.

Jako vždy má ale problém dvě strany. Ivana Řápková položila v pořadu Máte slovo otázku podpořenou několika případy ze své praxe. „Kdo ochrání rodiny? Kdo ochrání děti, kdo ochrání majetek?" I tato otázka je legitimní a byla velká škoda, že souhlas pana Čeňka Růžičky v kontextu celého pořadu zanikl.

Otázky, na které se těžko hledají jednoduché odpovědi souvisí podle mě s problémem, který tato debata velmi dobře ukazuje. Je to kultivace společnosti, z níž vychází kultivace diskuzí, které v ní probíhají. Týkají se všech debat a obzvlášť všech debat na téma soužití Romů a majority a týkají se také schopnosti vnímat svět a jeho problémy v širších souvislostech.

Pořad Máte slovo pro mě opět prokázal, že žádnou kultivaci skrze něj nelze čekat. Nevhodný formát, hosté, kteří se nerespektují navzájem a Michaela Jílková, která ve snaze zpřehlednit téma, problematiku osekává na novinové titulky, v dramatičnosti si nezadá s rétorikou bulváru a své hosty nechává emocionálně rozjet jako auto z prudkého kopce, aby je pak mohla svým typickým domina stylem zase uklidňovat. Bohužel pro kultivaci debaty v českém prostředí a dvakrát bohužel pro kultivaci debat na jakákoli témata týkající se Romů.

Přečteno: 3498x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, Ivana Řápková, Kriminalita



HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo