romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americká zkušenost (den jedenáctý a dvanáctý): Někteří američtí Indiáni jsou na tom stejně jako někteří Romové v ČR

Portland/New York, 1.2.2013 10:37, (ROMEA)
Budova organizace Hacienda CDC v Portlandu, což je nezisková organizace, která poskytuje bydlení a realizuje doprovodné programy zaměřené na nájemníky. (FOTO: David Beňák)
Budova organizace Hacienda CDC v Portlandu, což je nezisková organizace, která poskytuje bydlení a realizuje doprovodné programy zaměřené na nájemníky. (FOTO: David Beňák)

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den jedenáctý a dvanáctý

Druhý den v Portlandu v Oregonu program pokračoval návštěvou dvou institucí. V v odpoledních hodinách jsme byli hosty Centra pro rodinu a mládež amerických indiánů (Native American Youth and Family Center). Město Portland je zajímavé tím, že je v něm třetí největší skupina amerických indiánů.

Utrpení amerických indiánů (Native American) bylo veliké a tím nemám na mysli jen to, že byli vytlačováni ze svých území a vražděni. Ve 20. století docházelo také k tomu, že jim byly odebírány děti a posílány na internátní školy. Je to národ, který trpí velkou bolestí. V mnoha bodech jsou některé historické momenty podobné těm romským. Populace Native American je poměrně mladá a průměrně připadá na rodinu 5 dětí. V současné generaci se objevují podobné problémy jako v romské komunitě: chudoba, nízké vzdělání, zadluženost, nedostupné kvalitní bydlení, diskriminace atd.

Centrum bylo založeno v roce 1974. Původně bylo cílem nabídnout dětem sportovní vyžití. V současné době se soustřeďují na kulturu, vzdělávání, bydlení a ekonomickou podporu komunity. Centrum, které jsme navštívili má 100 zaměstnanců a poskytuje služby více než 200 osobám denně.

Na tomto centru je zajímavé to, že se rozhodli vzít věci do svých rukou. Komunita potřebovala bydlení, a proto se rozhodli koupit 400 bytů a nyní staví nové domy, které pronajímají za dostupné nájemné. Chtěli zlepšit vzdělání, neboť úspěšnost dětí na běžných high school byla pouze 35%, tak založili vlastní školu, kde studuje cca 100 studentů a seznamují studenty mj. i s kulturními kořeny Native American. Členové komunity potřebují práci, tak založili firmu, která jim ji dá a navíc poskytují školení. Vyvrcholením této návštěvy bylo setkání se skupinou tzv. stařešinů.

Program v Portlandu byl ukončen návštěvou organizace Hacienda CDC, což je nezisková organizace, která poskytuje bydlení a realizuje doprovodné programy zaměřené na nájemníky v bytech, které pronajímají. Jejich cílovou skupinou jsou ze 70% Latinos, 19% Somálci a 9% ostatní. Opět se jedná o určitý princip držení zdrojů.

Financování NNO v USA: daňové odpočty jako komodita

Na této návštěvě jsme se podrobněji seznámili se systémem financování NNO. V USA totiž existují daňové odpočty jako komodita. Nevládní organizace si mohou požádat o přidělení daňové úlevy, pokud ji od federální vlády či konkrétního státu obdrží, mohou tyto daňové úlevy prodat a získané finanční prostředky využití pro svou činnost. Vlády také nabízejí samozřejmě i granty, ale to je jen část finančních prostředků.

Obecně je na USA, stejně jako v jiných zemích EU a určitě i jinde, zajímavé to, že řada nevládních organizací je financována ze soukromých zdrojů. To dává neziskovým organizacím nezávislost na státu a tedy možnost aktivně se stavět proti státu či městu.

Následující den jsme cestovali do poslední destinace na naší cestě v USA. Do New Yorku. Než jsme se stačili vyrovnat s novým časovým pásmem, začal nám program. První setkání v New Yorku bylo v nadaci Open Society Institute. Mnohým není potřeba činnost této nadace popisovat. Diskutovali jsme o aktuálních programech nadace a dalších možnostech podpory romského nevládního neziskového sektoru.

Poté jsme byli hosté USA mise při OSN, kde jsme se setkali se zástupci relativně nové neziskové organizace Yoy Dally. Tato organizace realizuje malý projekt v Rumunsku a hodlá své aktivity nadále rozvíjet.

Přečteno: 1360x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, David Beňák, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo