romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Araceli Cañadas Ortega: Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí

22.4.2020 23:10
Araceli Cañadas Ortega
Araceli Cañadas Ortega

Nedávno bylo 8. dubna, Mezinárodní den Romů. Letos se nesl ve zcela jiném duchu. Není možné se potkávat a slavit, ale můžeme tento svátek strávit v usebrání, zaměřit naše myšlenky k základním hodnotám jako jsou zdraví a svoboda, bez nichž život není plnohodnotným životem.

Připomeňme si tu nezdolnou sílu, která nám v průběhu historie pomohla čelit existenčním těžkostem a společenskému útlaku. Potřebujeme ji i dnes, kdy jsme mediálně prezentování jako společenská hrozba, čelíme vylučování ze společnosti a asimilačním snahám. Je to síla, která se nese naším rodem, kterou se učíme od našich matek, otců, prarodičů, strýců a tet a kterou pěstujeme v našich dcerách a synech. Tato síla je vyživována naším společenstvím, naší jednotou, odolností a moudrostí každého z nás. Potřeba chránit naši komunitu, nejen sami sebe, nás naučila dekódovat situace a myslet o krok dopředu.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí.

Vzorem této síly jsou zejména naše ženy, které jako mnohokrát v minulosti, i za současné krizové situace zmobilizovaly všechny dostupné zdroje pro přežití svých blízkých a celé komunity. Romské ženy byly schopné se samy v situaci zorientovat, identifikovat zranitelné osoby a jejich specifické potřeby a začaly organizovat síť podpory dávno před tím, než se situací v jejich komunitách začaly zabývat státní autority.  Naše ženy poskytují institucím důležité informace o problémech, rizicích a potřebách v jejich komunitách a dožadují se jejich řešení.

Jsou to ony, kdo udržují běh života den za dnem, hodinu za hodinu, organizují svépomoc, uklízí, vaří, naslouchají a radí, pečují o staré, nemocné a děti, řeší a uklidňují hádky a tenze. Ženy přináší svou láskou, péčí a klidem světlo do temnoty dnešních dnů.  Tak tomu bylo odedávna a vždy to tak bude.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí. Ženy chrání život a zdraví a nebojí se bojovat za svobodu a práva, která nám jsou stále upírána. Přes ženy proudí pramen rodové moudrosti dál k našim dětem, z generace na generaci, skrze jejich jídlo, písně, tanec, slova a činy.

Ať žijí statečné romské ženy.

Opre Roma.

Přeloženo z angličtiny, původní text byl napsán ve španělštině.

Araceli Cañadas Ortega, přeložila Nikola Ludlová
Přečteno: 714x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, ženy, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo