romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Araceli Cañadas Ortega: Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí

22.4.2020 23:10
Araceli Cañadas Ortega
Araceli Cañadas Ortega

Nedávno bylo 8. dubna, Mezinárodní den Romů. Letos se nesl ve zcela jiném duchu. Není možné se potkávat a slavit, ale můžeme tento svátek strávit v usebrání, zaměřit naše myšlenky k základním hodnotám jako jsou zdraví a svoboda, bez nichž život není plnohodnotným životem.

Připomeňme si tu nezdolnou sílu, která nám v průběhu historie pomohla čelit existenčním těžkostem a společenskému útlaku. Potřebujeme ji i dnes, kdy jsme mediálně prezentování jako společenská hrozba, čelíme vylučování ze společnosti a asimilačním snahám. Je to síla, která se nese naším rodem, kterou se učíme od našich matek, otců, prarodičů, strýců a tet a kterou pěstujeme v našich dcerách a synech. Tato síla je vyživována naším společenstvím, naší jednotou, odolností a moudrostí každého z nás. Potřeba chránit naši komunitu, nejen sami sebe, nás naučila dekódovat situace a myslet o krok dopředu.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí.

Vzorem této síly jsou zejména naše ženy, které jako mnohokrát v minulosti, i za současné krizové situace zmobilizovaly všechny dostupné zdroje pro přežití svých blízkých a celé komunity. Romské ženy byly schopné se samy v situaci zorientovat, identifikovat zranitelné osoby a jejich specifické potřeby a začaly organizovat síť podpory dávno před tím, než se situací v jejich komunitách začaly zabývat státní autority.  Naše ženy poskytují institucím důležité informace o problémech, rizicích a potřebách v jejich komunitách a dožadují se jejich řešení.

Jsou to ony, kdo udržují běh života den za dnem, hodinu za hodinu, organizují svépomoc, uklízí, vaří, naslouchají a radí, pečují o staré, nemocné a děti, řeší a uklidňují hádky a tenze. Ženy přináší svou láskou, péčí a klidem světlo do temnoty dnešních dnů.  Tak tomu bylo odedávna a vždy to tak bude.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí. Ženy chrání život a zdraví a nebojí se bojovat za svobodu a práva, která nám jsou stále upírána. Přes ženy proudí pramen rodové moudrosti dál k našim dětem, z generace na generaci, skrze jejich jídlo, písně, tanec, slova a činy.

Ať žijí statečné romské ženy.

Opre Roma.

Přeloženo z angličtiny, původní text byl napsán ve španělštině.

Araceli Cañadas Ortega, přeložila Nikola Ludlová
Přečteno: 799x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, ženy, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo