romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Araceli Cañadas Ortega: Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí

22.4.2020 23:10
Araceli Cañadas Ortega
Araceli Cañadas Ortega

Nedávno bylo 8. dubna, Mezinárodní den Romů. Letos se nesl ve zcela jiném duchu. Není možné se potkávat a slavit, ale můžeme tento svátek strávit v usebrání, zaměřit naše myšlenky k základním hodnotám jako jsou zdraví a svoboda, bez nichž život není plnohodnotným životem.

Připomeňme si tu nezdolnou sílu, která nám v průběhu historie pomohla čelit existenčním těžkostem a společenskému útlaku. Potřebujeme ji i dnes, kdy jsme mediálně prezentování jako společenská hrozba, čelíme vylučování ze společnosti a asimilačním snahám. Je to síla, která se nese naším rodem, kterou se učíme od našich matek, otců, prarodičů, strýců a tet a kterou pěstujeme v našich dcerách a synech. Tato síla je vyživována naším společenstvím, naší jednotou, odolností a moudrostí každého z nás. Potřeba chránit naši komunitu, nejen sami sebe, nás naučila dekódovat situace a myslet o krok dopředu.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí.

Vzorem této síly jsou zejména naše ženy, které jako mnohokrát v minulosti, i za současné krizové situace zmobilizovaly všechny dostupné zdroje pro přežití svých blízkých a celé komunity. Romské ženy byly schopné se samy v situaci zorientovat, identifikovat zranitelné osoby a jejich specifické potřeby a začaly organizovat síť podpory dávno před tím, než se situací v jejich komunitách začaly zabývat státní autority.  Naše ženy poskytují institucím důležité informace o problémech, rizicích a potřebách v jejich komunitách a dožadují se jejich řešení.

Jsou to ony, kdo udržují běh života den za dnem, hodinu za hodinu, organizují svépomoc, uklízí, vaří, naslouchají a radí, pečují o staré, nemocné a děti, řeší a uklidňují hádky a tenze. Ženy přináší svou láskou, péčí a klidem světlo do temnoty dnešních dnů.  Tak tomu bylo odedávna a vždy to tak bude.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí. Ženy chrání život a zdraví a nebojí se bojovat za svobodu a práva, která nám jsou stále upírána. Přes ženy proudí pramen rodové moudrosti dál k našim dětem, z generace na generaci, skrze jejich jídlo, písně, tanec, slova a činy.

Ať žijí statečné romské ženy.

Opre Roma.

Přeloženo z angličtiny, původní text byl napsán ve španělštině.

Araceli Cañadas Ortega, přeložila Nikola Ludlová
Přečteno: 674x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, ženy, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo