romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Araceli Cañadas Ortega: Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí

22.4.2020 23:10
Araceli Cañadas Ortega
Araceli Cañadas Ortega

Nedávno bylo 8. dubna, Mezinárodní den Romů. Letos se nesl ve zcela jiném duchu. Není možné se potkávat a slavit, ale můžeme tento svátek strávit v usebrání, zaměřit naše myšlenky k základním hodnotám jako jsou zdraví a svoboda, bez nichž život není plnohodnotným životem.

Připomeňme si tu nezdolnou sílu, která nám v průběhu historie pomohla čelit existenčním těžkostem a společenskému útlaku. Potřebujeme ji i dnes, kdy jsme mediálně prezentování jako společenská hrozba, čelíme vylučování ze společnosti a asimilačním snahám. Je to síla, která se nese naším rodem, kterou se učíme od našich matek, otců, prarodičů, strýců a tet a kterou pěstujeme v našich dcerách a synech. Tato síla je vyživována naším společenstvím, naší jednotou, odolností a moudrostí každého z nás. Potřeba chránit naši komunitu, nejen sami sebe, nás naučila dekódovat situace a myslet o krok dopředu.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí.

Vzorem této síly jsou zejména naše ženy, které jako mnohokrát v minulosti, i za současné krizové situace zmobilizovaly všechny dostupné zdroje pro přežití svých blízkých a celé komunity. Romské ženy byly schopné se samy v situaci zorientovat, identifikovat zranitelné osoby a jejich specifické potřeby a začaly organizovat síť podpory dávno před tím, než se situací v jejich komunitách začaly zabývat státní autority.  Naše ženy poskytují institucím důležité informace o problémech, rizicích a potřebách v jejich komunitách a dožadují se jejich řešení.

Jsou to ony, kdo udržují běh života den za dnem, hodinu za hodinu, organizují svépomoc, uklízí, vaří, naslouchají a radí, pečují o staré, nemocné a děti, řeší a uklidňují hádky a tenze. Ženy přináší svou láskou, péčí a klidem světlo do temnoty dnešních dnů.  Tak tomu bylo odedávna a vždy to tak bude.

Romské ženy jsou kořeny, jež vyživují naše komunity láskou a péčí. Ženy chrání život a zdraví a nebojí se bojovat za svobodu a práva, která nám jsou stále upírána. Přes ženy proudí pramen rodové moudrosti dál k našim dětem, z generace na generaci, skrze jejich jídlo, písně, tanec, slova a činy.

Ať žijí statečné romské ženy.

Opre Roma.

Přeloženo z angličtiny, původní text byl napsán ve španělštině.

Araceli Cañadas Ortega, přeložila Nikola Ludlová
Přečteno: 701x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, ženy, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo