romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Autoři „oficiální“ verze romské hymny odpovídají na otázky serveru Romea.cz

28.3.2015 9:23
Oficiální, standardizované verze mezidnárodní romské hymny nazpíval a nahrál Moldavský orchestr mladých. (FOTO: http://rromaanthem.org)
Oficiální, standardizované verze mezidnárodní romské hymny nazpíval a nahrál Moldavský orchestr mladých. (FOTO: http://rromaanthem.org)

Existuje konečně romská hymna v oficiální standardizované podobě? Podařilo se překonat stav, kdy se na různých místech, při různých přílžitostech hrají stovky různých verzí hymny? Moldavský orchestr mladých tvrdí, že ano – že jeho nahrávka představuje právě tu hledanou oficiální verzi. Server Romea.cz o tom informoval zde

S tvrzením autorů nové nahrávky jsme se ale nechtěli spokojit a položili jsme jim několik otázek:

  • Proč si myslíte, že vaše verze je opravdu ta správná?
  • Myslíte si, že ji Romové po celé Evropě a po celém světě přijmou?
  • Nemyslíte si, že diskuse o "správné verzi“ budou pokračovat a že to bude prostě jen „sto první verze“?
  • Kdo by měl rozhodnout, která je ta správná, pravá, oficiální verze?
  • Kdo reprezentuje Romy jako národ?

Andriano Marian za projekt Rromaanthem odpovídá: „Naše verze plně vychází z originálního zápisu Jarko Jovanoviče. Pouze jsme ho upravili pro symfonický orchestr, melodie a harmonie nebyla změněna.“

Marian vysvětluje, že původní verze písně Gelem, Gelem od Jovanoviče byla přijata jako romská hymna na prvním světovém Romském kongresu v roce 1971. A dodává: „Projekt podpořila nadace Open Society a Roma Initiatives Office, což je centrum veškerých romských iniciativ v Evropě i po celém světě v různých oblastech – v oblasti práva, sociálního začleňování, kultury a dalších. Nemám, co bych k naší diskusi dodal – máte právo standardizovanou verzi přijmout či odmítnout.“

Ano, myslím, že alespoň s poslední větou Andriana Mariana lze plně souhlasit.

VIDEO

Přečteno: 1059x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Open Society FoundationsHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo