romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bořivoj Filip: Oni měli nenávistná hesla, my měli zamilované písně, oni měli společné nepřátele, my měli společné přátele

Praha, 23.6.2013 21:32, (ROMEA)
Bořivoj Filip
Bořivoj Filip

"Ty máš asi stejnou cestu jako já, co?" "Podobnou, akorát na druhou stranu barikády."

Ráno jsem zaspal a na místo jsem dojel až kolem třetí odpolední. Hned mi bylo jasné, proč ostatní přijeli už na jedenáctou dopolední. Ve tři začínal pochod a Duchcov se již hemžil vlastenci a spořádanými občany. S chlapíkem středního věku, ocelářem z Teplic, který s sebou přivedl i svého asi šestnáctiletého syna, jsem vedl velmi standardní debatu, jakých jsem vedl již tisíc. Oni nepracujou - ale vždyť víte, že tady na severu není práce/ stát je zásobuje dávkama - stejně jako by zásoboval vás, kdybyste ce ocitl v hmotné nouzi/ žijou si jako králové - nežijou - já čet o rodině, která brala padesát tisíc - těch ale bylo dvacet, to je akorát na jídlo a nájem... Nakonec jsme se neshodli na ničem, ale celá debata proběhla bez urážek a civilisovaně, dokonce mi byl složen kompliment, že nejsem taková špína, jako ty ostatní zfetovaný zadredění antifáci. Na rohu u nádražní ulice jsme si potřásli rukou, usmáli jsme se na sebe a vyrazili každý na opačnou stranu policejního kordónu, v podstatě tedy každý do jiného vesmíru.

Až po návratu do Prahy a prohledání zpravodajských serverů jsem skutečně zjistil, co se dělo jen pár ulic od nás. Já si užil neskutečně pohodový den se spoustou hudby a skvělých lidí. Celý Duchcov byl válečnou scénou, jen v samotném oku hurikánu se skýtala oáza klidu a míru. Oni měli baseballky a nože, my měli poezii, oni měli nenávistná hesla, my měli zamilované písně, oni měli společné nepřátele, my měli společné přátele. Jen ta vodní děla jsme jim záviděli, bylo opravdu horko. Ach, jak je to krásné, býti zrádcem svého národa, jak je to krásné býti pátou kolonou xenofilů a pravdoláskařů, záludně rozežírající naší druhdy jednotnou společnost. Jak krásné jsou úsměvy ve tvářích malých dětí i jejich rodičů, kteří se již těšili, jak budou bojovat o holé přežití a místo toho jim sem banda nabubřelejch pražskejch intelektuálů přijela hrát loutkové divadlo. Už dlouho jsem neměl tak dobrý pocit z toho, že jsem se celý den flákal.

Touto cestou bych rád poděkoval nejen všem účastníkům akce Čikhatar het!, zejména organizátorům, ale také policii. To oni se tam celý den potili v černých kuklách a brnění, snášeli dlažební kostky a lahve odrážející se jim od helem a nasazovali holý život, aby nás uchránili. Byli neuvěřitelně vstřícní a ochotní, jeden oddíl s námi jel vlakem až do Ústí, aby od nás udržel stranou bandu nácků, kteří měli stejnou cestu. Právě tito muži a ženy zákona byli jedinou hranicí mezi demonstrací a pogromem na straně jedné a mezi pohodovým odpolednem a katastrofou na straně druhé. Houževnatost, se kterou se jim podařilo tuto hranici udržet, si zaslouží můj hluboký obdiv a vděk.

Kéž se nás na příštím cikánském candrbálu (jak naši akci označil sám pan Vandas) sejde více a více. Kéž budem jednou společností, kde se lidé z blízkého i dalekého okolí sejdou na podobných candrbálech, zatímco neonacistické půtky stanou se záležitostí společenské marginálie, kam patří. Kéž se na jednom takovém jednou setkám i s ocelářem z Teplic a jeho synem...

Bořivoj Filip
Přečteno: 3861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSS, Extremismus, Rasismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo