romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička: Když bude třeba, ubráníme se. Co ale naše děti? Běžte volit!

Praha, 22.10.2013 10:49, (ROMEA)
Čeněk Růžička (vpravo) s romským aktivistou Jozefem Mikerem z Krupky. (FOTO: František Kostlán)
Čeněk Růžička (vpravo) s romským aktivistou Jozefem Mikerem z Krupky. (FOTO: František Kostlán)

Romové, předpokládám, že si všímáte jak o nás velká část politických kandidátů v televizních debatách hovoří, jaká v televizních debatách tzv. odborníci na Romy navrhují řešení našeho života a všimněte si, že to jsou téměř všechno řešení volající po silových opatřeních - zvýšíme počty policistů v ulicích, najmeme policejní asistenty, do problémových lokalit zavedeme kamery.

A jistě registrujete jak volební kandidáti podporují starosty měst a obcí  v přijímání protiústavních vyhlášek omezujících náš svobodný život, a jak podporují zakládání tzv. domobran. A přesto, že většina z nás žije pod hranicí chudoby, volají po zpřísnění vyplácení sociálních dávek. Je evidentní, že tito kandidáti bez jakéhokoli studu zneužívají voleb špiněním Romů, na což velká část většiny slyší a tak se do sněmovny nejspíš dostanou.

Romové, srovnejme si minulé volební kampaně do sněmovny s tou dnešní a vyjde nám, že těch, kteří vyrukovali s nepoměrně ostřejší volební protiromskou kartou je mnohem víc. Nepochybujme o tom, že již v šuplíku mají připraveny zákony, které budou vychytrale nepřímo cílit na to, abychom se z této země vystěhovali. V lepším případě nás donutí přežívat na okrajích měst, z dosahu očí většiny, kde budeme žít život srovnatelný s životem lidí třetího světa (mnozí z vás ho žijí již teď).

My dospělí to se skřípěním zubů ještě nějak přetrpíme. Co ale naše děti.? Jak se vypořádají se svojí budoucností.? Kdo jim podá ruku a pomůže jim nalézt cestu, která je z bludného kruhu vyvede? Takové, kteří by to dokázali znám a já musím říct, jsem jedním z nich.

Nám romským volebním kandidátům nechybí odvaha vstoupit do tohoto nepřátelského prostředí a případné fantazírující poslance vrátit zpátky do reality. Svoji angažovanost a odvahu prokazujeme tím jak se k potřebným chováme, tím, že nesledujeme naše osobní zájmy, když pomáháme tam kde jiní ne. Tím, že nebalíme svoji kritiku poměrů do mnohdy nesrozumitelných pozlátkových frází. A třeba ji prokazujeme i tím, že jsme čitelní a je nám doufám rozumět.

Romové, blíží se den, kdy si ve volbách uvědomíme jak velkou máme moc, když spolurozhodneme o tom, kdo se dostane do poslanecké sněmovny, kdo bude vytvářet a hlasovat zákony, které nám život budou ovlivňovat na velmi dlouhou dobu. My romští kandidáti, protože jsme jedněmi z Vás, soucítíme s Vaším osudem a známe Vaše touhy.

Podstatná většina z Vás nemá přístup k internetu. Proto se naléhavě obracím na ty z Vás, kteří máte tu možnost si můj apel přečíst. Upozorňujte Romy, se kterými se setkáte na hrozby, které nás čekají, pokud si naše záležitosti nezačneme rozhodující měrou řešit samy. Vzájemně se informujme o romských volebních kandidátech, kteří chtějí ohlídat a případně korigovat antisociální zákony z poslaneckých lavic. Kteří se za Vás postaví vždy, když budou Vaše lidská práva porušena.

Vyzvěte Romy, ať jdou k volbám a v krajích kde Romové kandidují volí Romy. Romští kandidáti Strany rovných příležitostí (SRP) kandidují na kandidátní listině Strany zelených (SZ). V Praze kandiduje Standa Tišer, v Ústeckém kraji Jozef Miker a Štefan Tišer, v Jihočeském Eliška Hartlová , v Moravskoslezském Antonie Burianská a Elena Gorolová, v Libereckém kraji Emílie Horáčková a v Královehradeckém já, Čeněk Růžička na 4 místě.

Je důležité, abyste k volbám ve dnech 25. nebo 26. října šli a dali nám svůj hlas zakroužkováním našeho pořadového čísla na kandidátní listině. Tam kde nekandidujeme, volte Zelené. Zvolíte li v námi neobsazených krajích Zelené, jako byste volili nás.

Děkujeme Vám

Savo Rom le Romen navolinel, našavel peskery pativ!

Přečteno: 2200x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelených



HLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo