romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Cikáni jdou do nebe", ženy zůstaly v Praze

23.2.2015 12:16
Klaudia Dudová převzala 21. února 2015 Českého lva v kategorii herečka v hlavní roli ve filmu Cesta ven (FOTO: Repro Česká televize)
Klaudia Dudová převzala 21. února 2015 Českého lva v kategorii herečka v hlavní roli ve filmu Cesta ven (FOTO: Repro Česká televize)

Na předávání Českých lvů překvapivě triumfovalo české buranství

Mohlo by se zdát, že letošní Čeští lvi jsou vizitkou vysoké otevřenosti, sebekritičnosti a vyspělosti tuzemské kultury, filmové kritiky a snad společnosti vůbec. Nejlepším filmem, který navíc posbíral nejvíc cen, se stala Cesta ven, drama o chudých Romech z ghetta, nepodbízivý, „nedivácký“, náročný film. Notabene film, který nepředstírá, že se tu nějaká „cesta ven“ rýsuje, že jsme jí blízko. Který neidealizuje ani Romy, ani snahu „majority“ se jim otevřít.

Další výrazné ceny sbíral film o tom, jací víceméně zlí a určitě nešťastní burani žijí na moravské vesnici. Přitom ani Díra u Hanušovic, přestože je plná skvělých herců, není filmem vypočítaným na divácký úspěch, je pomalá, místy vysloveně nudná, není prvoplánově zábavná...

Dalo by se říci, že to docela silně symbolicky koresponduje – „my“, tedy tihle do svého hodně malého světa uzavření burani nemáme rádi imigranty, cizince, cikány a snažíme se pokud možno vnější svět ignorovat a užívat si podle svých možností. To nám tedy Český lev nastavil zrcadlo!

Problém může ale být v tom, že ty filmy – především Cesta ven – skoro nikoho nezajímají a že se nestaly a ani nestanou základem pro nějakou větší veřejnou diskusi, natož pro společenskou změnu. A na základě Díry u Hanušovic, obávám se, se český a moravský horizont také nijak výrazně neprohloubí. Ceny filmové kritiky a Čeští lvi jsou letos ornamentem, čímsi jako uznalým polácáním po zádech. Prostě jsme si ukázali, jak jsme dobří a můžeme jet dál...

Ostatně, mistrovsky jsme své buranství demonstrovali přímo při předávání Českých lvů. Ceny předávali významní lékaři, a nejde nyní o to, zda to byl nápad dobrý, špatný, jak byl zrealizovaný... Nýbrž o to, že to byli pouze muži! Česko prostě nemá ani jednu ženu-lékařku, která by se mohla takového předávání cen zhostit. Všichni významní a dostatečně důstojní lékaři jsou muži...

Ne, nehoruju pro „kvótní systém“ za každou cenu, nemyslím si, že je nezbytné, aby počet žen a mužů byl při podobné příležitosti nutně „půl na půl“. Nicméně je evidentní, že vynikající lékařky, které by ty ceny uměly reprezentativně předat, máme.

Jenže na večeru, kdy jsme oslavili vlastní otevřenost a sebereflexi a nadhled nad vlastním buranstvím, triumfovalo naše šovinistické buranství v míře, která by v opravdu vyspělých zemích, byla už nepochopitelná.

Přečteno: 1732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Cesta ven, Diskriminace, Romové, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo