romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Prezident Klaus se velezrady nedopustil

Praha, 6.3.2013 13:35, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Rozhodnutí Senátu zažalovat prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu vyvolalo poměrně velkou společenskou diskusi. Žalobu schválili zejména senátoři s ČSSD a nezávislí senátoři. Pro jich bylo 38 proti 30.

Prokletá amnestie

Je jasné, že prezident Václav Klaus vyhlášením amnestie rozčilil mnoho lidí. Tato amnestie umožnila zastavení soudních kauz různých tunelářů a podvodníků a to dobře není. Bohužel amnestie nebyla kanceláří prezidenta dobře připravena. Je nutné podotknout, že vyhlášení samotné amnestie náleží do kompetence prezidenta. Nicméně k platnosti samotné amnestie byla potřeba kromě prezidentova rozhodnutí také kontrasignace premiéra Petra Nečase, který tak také učinil. Vláda ČR tím tak přijala nad samotnou amnestií plnou odpovědnost.

Velezrada

Náš právní řád definuje velezradu jako jednání prezidenta směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Jsem přesvědčen o tom, že se prezident takového jednání nedopustil. Václav Klaus není jistě neomylný člověk a ve své dlouhé politické kariéře se dopustil i mnoha chyb, nicméně žaloba za velezradu ke konci jeho prezidentského mandátu je příliš velkou ránou.

V novodobých dějinách naši země je to vůbec poprvé, kdy prezident republiky může čelit žalobě za velezradu. Touto žalobou se senátorům podařilo odcházení Václavu Klausovi z jeho prezidentské funkce pořádně znepříjemnit. Zajímavé také je proč tato žaloba nepřišla daleko dříve.

Když se podíváme do minulosti, žalobu za velezradu by si jistě zasloužili např. ústavní činitelé z období normalizace, kteří připustili více než dvacetiletou přítomnost sovětských vojsk na našem území.

Bude zajímavé sledovat jak v této záležitosti rozhodne Ústavní soud.

Přečteno: 1226x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Václav KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo