romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cyril Koky: Prezident Klaus se velezrady nedopustil

Praha, 6.3.2013 13:35, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Rozhodnutí Senátu zažalovat prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu vyvolalo poměrně velkou společenskou diskusi. Žalobu schválili zejména senátoři s ČSSD a nezávislí senátoři. Pro jich bylo 38 proti 30.

Prokletá amnestie

Je jasné, že prezident Václav Klaus vyhlášením amnestie rozčilil mnoho lidí. Tato amnestie umožnila zastavení soudních kauz různých tunelářů a podvodníků a to dobře není. Bohužel amnestie nebyla kanceláří prezidenta dobře připravena. Je nutné podotknout, že vyhlášení samotné amnestie náleží do kompetence prezidenta. Nicméně k platnosti samotné amnestie byla potřeba kromě prezidentova rozhodnutí také kontrasignace premiéra Petra Nečase, který tak také učinil. Vláda ČR tím tak přijala nad samotnou amnestií plnou odpovědnost.

Velezrada

Náš právní řád definuje velezradu jako jednání prezidenta směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Jsem přesvědčen o tom, že se prezident takového jednání nedopustil. Václav Klaus není jistě neomylný člověk a ve své dlouhé politické kariéře se dopustil i mnoha chyb, nicméně žaloba za velezradu ke konci jeho prezidentského mandátu je příliš velkou ránou.

V novodobých dějinách naši země je to vůbec poprvé, kdy prezident republiky může čelit žalobě za velezradu. Touto žalobou se senátorům podařilo odcházení Václavu Klausovi z jeho prezidentské funkce pořádně znepříjemnit. Zajímavé také je proč tato žaloba nepřišla daleko dříve.

Když se podíváme do minulosti, žalobu za velezradu by si jistě zasloužili např. ústavní činitelé z období normalizace, kteří připustili více než dvacetiletou přítomnost sovětských vojsk na našem území.

Bude zajímavé sledovat jak v této záležitosti rozhodne Ústavní soud.

Přečteno: 1253x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Václav KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo