romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Prezident Klaus se velezrady nedopustil

Praha, 6.3.2013 13:35, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Rozhodnutí Senátu zažalovat prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu vyvolalo poměrně velkou společenskou diskusi. Žalobu schválili zejména senátoři s ČSSD a nezávislí senátoři. Pro jich bylo 38 proti 30.

Prokletá amnestie

Je jasné, že prezident Václav Klaus vyhlášením amnestie rozčilil mnoho lidí. Tato amnestie umožnila zastavení soudních kauz různých tunelářů a podvodníků a to dobře není. Bohužel amnestie nebyla kanceláří prezidenta dobře připravena. Je nutné podotknout, že vyhlášení samotné amnestie náleží do kompetence prezidenta. Nicméně k platnosti samotné amnestie byla potřeba kromě prezidentova rozhodnutí také kontrasignace premiéra Petra Nečase, který tak také učinil. Vláda ČR tím tak přijala nad samotnou amnestií plnou odpovědnost.

Velezrada

Náš právní řád definuje velezradu jako jednání prezidenta směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Jsem přesvědčen o tom, že se prezident takového jednání nedopustil. Václav Klaus není jistě neomylný člověk a ve své dlouhé politické kariéře se dopustil i mnoha chyb, nicméně žaloba za velezradu ke konci jeho prezidentského mandátu je příliš velkou ránou.

V novodobých dějinách naši země je to vůbec poprvé, kdy prezident republiky může čelit žalobě za velezradu. Touto žalobou se senátorům podařilo odcházení Václavu Klausovi z jeho prezidentské funkce pořádně znepříjemnit. Zajímavé také je proč tato žaloba nepřišla daleko dříve.

Když se podíváme do minulosti, žalobu za velezradu by si jistě zasloužili např. ústavní činitelé z období normalizace, kteří připustili více než dvacetiletou přítomnost sovětských vojsk na našem území.

Bude zajímavé sledovat jak v této záležitosti rozhodne Ústavní soud.

Přečteno: 1241x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Václav KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo