romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Prezident Klaus se velezrady nedopustil

Praha, 6.3.2013 13:35, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Rozhodnutí Senátu zažalovat prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu vyvolalo poměrně velkou společenskou diskusi. Žalobu schválili zejména senátoři s ČSSD a nezávislí senátoři. Pro jich bylo 38 proti 30.

Prokletá amnestie

Je jasné, že prezident Václav Klaus vyhlášením amnestie rozčilil mnoho lidí. Tato amnestie umožnila zastavení soudních kauz různých tunelářů a podvodníků a to dobře není. Bohužel amnestie nebyla kanceláří prezidenta dobře připravena. Je nutné podotknout, že vyhlášení samotné amnestie náleží do kompetence prezidenta. Nicméně k platnosti samotné amnestie byla potřeba kromě prezidentova rozhodnutí také kontrasignace premiéra Petra Nečase, který tak také učinil. Vláda ČR tím tak přijala nad samotnou amnestií plnou odpovědnost.

Velezrada

Náš právní řád definuje velezradu jako jednání prezidenta směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Jsem přesvědčen o tom, že se prezident takového jednání nedopustil. Václav Klaus není jistě neomylný člověk a ve své dlouhé politické kariéře se dopustil i mnoha chyb, nicméně žaloba za velezradu ke konci jeho prezidentského mandátu je příliš velkou ránou.

V novodobých dějinách naši země je to vůbec poprvé, kdy prezident republiky může čelit žalobě za velezradu. Touto žalobou se senátorům podařilo odcházení Václavu Klausovi z jeho prezidentské funkce pořádně znepříjemnit. Zajímavé také je proč tato žaloba nepřišla daleko dříve.

Když se podíváme do minulosti, žalobu za velezradu by si jistě zasloužili např. ústavní činitelé z období normalizace, kteří připustili více než dvacetiletou přítomnost sovětských vojsk na našem území.

Bude zajímavé sledovat jak v této záležitosti rozhodne Ústavní soud.

Přečteno: 1234x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Václav KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo